Beltaine & Glendalough

niedziela, 24 Marzec 2019
godz. 19:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

Już 24 marca 2019 roku zapraszamy na taneczno-muzyczne widowisko dla miłośników folku, tańca, Irlandii i porywającej muzyki, czyli koncert Beltaine & Glendalough w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Beltaine to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny folkowej. Ich muzykę trudno jednoznacznie zdefiniować. Charakterystyczne brzmienie grupy jest wynikiem zderzenia różnych osobowości o skrajnie odmiennych doświadczeniach muzycznych. Główną inspiracją dla muzyków jest szeroko pojęta tradycja irlandzka i bretońska, ale muzycznie zespół eksperymentuje i zaciera granice między tradycją a nowoczesnością.

Grupa powstała w 2002 r. w Katowicach. Skład na początku ulegał zmianom, ale od 2006 roku Beltaine tworzy nieprzerwanie siedmiu muzyków. Grupa wydała 4 albumy studyjne oraz 2 albumy live. Trzy studyjne płyty zostały uznane za folkowe wydawnictwa roku w plebiscycie „Wirtualne Gęśle”, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Od początku ogromną siłą Beltaine były żywiołowe koncerty, entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność na każdej szerokości geograficznej. Grupa koncertowała m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie; jest regularnie zapraszana na prestiżowe festiwale w całej Europie.\

W 2011 roku Beltaine otrzymał nagrodę „Irish Music Award” w kategorii Top Celtic Rock Band przyznawaną przez American Irish Association.

Zespół tworzą:

ADAM ROMAŃSKI – skrzypce
JAN GAŁCZEWSKI – irish bouzouki, dudy gaita
JAN KUBEK – tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne
ŁUKASZ KULESZA – gitara akustyczna
BARTEK DUDEK – gitara basowa
PIERRE – perkusja

Glendalough to zespół taneczny, łączący różne style tańca irlandzkiego. Działa nieprzerwanie od 2003 roku. - Unikamy utartych ścieżek i nie interesują nas szablony. – mówią twórcy. - Lubimy robić zamieszanie – eksperymentować, łączyć formy i style taneczne, szukając nowych możliwości wykorzystania tradycyjnego tańca irlandzkiego w świecie „bez granic”.
Umiejętności i doświadczenie sceniczne tancerzy zostały wielokrotnie potwierdzone przez miejsca zajmowane na podiach międzynarodowych zawodów tanecznych. Wykonują taniec miękki (tzw. balet irlandzki) oraz widowiskowy step irlandzki, a ich wizytówką są fuzje tańca irlandzkiego z innymi stylami tanecznymi (tango argentyńskie, taniec ludowy, flamenco, tribal, jazz).

www.muzykaitaniec.beltaine.pl
https://www.youtube.com/watch?v=e1lXDPAn5mo
https://www.youtube.com/watch?v=K9GMA577zC0
https://www.youtube.com/watch?v=8ZG0Y9dOBzo
www.muzykaitaniec.beltaine.pl

Co: Beltaine&Glendalough – muzyka i taniec irlandzki
Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski
Kiedy: 24 marca 2019, g. 19.00
Ceny: 50 zł N / 40 zł U 
(miejsca stojące pod sceną i siedzące na galeriach)