Apartamenty bez VAT-u

Już sześć lat minęło od wejścia w życie ustawy mówiącej, że odliczanie 23% podatku VAT od zakupionej nieruchomości przysługuje również osobom fizycznym. Mimo tego wciąż wiele osób nie zdaje sobie z sprawy z zawartych w niej regulacji. Inwestowanie w apartamenty przeznaczone pod wynajem niesie za sobą wiele korzyści, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań przygotowywanych dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą związaną z najmem.


prestiz

W świetle ustawy wystarczy, aby nabywca apartamentu będący osobą fizyczną, która nie prowadziła do tej pory żadnej innej działalności gospodarczej, zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Wówczas ma możliwość księgowania faktur z tytułu nabycia nieruchomości, jeżeli wystawia faktury VAT opiewające na najem. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku wydatki związane z wykończeniem, wyposażeniem i utrzymaniem apartamentu wliczane są w koszty prowadzenia działalności. Naturalnie, całą dokumentację należy ujmować w rejestrze zakupów i sprzedaży VAT.

Są jednak dwa istotne warunki – aby otrzymać zwrot podatku VAT w wysokości 23% właściciel apartamentu nie może wykorzystywać go dla własnych potrzeb przez 180 dni od daty zakupu. Po upływie tego czasu należy złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. Dodatkowo, przez wspomniane 180 dni apartament musi być używany do wykonywania czynności opodatkowanych stawką VAT w wysokości 23%, czyli np. najmu lokalu.

Ostatnia formalność to wybór wariantu rozliczeniowego, wskazującego wartość podatku należnego i naliczonego. Składając deklarację VAT-7 dokonujemy wyboru pomiędzy rozliczeniem miesięcznym i kwartalnym. W deklaracji możemy też obniżyć kwotę należnego podatku, przenieść jego nadwyżkę na kolejne okresy rozliczeniowe lub złożyć wniosek o jej zwrot. 

Gdańsk w gronie pożądanych destynacji

Inwestowanie w apartamenty pod wynajem wypada bardzo korzystnie, zwłaszcza w zestawieniu z popularnymi condo hotelami.

- Inwestując w lokal użytkowy w budynku apartamentowym uniezależniamy się od operatora condo hotelu i od obowiązków przez niego narzucanych - mówi Agnieszka Panasewicz, Manager ds. Zarządzania apartamentami, INA Management. - Często dużym ukrytym kosztem takiej inwestycji są wydatki niezbędne do wyposażenia pokoju hotelowego w standardzie trzech lub czterech gwiazdek, które nie są ujęte w cenie jego sprzedaży. Problemem jest również to, że do zakupu lokalu condo namawiani są inwestorzy niemający rozeznania w niuansach umowy condo i czyhających w niej kruczków prawnych.

Korzystne warunki poskutkowały naturalnym wzrostem ilości takich inwestycji w Polsce. Tendencja ta uwidacznia się np. w Trójmieście, które regularnie znajduje się w gronie najbardziej pożądanych destynacji. Nadmorska metropolia cechuje się dobrze rozwiniętą infrastrukturą, licznymi centrami biurowymi, prężnie działającymi ośrodkami akademickimi i dynamicznie rozwijającym się rynkiem turystycznym. Popularność Gdańska sprawia, że deweloperzy odpowiadają na potencjał aglomeracji, oferując coraz więcej lokali przeznaczonych do krótkoterminowego najmu.

Apartamentowiec w miejscu fabryki chleba

Dobrym przykładem realizacji tego trendu jest inwestycja Chlebova przygotowywana przez NDI Development. Apartamentowiec zaprojektowany przez pracownię Roark Studio nawiązuje do historycznej fabryki chleba – Germania Brotfabrik, która zlokalizowana była tuż nad Motławą, na styku Młodego i Głównego Miasta. Deweloper, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nabywców, zdecydował się wydzielić w nim dwie strefy – mieszkalną i przeznaczoną na wynajem.

Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji strefy fitness, business lounge oraz taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. Wystrój wnętrz ma nawiązywać do lat świetności Germania Brotfabrik. Pierwszą kondygnację zarezerwowano dla infrastruktury usługowej. Prestiżowa lokalizacja sprawi, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdzie się 163 apartamentów o powierzchni od 26 do 85 m2. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. 

 

Polecane artykuły

nic
21
03/2020

Modelka, działaczka społeczna, bizneswoman - powszechnie lubiana, znana i szanowna kobieta. Ciężar sukcesu okazał się jednak zbyt duży do udźwignięcia, a pod maską spełnionej kobiety sukcesu czaił się alkoholowy demon.