Prestiż patronuje

Festiwal Fotografii W ramach Sopotu 2018 r.

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki Sopot Centrum
piątek, 07 Wrzesień 2018

Już po raz czwarty wrzesień upłynie pod znakiem fotografii w najlepszym wydaniu - na Festiwalu “W ramach Sopotu”. Jak co roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, a także premierowe i najnowsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w galeriach Sopot Centrum.

Główną i rozpoznawalną już ideą festiwalu jest zapraszanie ciekawych i oryginalnych polskich twórców, by spojrzeli na miasto z własnej perspektywy, pozwolili, by sprowokowało ich do tworzenia, dało niepowtarzalne okazje, inspirowało całą swoją różnorodnością, barwnością i historią. Tegorocznymi rezydentami festiwalu są: Kacper Kowalski, Konstancja Nowina Konopka i Maciej Moskwa. Połączenie tak różnych postaw wobec fotografii wydaje się zgoła śmiałe, jednak różnorodność efektów ich pracy i sposób, w jaki wpłynęła na nich atmosfera miasta, utwierdza w przekonaniu, że Sopot ma cały czas dużo do zaoferowania, jest pełen nieodkrytych i niewidocznych dla zwykłego przechodnia miejsc i tematów. To kwintesencja rezydencyjnego formatu festiwalu.

Na tegoroczną edycję wybraliśmy również wystawy i projekty, których esencją jest subiektywizm opowiadania - wpływ emocji i doświadczenia na sposób relacjonowania obserwacji, nieuniknione często zaznaczanie przez twórcę swojej obecności - storytelling. Ten rodzaj fotografii obejmuje bardzo duży obszar jej rodzajów - od klasycznego fotoreportażu i dokumentu po obraz zawierający elementy kreacji czy asamblażu. Wszystko po to, aby jak najlepiej przekazać historię, wydarzenia i towarzyszące temu uczucia. Elementy fotografii takie jak światło, kompozycja i estetyka są celowe - służą przywołaniu ducha opowieści, w sposób często metaforyczny nazywają nastrój, dodają komentarz obserwatora. Artyści świadomie używają różnych technik by w pełni podzielić się historią i wrażeniami, dać impuls do rozważań.

Podczas festiwalu zaprezentujemy niepokazywaną dotąd wystawę Krzysztofa Millera zatytułowaną “Podróż koleją transsyberyjską” - wybór fotografii z jego niezwykłej wyprawy z 1993 roku. Grzegorz Wełnicki po raz pierwszy pokaże swój nagradzany cykl “Eternal” - pierwszą część długoterminowego projektu poświęconego tematyce mortem i post-mortem. Będzie można również zobaczyć najnowszą przekrojową wystawę Bogdana Dziworskiego “f/5.6”, a także niezwykły projekt Agaty Grzybowskiej “9 bram, z powrotem ani jednej”, w którym zmierzyła się z zagadnieniem samotności. Ponadto do zobaczenia będzie niezwykle wymowna i osobista wystawa Wojciecha Grzędzińskiego “Flashbacks”, archiwalne, wzbudzające sentyment zdjęcia Sopotu wykonane przez Zbigniewa Kosycarza oraz oryginalne aparaty fotograficzne zbudowane przez Marka Mazura i wykonane nimi zdjęcia autorstwa Krzysztofa Mystkowskiego. Zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące festiwalowi takie jak koncert Sławka Jaskułke, podczas którego odbędzie się prezentacja twórczości Kacpra Kowalskiego i pokaz projektu “Musher” Rafała Wojczala połączony z improwizacją muzyczną artysty. Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 19 września. Serdecznie zapraszamy.

Program

W ramach sopotu

 

REZYDENCI

Konstancja Nowina-Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej, działała też społecznie jako radna dzielnicy, w której mieszka. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia dotychczasowych zajęć. W 2012 obroniła dyplom Akademii Fotografii w Krakowie. W 2013 uczestniczyła w Programie Mentorskim Sputnik Photos w Warszawie. Obecnie jest studentką Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in - Lens Culture Student Photography Awards 2013, Leica Street Photo 2013, Slovak Press Photo 2016. Była także finalistką konkursów: Vienna International Photo Awards 2013, The Miami Street Photography Festival 2013, Kolga Tbilisi Photo 2014 oraz Przetwórnia 2015. Jej zdjęcia były publikowane w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach tj. Polityka, Gazeta Wyborcza, K-MAG i 6Mois. Fotografie pochodzące z jej projektów fotograficznych - “1001 złych czynów” i “Minecraft” można znaleźć w książkach: No2 Sputnik Photos and Debuts 2015. 

Kacper Kowalski (1977) mieszka i pracuje w Gdyni. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, pokazuje niedostępne na codzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę. W styczniu 2014 roku ukazała się pierwsza debiutancka książka fotograficzna “Efekty uboczne”. We wrześniu 2017 roku ukazała się kolejna książka “OVER”, w której wychodzi poza ścisłe reguły dokumentu, rozliczając się z własnym “tu i teraz” po ponad 20 latach doświadczenia związanych z lotnictwem. Jego prace wystawiane są w galeriach i na festiwalach na całym świecie. Kowalski jest reprezentowany przez brytyjską agencję prasową Panos Pictures . Otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo (2009, 2014 i 2015) i wiele innych. 

Maciej Moskwa (1982) – mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest absolwentem i wykładowcą Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest wydana wspólnie z Rafałem Grzenią, w 2016 roku, książka “Sura”. Moskwa jest założycielem kolektywu “Testigo Documentary”, powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów zajmujących się tematami społecznymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów,uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych zagadnień. Kolektyw organizuje również warsztaty i wykłady dla studentów. Maciej jest wielokrotnym laureatem prestiżowych nagród w konkursach tj. Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku oraz Gdańsk Press Photo. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Festiwal Fotografii W RAMACH SOPOTU powstał z inicjatywy i ze środków finansowych Miasta Sopotu Dyrektor artystyczny: Tomasz Bergmann - tomekbergmann@gmail.com tel. 512 156 930 Partnerzy: Państwowa Galeria Sztuki, Sopocka Szkoła Fotografii Kuratorzy: Maja Kaszkur, Joanna Kinowska, Rafał Łochowski, Tomasz Bergmann Identyfikacja Wizualna Festiwalu - Less studio Produkcja festiwalu: Miasto Sopot - Patrycja Tuchanowska-Ruszkiewicz - patrycja.tuchanowska@um.sopot.pl

www.wramachsopotu.pl

wramachsopotu@gmail.com

fb: /wramachsopotu

instagram: /wramachsopotu