Trójmiejski segment private banking

Partnerzy dobrych inwestycji 

 

Wszystkie największe banki oferują w Trójmieście swoim klientom usługi private banking oraz wealth management. Są wśród nich zarówno globalne i doświadczone marki jak Citi Handlowy, czy też BNP Paribas jak i krajowi liderzy. Zamożni konsumenci mają więc w czym wybierać - dla każdego z nich znajdzie się oferta spełniająca wygórowane wymagania. 

T

or wyścigowy z obrzeży Gdańska nie przyjmuje dziś klientów. Wytyczne były jasne: zarezerwować całość, bez limitu czasowego, i ściągnąć z urlopu najlepszych instruktorów. Asfalt gości dzisiaj trzech wyjątkowych gości: Porsche 911, najnowszego Mercedesa AMG i Lamborghini Huracan. Reprezentacja banku już jest. Concierge poprawia mankiety, a sprzedawcy z salonów samochodowych wymieniają uściski dłoni. Upał doskwiera nawet technikom. Piętnaście minut po godzinie zero zjawia się czarny luksus. Tylne drzwi otwierają się, a z pojazdu wysiada klient. Mierzy spokojnym wzrokiem trzy sportowe auta. „To które pierwsze testujemy?”.

Jazda testowa na torze

Tak zacząć się może ”zwykły” dzień klienta bankowości prywatnej. Oczywiście to sytuacja hipotetyczna, a scenariuszy jest znacznie więcej, zwłaszcza że dla concierge private bankingu jedynym ograniczeniem tak naprawdę jest wola klienta i oczywiście zasobność jego portfela. Spełnianie nietypowych zachcianek bogaczy to tak naprawdę spektakularna wisienka na torcie bankowości prywatnej. W rzeczywistości oferta przygotowana dla nich przez banki cechuje się najwyższym standardem obsługi i wyjątkowo szerokim wachlarzem wyselekcjonowanych produktów finansowych. 

W samym Trójmieście aż dziewięć banków komercyjnych oferuje rozwiązania z zakresu bankowości prywatnej. Bateria usług składających się na poszczególne pakiety jest obszerna, choć zbliżona między poszczególnymi instytucjami. To, co wyróżnia poszczególne banki, to doświadczenie i ukierunkowanie działań. Jedne banki stawiają na szeroki wachlarz strategii inwestycyjnych, drugie skupiają się na wysublimowanej oprawie, a jeszcze inne - na wdrażaniu innowacji. 

Never say no

- Dla klienta zamożnego nie jesteśmy jedynie bankiem - mówi Łukasz Stybner, Dyrektor Regionalny Segmentu Klientów Zamożnych. - Często jesteśmy też partnerem biznesowym, który kieruje do współpracy konkretną osobę. Indywidualny opiekun kompleksowo dba o kwestie finansowe całej rodziny w perspektywie wielu lat. Zajmuje się zabezpieczeniem przyszłości dzieci, kreuje długoterminowy plan finansowy dla klienta oraz jego rodziny i dba o oszczędności - opisuje szef segmentu.

Tak szeroki zakres działań to zadanie dla sztabu ludzi dlatego w Citi Handlowy klient ma do dyspozycji grono ekspertów z różnych dziedzin finansów. Dzięki temu w dowolnej chwili może uzyskać pełną informację o swoim portfelu, w tym o planowanych inwestycjach. Menedżer Inwestycyjny odpowiada za monitorowanie oraz propozycje rewizji portfela inwestycyjnego w zależności od aktualnych potrzeb, skłonności do ryzyka i horyzontu inwestycyjnego klienta. Menedżer ds. rozwiązań walutowych służy informacją na temat sytuacji makroekonomicznej i wymiany walut, a menedżer ds. rozwiązań ubezpieczeniowych odpowiedzialny jest za zapewnienie indywidualnych strategii pozwalających na zabezpieczenie przyszłości samych klientów i ich bliskich. Bank współpracuje też ściśle z Domem Maklerskim Banku Handlowego. W ramach tej współpracy makler zapewnia doradztwo w zakresie nabywania i zbywania akcji na polskiej i światowych giełdach.

Każdy Klient obsługiwany w ramach Citigold Private Client ma możliwość zweryfikowania lub zbudowania portfela inwestycyjnego, dopasowanego do własnych potrzeb i planów finansowych, przy uwzględnieniu akceptowalnego poziomu ryzyka w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego. 

- Ze względu na swój globalny charakter bank może również pochwalić się ofertą dla klientów poszukujących rozwiązań finansowych poza granicami Polski. Zapewniamy dostęp do ponad 20 giełd na całym świecie. Korzystając z wiedzy globalnych analityków proponujemy klientom rekomendacje zakupu i sprzedaży instrumentów finansowych na światowych rynkach kapitałowych - mówi Łukasz Stybner.

City Handlowy nie zapomina również o benefitach dla swoich klientów.
- To nie tylko limitowana liczba wejść do ponad 1200 saloników lotniskowych na całym świecie, ale również możliwość skorzystania z 5 dodatkowych bezpłatnych wejść dla rodziny czy też bliskich. Mówiąc z kolei o concierge, pamiętajmy, że usługa usłudze nierówna. Również w tym obszarze proponujemy klientom najbardziej prestiżowe rozwiązanie elite concierge z opcją „never-say-no”, w ramach której konsultanci concierge na całym świecie przygotowują rozwiązania odpowiadające na każdą prośbę klienta - wyjaśnia Łukasz Stybner.

Bankowość na medal(e)

Jednym z banków, w których bankowość prywatna przetrwała próbę czasu, jest mBank. W ubiegłym toku instytucja świętowała 20-lecie segmentu private banking. Nie tylko doświadczenie mBanku, lecz także jakość usług świadczonych na rzecz najbardziej wymagających klientów, zasługują na uznanie. Wystarczy przywołać, iż na przełomie ostatnich lat mBank zebrał liczne nagrody za najlepszą bankowość prywatną w Polsce. Trzykrotnie (w latach 2016, 2018 oraz 2019) zdobył tytuł Best Private Bank in Poland w konkursie organizowanym przez prestiżowe magazyny należące do grupy Financial Times. Zdaniem jury o niezawodności bankowości prywatnej mBanku świadczyć może systematyczny wzrost wartości zarządzanych aktywów. Eksperci docenili także przemyślany i dobrze zorganizowany transfer międzypokoleniowy mBanku.

- Dojrzali polscy klienci coraz częściej szukają odpowiedzialnego partnera, który będzie ich wspierał w zarządzaniu kompleksowym majątkiem przez lata – wyjaśnia Krzysztof Bratos, dyrektor departamentu bankowości prywatnej mBanku. – W tym duchu już kilka lat temu zmieniliśmy nasze portfolio. Zrezygnowaliśmy z dostarczania często intratnych krótkoterminowych produktów, po to, by móc skupić się na długofalowych celach naszych klientów. I robić to w sposób odpowiedzialny i pielęgnujący nierzadko już 25-letnie relacje. 

- To co nas wyróżnia na rynku, to nie tylko oferta, ale też ludzie tworzący wyjątkowy i unikalny styl prac – dodaje Marlena Radziul, dyrektorka ds. inwestycji private banking w mBanku. - Rozmawiając z moimi klientami o ich potrzebach i celach, czuję się ich partnerem, a to buduje stabilną i długotrwałą relację.

Lider w zakresie inwestycji

Bankowość prywatna to nie tylko prestiżowe karty, szereg udogodnień i przywilejów czy dostęp do usługi concierge. To przede wszystkim długofalowa współpraca na rzecz pomnażania majątku klienta banku, której clou stanowi przemyślany plan inwestycyjny. 

ING Bank Śląski proponuje zamożnym klientom aż osiem strategii inwestycyjnych. Każda z nich charakteryzuje się innym poziomem ryzyka, a co za tym idzie - różnym potencjałem zysku. Oczywiście klient nie musi sam wybierać, w jaki sposób zaangażować swoje środki. Może w tej kwestii liczyć na strategiczne wsparcie ze strony profesjonalnego doradcy. Pomoc ekspertów może okazać się nieoceniona także na dalszych etapach inwestycji. Doradcy ING Banku Śląskiego mogą na życzenie przygotować raport dotyczący struktury finansowej podejmowanych inwestycji i zaopiniować przyszły 
potencjał zysku.

–  Zapewniamy kompleksowe podejście do potrzeb naszych klientów na każdym etapie ich życia prywatnego i zawodowego – wyjaśnia Paweł Kołodziejski, Doradca Wealth Management w ING Banku Śląskim. – Główny obszar współpracy z klientem zamożnym to pomnażanie i ochrona kapitału. Naszą ofertę wyróżnia możliwość inwestowania poprzez rachunek maklerski między innymi w Obligacje Skarbu Państwa oraz od niedawna ETF, czyli fundusze notowane na giełdzie – dodaje.

Wealth management ze 100-letnim doświadczeniem

W banku BNP Paribas private banking przybrał formę wealth management - usługi zarządzania majątkiem klientów zamożnych. Oferta zakłada współpracę zespołu ekspertów obeznanych w planowaniu zarówno finansowym, jak i niefinansowym spraw klientów detalicznych oraz instytucjonalnych. 

Warto zaznaczyć, że wealth management banku BNP Paribas został wyróżniony tytułem Best Private Bank 2019 w Polsce w prestiżowym rankingu magazynu World Finance Banking Awards 2019. Nagrodę przyznano za najlepszą jakość świadczonych usług, innowacyjne podejście do bankowości oraz wysoki poziom obsługi.

Bank BNP Paribas zapewnia, iż chcąc świadczyć usługi na najwyższym poziomie, korzysta z ponad stuletniego doświadczenia, dobrej pozycji rynkowej i najlepszych praktyk Grupy BNP Paribas. Wrażenie może też zrobić fakt, że BNP Paribas jest siódmym co do wielkości dostawcą usług wealth management na świecie. Wyżej znaleźli się jedynie zagraniczni gracze, w tym amerykańskie giganty Morgan Stanley i Bank of America, a także UBS z siedzibą w Zurychu. 

Diabeł tkwi w szczegółach

Klienci zwracający uwagę na detale z pewnością docenią ofertę Noble Banku - marki Getin Noble Banku stworzonej w celu dostarczania bankowości prywatnej najbardziej wymagającym konsumentom. Już samo wejście na ekskluzywnie wykończoną stronę internetową banku sprawia, że czujemy się, jakbyśmy trafili w ręce ekspertów pewnych swego fachu. Jednak nie sama otoczka prestiżu jest ważna, a to, jak wizualna perfekcja przekłada się na rzeczywistą jakość usług oferowanych w ramach bankowości prywatnej.

Marka zapewnia, iż Konto Osobiste Noble Private Banking jest przepustką do świata komfortowej obsługi i atrakcyjnych profitów. Priorytetem segmentu jest bezpieczeństwo finansowe zamożnych klientów. Inwestowanie w ramach oferty Noble Banku wspierane jest przez ekspertów takich podmiotów jak Noble Funds TFI SA, Open Life TU Życie SA, Dom Maklerski Noble Securities SA czy Noble Concierge Sp. z o.o.

- Wprowadzaliśmy private banking jako jedni z pierwszych na polskim rynku – komentuje Piotr Wawrzyniak, Dyrektor Departamentu Private Banking w Getin Noble Bank S.A. - Korzystaliśmy przy tym z najlepszych zagranicznych wzorców bankowości prywatnej. W ostatnich latach skupiamy się na wyborze produktów o najwyższej jakości, zapewnieniu profesjonalnej obsługi, nowych rozwiązaniach technologicznych. Wprowadzamy odpowiednie i precyzyjne rozwiązania w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby klientów

Noble Bank dostarcza nie tylko wyselekcjonowane produkty finansowe, lecz także usługę doradztwa i wieloobszarowego wsparcia zamożnych klientów. To także na najwyższym możliwym poziomie. 

- Zespół Noble Concierge to osoby wszechstronne, o szerokich zainteresowaniach i wiedzy, wysokim stopniu kultury osobistej – wyjaśnia Piotr Wawrzyniak. - Konsultanci rekomendują najlepsze możliwe rozwiązania, a także podpowiadają, co dzieje się w kraju i na świecie, gdzie dobrze zjeść i jak atrakcyjnie spędzić weekend z dziećmi.

Niekonwencjonalne rozwiązania

Zarządzanie majątkiem wcale nie musi być nudne. Doradcy bankowości prywatnej Banku Millennium proponują swym klientom szereg niestandardowych sposobów lokowania gotówki, czyli tak zwane inwestycje alternatywne. W ofercie banku znaleźć można na przykład narzędzia inwestowania w sztukę (art banking). Klient korzystający z takiego rozwiązania może liczyć na wsparcie nie tylko w kwestii nabywania dzieł sztuki, lecz także w procesie ich wyceny, analizy stanu technicznego, potwierdzenia autentyczności czy późniejszego zbycia.

Dzięki współpracy banku z wyselekcjonowanymi domami aukcyjnymi klienci banku Millennium mogą podjąć się inwestowania nie tylko w dzieła sztuki, lecz także w antyki czy zabytkowe zegarki. Ponadto Millennium oferuje kompleksowe wsparcie rozwoju edukacyjnego zamożnych klientów i ich rodzin. Doradcy Prestige są w stanie stworzyć dogodny plan inwestycyjny, dzięki któremu podnoszenie kompetencji nie będzie uciążliwe finansowo.

Dla pomorskich klientów zainteresowanych bankowością prywatną dużym atutem może okazać się to, że Bank Millennium posiada aż osiem centrów obsługi klientów zamożnych zlokalizowanych na obszarze całego Trójmiasta. Ekskluzywne oddziały Prestige z nowoczesnymi, dającymi poczucie pełnej dyskrecji wnętrzami zostały stworzone tak, by sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Jeśli jednak klient uzna, iż woli spotkać się w innym, bardziej dogodnym miejscu, bank zapewnia, że dla osobistego doradcy dojazd nie będzie stanowił problemu.  

Innowacje i prospołeczne inwestycje

Banki oferujące bankowość prywatną na trójmiejskim rynku muszą stale pracować nad tym, by nie dać się wyprzedzić konkurencji. Ewaluacja oferty i dostosowywanie jej do bieżących oczekiwań zamożnych klientów zdają się być kluczowe dla instytucji, którym zależy na utrzymaniu pozycji lidera segmentu private banking. Jednym z banków, który nie boi się udoskonalać rozwiązań finansowych dedykowanych zamożnym klientom, jest Bank Pekao S.A.

- W 2018 roku w ofercie dla klientów private banking Banku Pekao pojawiły się pierwsze produkty inwestycyjne, których strategie inwestycyjne zorientowane są na impact investing, czyli lokowanie środków w spółki odgrywające pozytywną i istotną rolę społeczną, ekonomiczną czy środowiskową. – tłumaczy Katarzyna Tomaszewska, Dyrektorka Departamentu Dystrybucji Bankowości Prywatnej i Usług Maklerskich w Banku Pekao SA. - To pójście o krok dalej niż inwestowanie odpowiedzialne społecznie. Impact investing polega na świadomym doborze projektów inwestycyjnych, które bezpośrednio przyczyniają się do poprawy warunków i jakości życia.

Bankowość prywatna Banku Pekao sukcesywnie przesuwa granicę tego, co w branży bankowej uznawane jest za maksimum możliwości oferowanych klientom. 

- Przesunęliśmy (do 79. roku życia) poprzeczkę wieku osób objętych ubezpieczeniem, co jest rekordem na rynku polskim – wymienia Katarzyna Tomaszewska. – Co więcej, jako jeden z dwóch banków na rynku, oferujemy dostęp do skrytek bankowych, gdzie można przechowywać między innymi złoto.  

Stabilność, bezpieczeństwo, renoma

Niezaprzeczalnym atutem oferty bankowości prywatnej w PKO Banku Polskim jest duża renoma i stabilna pozycja rynkowa instytucji - banku PKO BP chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Klienci, którzy decydują się na usługi typu private banking w PKO Banku Polskim, mogą liczyć na obsługę ekskluzywnego konta Platinum II. Posiadacze rachunku cieszą się zaawansowanym pakietem opieki, rozszerzonym programem przywilejów czy zniżek, a także nieograniczonym wsparciem concierge. 

Oprócz narzędzi wspomagających bankowość codzienną PKO Bank Polski oferuje także ciekawe rozwiązania inwestycyjne, w tym różnorodne subfundusze SFIO czy lokatę dwuwalutową zakładającą wysoką stopę zwrotu przy akceptacji wyższego poziomu ryzyka. I w końcu crème de la crème bankowości prywatnej PKO Banku Polskiego – zaawansowane i wysoce atrakcyjne pakiety ubezpieczeń obejmujące kredyty czy karty bankowe, lecz także te wykraczające poza sferę finansową i chroniące mieszkanie, zdrowie, podróże czy ruchomości należące do klienta banku.

Największy segment w Polsce

Za sprawą przejęcia segmentu bankowości detalicznej Deutsche Banku, w tym bankowości prywatnej, Santander Bank Polska deklaruje, że stał się posiadaczem największego w Polsce portfela aktywnych usług typu private banking. Fakt posiadania tak wielu zamożnych klientów pod skrzydłami to nie tylko powód do dumy - to także ogromna motywacja do rozwoju i utrzymywania najwyższych standardów obsługi.

- To, co wyróżnia nas od innych, to możliwość korzystania przez naszych klientów z międzynarodowej oferty i rozwiązań – tłumaczy Wojciech Sieńczyk, dyrektor departamentu Bankowosci Prywatnej w Santander Bank Polska.
- Mamy dla nich także usługę „Santander Exclusive” realizowaną we współpracy z renomowanymi partnerami biznesowymi z obszaru prawno-podatkowego, doradztwa edukacyjnego oraz obszaru lifestyle. Oferujemy również doradztwo specjalistów zajmujących się planowaniem ścieżki edukacji dla dzieci, w tym na zagranicznych, renomowanych uczelniach – dodaje Sieńczyk.

Użytkownicy Konta Private Banking w Santander Bank Polska mogą liczyć na wsparcie ze strony sztabu ekspertów bankowości prywatnej posiadających europejskie certyfikaty doradztwa finansowego (EFPA, EFA). Klienci otrzymują od banku ekskluzywne karty płatnicze (MasterCard World Elite lub Visa Platinum), które dają możliwość szybkiej rezerwacji luksusowych hoteli z dostępem do dodatkowych przywilejów, wstępu do prestiżowych saloników lotniskowych VIP na całym świecie czy nieograniczony dostęp do usług konsjerża. 

Co więcej, klienci bankowości prywatnej w Santander Bank Polska mogą korzystać z kompleksowych usług i doświadczenia szwajcarskiego bankiera, który zapewni między innymi pomoc w znajdowaniu najlepszych sposobów finansowania globalnych inwestycji. Dzięki współpracy instytucji z Mennicą Polską klienci mają także możliwość inwestowania w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro
czy diamenty. 

 

PRIVATE BANKING W TRÓJMIEŚCIE

 

BNP Paribas 

Gdańsk, ul. Bogusławskiego 2

 

Citi Handlowy 

Gdańsk, al. Grunwaldzka 103a

 

mBank 

Gdańsk, ul. Jana z Kolna 11

Gdynia, ul. Świętojańska 15

 

Bank Millennium 

Gdańsk: ul. Stągiewna 14,
ul. Grunwaldzka 19/23, ul. Grunwaldzka 469,
Al. Jana Pawła II 20;

Gdynia: ul. Świętojańska 104,
ul. Skwer Kościuszki 14, ul. Gniewska 21;

Sopot: ul. Konstytucji 3 Maja 1.

 

Noble Bank

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 472

 

PKO Bank Polski 

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 472

 

Santander Private Banking

Gdańsk, ulica 3 Maja 3;

Sopot, ulica Chopina 6

 

ING Bank Śląski 

Gdańsk, al. Grunwaldzka 56

 

Bank Pekao 

Sopot, ul. Mikołaja Reja 13/15