Pokaz filmu „Z dala od orkiestry”

poniedziałek, 19 Marzec 2018
godz. 20:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

W imieniu Fundacji im. Zygmunta Zaleskiego oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zapraszam do udziału w edukacyjnym pokazie filmu „Z dala od orkiestry” w reż. Rafaela Lewandowskiego, który odbędzie się 19 marca 2018 o godzinie 12:00 w GTS.

Film opowiada historię Zygmunta Lubicz-Zaleskiego (1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji. Stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom, po okrutnych przesłuchaniach został wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanowił pozostać z rodziną we Francji, gdzie zorganizował akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji.

Był czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej, propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.

Więcej: www.zygmuntzaleskifilm.pl

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem Rafaelem Lewandowskim oraz zaproszonym historykiem.

Co: Projekcja filmu „Z dala od orkiestry”

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. W. Bogusławskiego 1

Kiedy: 19 marca 2018, godz. 12:00

Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy).