Za oknami wiosna, a wraz z nią świeży powiew zupełnie nowych pozycji literackich, tradycyjnie z trójmiejskim pierwiastkiem. Jedną z nich jest wciągający kryminał, a w tle – znany nadmorski kurort, niewygodne koligacje rodzinne oraz szokująca śmierć prezydenta. Nie zabrakło też historii sportowca, który wygrał najzimniejszy maraton na świecie oraz inspirujących opowieści kobiet lat 90.!

KOBIETY PRZEŁOMU

Autor: Katarzyna Kościelak, Katarzyna Jurkowska

Wydawnictwo: Znak Horyzont

W Polsce upada komunizm. Pojawiają się pierwsze supermarkety, nowoczesne reklamy telewizyjne, zachodnie rozrywki. W tej rzeczywistości musi się odnaleźć wiele kobiet. Polki uczą się żyć na nowych zasadach, a praca zaczyna być dla nich szansą na samorealizację. „Kobiety Przełomu” to 12 inspirujących rozmów z gwiazdami lat 90. Aneta Kręglicka, Katarzyna Groniec, Nina Kowalewska-Motlik, Janina Ochojska, Agnieszka Kręglicka, Shazza, Dorota Segda, Joanna Klimas, Katarzyna Figura, Jolanta Fraszyńska,  Iwona Guzowska, Ilona Łepkowska - wraz z tymi bohaterkami udajemy się w sentymentalną podróż do czasów, kiedy to odnosiły pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie. Poznajemy tę dekadę z perspektywy kobiet wkraczających w nią z niespotykanym dotąd impetem i odwagą. 

 

ROZGRZEWAJĄC CHŁÓD

Autor: Piotr Suchenia

Wydawnictwo: Millennium Publishers

HIPODROM

Autor: Marta Girtler-Motyka

Wydawnictwo: Novae Res

Podczas uroczystości otwarcia Jarmarku św. Dominika w Gdańsku przypadkowy turysta znajduje w jednej z bram zwłoki młodego chłopaka. Zabezpieczająca miejsce zbrodni, świeżo upieczona policjantka Melania Spałek, prywatnie córka prezydenta Sopotu, od początku ma złe przeczucia w tej sprawie. I słusznie – będzie to dla niej bowiem początek serii wyjątkowo niefortunnych wydarzeń, w które zostanie wplątana za sprawą romansu ze znanym w trójmiejskim półświatku biznesmenem Mariuszem Kowalskim. Wkrótce okaże się, że ten sprytny mafioso ma wobec niej własny, zaskakujący plan. Plan, który może mu pozwolić na zrealizowanie bardzo dochodowej inwestycji... „Hipodrom” to wciągający kryminał, w którym główne role grają kłamstwo, układy i wielowarstwowa korupcja. A w tle – znany nadmorski kurort, niewygodne koligacje rodzinne oraz szokująca śmierć prezydenta.

 

ELBING - ELBLĄG NA ZAKRĘCIE HISTORII

Autor: Wiktor Hajdenrajch

Wydawnictwo: Novae Res

Annelore Heike, młoda mieszkanka międzywojennego miasta Elbing, jest wrażliwą i inteligentną dziewczyną. Gdyby los sprawił, że mogłaby dorastać w innym miejscu i czasie, pewnie jej życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. Tymczasem nadciąga upiorny 1939 rok wraz z widmem krwawej wojny. Annelore uparcie wierzy, że jako zapalona orędowniczka idei głoszonych przez Adolfa Hitlera będzie mogła przetrwać ten czas godnie i z podniesioną głową. Wkrótce przekona się, że każda wojna oznacza ból, chaos i zniszczenie – niezależnie od tego, po której stronie barykady się stoi. Wiele lat później pisany przez nią pamiętnik przypadkiem wpadnie w ręce Anny i jej wnuka, a wspomnienia tragicznych czasów wojennej zawieruchy ożyją na nowo. Czy będą oni w stanie zrozumieć wybory i decyzje młodej dziewczyny, która niegdyś mieszkała w ich domu?

 

NIEBAJKA O MIKOŁAJU

Autor: Katarzyna Wasilkowska

Wydawnictwo: Fundacja Centrum św. Jacka

W październiku 2018 roku, z powodu zagrożenia zawaleniem, został zamknięty najstarszy kościół w Gdańsku, Bazylika pod wezwaniem Świętego Mikołaja. „Niebajka o Mikołaju” to niezwykła książka o 800 latach historii świątyni i jej miejscu w dziejach Gdańska napisana i zilustrowana w taki sposób, by spodobała się także młodym czytelnikom. Publikacja jest wyjątkowa, eklektyczna, a mimo to spójna, nie stroniąca od emocji, gdzie w powagę i dostojeństwo w naturalny sposób wplata się humor i radość. Twórcami są artyści silnie związani z Gdańskiem i Mikołajem. Dodatkowo, publikacja jest swoistą cegiełką, ponieważ całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na prace konserwatorskie gdańskiej bazyliki.

 

SZPITALE DAWNEGO GDAŃSKa

Autor: Adam Szarszewski, Aleksander Piwek, Katarzyna Darecka, Piotr Samól, Janusz Dargacz

Wydawnictwo: Muzeum Gdańska i Okręgowa Izba Lekarska

W jaki sposób były zorganizowane pierwsze, średniowieczne szpitale w Gdańsku? Czy różniły się od obecnych placówek medycznych? M.in. na te pytania znajdziemy odpowiedź w książce „Ubodzy, chorzy, sieroty. Szpitale dawnego Gdańska w okresie średniowiecza i nowożytności”. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii miasta. Publikacja jest opowieścią o fenomenie gdańskiego szpitalnictwa, którego początki sięgają czasów średniowiecza i działających w mieście kościołów. To 6 rozdziałów, 166 stron i 70 ilustracji, głównie przedstawień kartograficznych i planów. Publikację przygotowali profesorowie Adam Szarszewski i Aleksander Piwek oraz doktorzy Katarzyna Darecka, Piotr Samól i Janusz Dargacz.