Ladies' Jazz Festival 2017

niedziela, 20 Sierpień 2017
Miejsce: Teatr Muzyczny w Gdyni Filharmonia Kaszubska w Wejherowie

Ladies' Jazz Festival to jedyny na świecie muzyczny hołd dla dam jazzu, swingu, soul, bossa novy i stylów pośrednich gwarantujących wysoką jakość wykonania, elegancji i wyczucia smaku, odbywający się nieprzerwanie od 2005 roku w Gdyni.

Tegoroczny festival rozpocznie się 20 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wydarzenie miał otworzyć koncert polskiej gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu Ewy Bem, jednak ze wzglądów osobisty koncert został odwołany. Ewe Bem godnie zastąpi ikona jazzu Urszula Dudziak ! Artystka nie tylko wydała płytę, ale i świetnie przyjętą wspomnieniową książkę, której dalszy ciąg ukaże się wkrótce. Jest bodajże jedyną Polką, która dała koncerty w Cornegie Hall. Fantastycznie, że ten eksportowy skarb polskiej kultury ponownie zagości na Ladies’ Jazz Festival. Gościem recitalu będzie Grażyna Auguścik – zapowiada się więc wielkie święto polskiej wokalistyki jazzowej.

21 sierpnia o godzinie 20:00 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie w ramach Ladies’ Jazz Festival 2017 wystąpi po raz pierwszy w Polsce Kandace Springs. W jej utworach odnajdziemy jazz, soul, R&B, pop, a także elementy hip hopu. Ma raptem 27 lat i już jej płytę wydaje Blue Note! Larry Klein, producent m.in. Herbie Hancocka, Joni Mitchell, Melody Gardot czy Lizz Wrigtht powiedział „kupiła mnie już pierwszą piosenką, którą mi zaśpiewała, a jej dymny głos wespół z frazą i ponad wiek mądrą interpretacją chwyciły mnie natychmiast”. To właśnie on wyprodukował jej płytę Soul Eyes, z która artystka przyjedzie na pierwszy i jedyny w tym roku koncert w Polsce, który odbędzie się właśnie w ramach Ladies’ Jazz Festival 2017.

W ramach festiwalu po dziesięcioletniej przerwie ponownie wystąpi w Polsce Bebel Gilbergo, prawdziwa "Girl from Ipanema" z nowojorsko-londyńskim akcentem. Jej rodzicami są Joao Gilberto (twórca m.in. Girl from Ipanema i ojciec bosa novy w ogóle) i Miucha. Jej twórczości słychać nie tylko spuściznę rodziców, ale i Prince’a, Debussy’ego, można dostrzec jej zainteresowanie Bjork, Gershwinem, Billie Holiday czy amerykańskim soulem, a nawet disco.Śpiewa po angielsku i oczywiście po portugalsku. Jej utwory znajdują się nie tylko na solowych płytach artystki, ale i na niezliczonych składankach chilloutowych, smooth jazzowych, tanecznych i latino. Artyste usłyszymy 26 sierpnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni  o godz. 20:00.

Ostatni dzień festiwalu należeć będzie do kanadyjskiej songwriterki i wokalistki, znakomitej wykonawczyni przebojów Władysława Szpilmana Wendy Lands.  Artystka  zasłynęła występami w kanadyjskiej produkcji musicalu Nędznicy, była dwukrotnie nominowana do nagrody dla najlepszego artysty i za przebój Radia Kanadyjskiego. Rozpoczęła swą artystyczną drogę od fascynacji twórczością Carol King, Keitha Jarretta, Stevie Wondera, Cheta Bakera i Billie Holliday. Zainteresowania muzyczne i sposób interpretacji stawiają artystkę w tym samym szeregu co Norah Jones czy najsławniejsze wykonawczynie utworów Bacharacha. Śpiewa jazz i piękny melodyjny pop. 

Płytę z utworami Władysława Szpilmana wydało w zeszłym roku Polskie Radio. Wydawnictwo zawiera między innymi takie utwory jak "Deszcz" (Someday We Will Love Again) z repertuaru Reny Rolskiej czy "Tak mało Cię znam" (Dancing With Antonio) z repertuaru Sławy Przybylskiej', "Cicha noc" (My Memories Of You) i "Ja jestem Twoja" (Hold Me A Moment) wykonywane przez Irenę Santor oraz "Nie wierzę piosence" (Prisoners Of Evening) śpiewaną przez Hannę Skarżankę.

Po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli spotkać się i ocenić tę uznawaną za jedną z ważniejszych artystek w Ameryce na koncercie kończącym tegoroczną edycję Ladies' Jazz Festival 27 sierpnia o godz. 20:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

Z okazji stulecia urodzin królowej swingu, wspaniałej Elli Fitzgerald, Ladies’ Jazz Festival organizuje jeszcze jedno wydarzenie: Krystyna Durys celebrates Ella Fitzgerald – 27.08.2017 Teatr Muzyczny w Gdyni g. 18:00

Krystyna Durys w 2012 r. założyła kwintet poruszający się w jej ukochanej stylistyce ery swingu. W 2014 r. zdobyła pierwszą nagrodę, legendarną ZŁOTĄ TARKĘ w konkursie wokalnym podczas 44. Międzynarodowego "Old Jazz Meeting" w Iławie. We wrześniu 2016 r. wydała swoją pierwszą płytę pt. "Tribute To Ladies Of Jazz", która zebrała znakomite recenzje, podbijając serca słuchaczy i dziennikarzy audycji jazzowych w całej Polsce oraz uzyskując nominacje w kategoriach: POLSKA PŁYTA JAZZOWA ROKU 2016 w plebiscycie magazynu JAZZ PRESS czy ALBUM ROKU 2016 ankiety JAZZ TOP. Pochodzący z płyty utwór "Them There Eyes" znalazł się w TOP 10 roku 2016 r. listy TOP JAZZ Radia PiK (Pomorze i Kujawy), a "Almost Like Being In Love" dotarł do drugiego miejsca tej samej listy w maju 2017 r. Prezentowała się kilkukrotnie podczas największego festiwalu jazzowego na świecie JAVA JAZZ FESTIVAL w Indonezji wraz ze swoim zespołem oraz z Ron King Big Band (USA). W tym samym roku odebrała następujące nominacje w kategoriach: NOWA NADZIEJA MELOMANÓW Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Jazzu, NOWA NADZIEJA ankiety JAZZ TOP, WOKALISTKA ROKU ankiety JAZZ TOP.

Na Ladies’ Jazz Festival artystka wystąpi z największymi przebojami swojej gwiazdy, Elli Fitzgerald i zapowiada, że podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory, które wykonywała jedynie Ella, takie jak: "A-Tisket A-Tasket", uważany za utwór w większości jej autorstwa, czy "You'll Have To Swing It (Mr Paganini)" z cytatem scatu Elli oraz takie, które były mocno z nią kojarzone dzięki jej unikatowym wykonaniom: "It Don't Mean A Thing (If It Ain't Got That Swing)", "Caravan", "Mack The Knife", za który Ella otrzymała 2 nagrody Grammy, czy "Take The A Train", w którym w jednym z nagrań na żywo wykonała 5 chorusów solo”.

LADIES' JAZZ FESTIVAL 2017 - bilety

Urszula Dudziak - koncert rozpoczynający festiwal

20 sierpnia godz. 20:00, Teatr Muzyczny w Gdyni

Bilety w ebileteriach w cenie 60, 80 i 100zł

Ważna wiadomość dla osób posiadających bilety na odwołany z przyczyn osobistych artystki recital Ewy Bem: bilety zachowują ważność na koncert Urszuli Dudziak! Jeśli jednak ktoś chce je zwrócić, należy robić to w miejscach zakupu.

Kandace Springs

21 sierpnia, godz. 20:00,  Filharmonia Kaszubska w Wejherowie.
Bilety w cenie od 89 do 149 zł dostępne są w kasach Filharmonii Kaszubskiej oraz na stronach: www.wck.org.pl, www.eventim.pl oraz www.ticketpro.pl

Bebel Gilberto

26 sierpnia godz. 20:00, Teatr Muzyczny w Gdyni

Wendy Land - koncerty kończące festiwal

27 sierpnia godz. 20:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Bilety w ebileteriach w cenie 90, 120 i 140zł

Krystyna Durys celebrates Ella Fitzgerald

27.08.2017 o g. 18:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Bilety w cenie 50zł w ebileteriach i w |Empikach w całej Polsce.