Prestiż patronuje

16. Edycja Gdańsk DocFilm Festival

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności

W dniach 6 - 10 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się 16. Edycja Gdańsk DocFilm Festival, której organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej. Tegoroczna odsłona, odbywającej się pod hasłem „Godność i praca”, imprezy jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy filmy walczyć będą o nagrody nie w jednym, a w dwóch konkursach.

Jak co roku w Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza rywalizować będą dokumenty z całego świata. W jury Konkursu Głównego zasiądą: przewodnicząca, Kinga Dębska, oraz członkowie: Karolina Bielawska i Rick Minnich. W tym roku konkursowych obrazów dokumentalnych jest 27, a wśród nich tytuły z Holandii, Izraela, Iranu, Austrii, Włoch, Szwecji, Australii, Niemiec czy Serbii. Rodzime kino dokumentalne również posiada silną reprezentację – w konkursie zobaczymy aż 9 polskich produkcji.

W Konkursie PolskichKrótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbywa się w tym roku po raz pierwszy,znalazło się 20 tytułów. Obrazy również oceniać będzie troje jurorów. Na ich czele stoi Ryszard Bugajski, atowarzyszyć mu będą Anna Próchniak i Leszek Starzyński. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Gdańskie Dźwigi i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jak co roku, po festiwalowych projekcjach spotkamy się z twórcami niektórych filmów. Po pokazach obrazów dokumentalnych odbędą się rozmowym.in.: z reżyserem„Wyspy słońca”, wybitnymfilmoznawcą, wykładowcąuniwersyteckim w Yale, Columbii i Amsterdamie profesorem Thomasem Elsaesserem, z twórcą filmu „Przerwana misja” Petro Aleksowskim, reżyserem wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcinem Borchardtem, autorem obrazu „Hugo” Wojciechem Klimalą, a także ekipą filmu „Miss Holocaust": reżyserką Michaliną Musielak oraz producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą. Po projekcjach polskich krótkometrażowych fabuł również będzie okazja do rozmów z twórcami: m.in. z reżyserką filmu „Jest naprawdę ekstra” Katarzyną Warzechą, autorem „Nowego Bronxu” Filipem Ignatowiczem oraz reżyserem filmu „Modus Operandi” Remigiuszem Biernackim, a także jego producentkami Karoliną Galubą i Małgorzatą Małysą.

Troje zagranicznych reżyserów filmów dokumentalnych spotka się z publicznością natelekonferencjach. Po filmie „A w oddali ujadały psy” jego reżyser Simon Lereng Wilmont, po projekcji „Hatsune Miku - Świat należy do mnie” Ann Oren, a Ruth Kaaserer po pokazie jej najnowszego obrazu „Gwendolyn”.

Oprócz projekcji filmów konkursowych organizatorzy festiwalu zaplanowali pokazy specjalne, w tym retrospektywy przewodniczących jury, Kingi Dębskiej i Ryszarda Bugajskiego, a po nich spotkania z wybitnymi twórcami.Podczas uroczystości otwarcia festiwalu zobaczyć będzie można jeszcze dwa filmy pozakonkursowe: nowelowy film fabularny„Trzy kroki w szaleństwo” w reżyserii Federico Felliniego, Rogera Vadima i Louisa Malle’a oraz „The Silent Child”, film Chrisa Overtona, który otrzymał w tym roku statuetkę Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.

Zwycięzców obu konkursów poznamy 10.06 o godzinie 19.00, podczas gali rozdania nagród.

Więcej informacji, pełen program godzinowy oraz opisy filmów dostępne są na stronie http://gdanskdocfilm.pl/