Za nami gorący rok w mediach. W Agorze trwa awantura pomiędzy redakcją Gazety Wyborczej, a zarządem Agory i portalu gazeta.pl. Szefowie koncernu chcieli połączyć redakcje i serwisy (wyborcza.pl. i gazeta.pl) w jeden organizm, ale zaprotestowała Wyborcza, wskazując na odmienny poziom prezentowanych treści. Awantura miała już wiele odsłon, poleciało parę ważnych osób, a co gorzej – jest publiczna do tego stopnia, że jeden z dziennikarzy Wyborczej przygotował raport na temat nieudanych inwestycji swojego własnego wydawcy, czyli Agory. Nie wiadomo jak to się skończy, ale na pewno osłabia bardzo redakcję, która jest jednym z jaśniejszych punktów na mapie polskich mediów.

Dobrą końcówkę roku zaliczyła „Rzeczpospolita” wokół której trwały liczne spekulacje co do jej przyszłości. W grudniu 2020 roku portal Onet napisał, że kupnem gazety zainteresowany jest Orlen, sugerując, że prowadzone są negocjacje z właścicielem „Rz”, a takie rozwiązanie oznaczałoby podzielenie losów tytułów należących do Polska Press. Mimo dementi spekulacje wokół „Rz” trwały. Pod koniec 2021 okazało się, że faktycznie – część „Rz” (40% udziałów) zostanie sprzedana, ale nie Orlenowi lecz holenderskiej spółce z funduszu MDIF należącego do miliardera George’a Sorosa. Ten sam fundusz ma udziały w Agorze (Gazeta Wyborcza) i Eurozet (Radio Zet). Wejście Sorosa oznacza wzmocnienie kapitałowe „Rz”, a nabycie mniejszościowych udziałów ma spowodować, że gazeta zachowa nie tylko dotychczasową niezależność, ale i dystans do mordobicia pod dyktando polityków toczonego przez większość mediów.

Najbardziej zażarte boje toczą polityczne tabloidy, nieustannie przesuwając granice rzetelności i przyzwoitości. Tygodnik „W Sieci” należący do braci Karnowskich w okładkowym materiale ogłosił, że Jarosław Gowin mógł mieć próbę samobójczą i przebywa na oddziale psychiatrycznym. Źródłem informacji o rzekomej próbie był czyjś komentarz (!) w Internecie. Z kolei Newsweek (z grupy Ringier Axel Springer), kierowany przez Tomasza Lisa w tym samym tygodniu umieścił na swojej okładce podobizny znanych osób, m.in. dziennikarza Bogdana Rymanowskiego (Polsat) określając go mianem „Siewcy głupoty”. Wygląda na to, że przodujące do tej pory w przekraczaniu granic Fakt i Super Express zostały zdetronizowane. Mamy nowych liderów!

Dzisiejsze media w coraz większym stopniu dzielą się na prorządowe i opozycyjne. Nikną te obiektywne (czyli krytyczne wobec każdej władzy, niezależnie od jej barwy politycznej). I bynajmniej nie chodzi tylko o media publiczne, które są ściśle określone politycznie, ale prywatne. Te mechanizmy są widoczne nie tylko na szczeblu krajowym, ale widać go też mocno w regionach i dużych miastach (również w Trójmieście). Podział ma oczywiście związek ze źródłem finansowania, które idzie ze strony rządu (PiS) albo samorządów kierowanych przez opozycję (najczęściej PO). Decyzja o finansowaniu nie musi mieć związku z jakością danego medium, zasięgu, czy też efektywnością potencjalnej kampanii reklamowej. Ważna jest linia polityczna redakcji i gwarancja doboru tematów. Procedura jest prosta – wybrana redakcja może liczyć na zlecenia spółek skarbu państwa, a w przypadku samorządów – polecenie finansowania dostają podległe im spółki lub instytucje kultury. Skutek jest łatwy do przewidzenia – w zamian redakcje stosują autocenzurę.

Wracając do Orlenu, nasz strategiczny koncern paliwowy i jego szef Daniel Obajtek zostali uhonorowani specjalną nagrodą podczas gali z okazji plebiscytu „Sportowiec roku”. Organizatorem jest „Przegląd Sportowy” wydawany przez wspomniany Ringier Axel Springer, do którego należy także Newsweek i Onet (patron plebiscytu i gali), Fakt, Newsweek i Forbes. Daniel Obajtek i kierowany przez niego Orlen, od lat mocno krytykowany (także przez media należące do RAS) za podejmowane decyzje biznesowe dostał nagrodę w kategorii Biznes i Sport.

Przy okazji plebiscytu trzeba wspomnieć o sportowcach, gdyż w ostatnim czasie osiągnęli wiele fantastycznych zwycięstw na które od lat czekali kibice. W 2020 roku – po raz pierwszy w historii Polka wygrała turniej Wielkiego Szlema. Iga Świątek zdobyła Paryż (plebiscyt na Sportowca Roku 2020 wygrał Robert Lewandowski). Z kolei w 2021 roku doczekaliśmy się 5. medalu olimpijskiego w żeglarstwie i pierwszego w klasie 470. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebro w Pekinie. Ze złotym medalem (trzecim z rzędu) wróciła Anita Włodarczyk, Dawid Tomala (chodziarz) i Wojciech Nowicki (młociarz) (plebiscyt na Sportowca Roku 2021 wygrał Robert Lewandowski). Miejmy nadzieję, że rok 2022 też będzie udany i zaskakujący.

Z Lewandowskim w ogóle to jest problem. Dostał się na sam szczyt piłkarskiego olimpu i od lat się na nim utrzymuje. Sukces tym większy gdy się spojrzy na niesłychanie stabilny poziom polskiej piłki – i tej ligowej i kadry. Polskie zespoły nigdy nie liczyły się w piłce klubowej Europy (poza pojedynczymi sytuacjami, które urosły do miana legend), a w zmaganiach narodowych od blisko 40 lat żyjemy w cyklu: faza rozbudzania nadziei/nakręcania spirali – faza wyczekiwania – faza zażenowania – faza złości i frustracji – faza wyciszenia – faza oczekiwania na rozbudzanie nadziei. I tak w kółko. Trudno się więc dziwić, że polscy kibice nabawili się tzw. syndromu sztokholmskiego. Tym bardziej sukces Lewandowskiego jest spektakularny i bezsporny. Z rankingami takimi jak Sportowiec Roku jest jednak pewien problem. Piłka nożna to najbardziej popularny sport, do tego najhojniej dotowany – nie tylko przez sektor prywatny, ale skarb państwa i samorządy. Pieniądze leją się strumieniami na każdym szczeblu. Ciężko zatem innym dyscyplinom konkurować jeżeli chodzi o popularność i zasięg oddziaływania. Tymczasem w samym sporcie powszechnie stosowane są kategorie i przeliczniki. Bokserzy mają kategorie wagowe, skoczkowie dopasowują długość nart do wzrostu, a żeglarze stosują formuły przelicznikowe, gdy ścigają się różne jednostki. Takich rozwiązań jest mnóstwo, a ich celem jest wyrównanie szans. Być może stworzenie kilku kategorii w plebiscycie wyrównało by szanse pomiędzy bardziej popularnymi i bogatszymi dyscyplinami na czele z piłką nożną, a tymi, które mają mniej szczęścia. 

Na Netflixie pokazał się długo oczekiwany film o trójmiejskim gangsterze Nikosiu. Zapowiadało się na mocne kino, bo przecież życie tytułowego bohatera było barwne i było związane z Trójmiastem. Skończyło się na trzygodzinnym teledysku od czasu do czasu przerywanym jakimś dialogiem, dłużyzną lub też patetycznymi, zagadkowymi przeskokami w dzieciństwo bohatera. Teledysk zrobiono zgodnie z regułami hagiografii (żywoty świętych), zabrakło tylko kanonizacji Nikosia. W filmie wszystko można wybaczyć – drętwe dialogi, drewnianych celebrytów w miejsce aktorów, tworzenie nieistniejącej rzeczywistości, ale nie trzy godziny nudy.