Prestiż patronuje

Święto Grabówka

niedziela, 20 Maj 2012

 

W najbliższą niedzielę, 20 maja, odbędzie się jednodniowa impreza „Kultura w Dzielnicy: Święto Grabówka”, której celem jest przybliżenie historii i kultury tej niesamowitej dzielnicy, prezentacja oferty edukacyjnej i kulturalnej oraz integracja mieszkańców. Licznym atrakcjom imprezy towarzyszyć będzie premiera wydanego albumu właśnie o tej dzielnicy, „Grabówek stolica reszta okolica. Choć mijają lata Grabówek pępkiem świata.”, napisanego przez Małgorzatę Sokołowską.

Kultura w Dzielnicy: Święto Grabówka” to jednodniowa impreza kulturalna, która odbędzie się 20 maja br. w obrębie całej dosłownie dzielnicy Grabówek. Jej celem jest przede wszystkim zaktywizowanie lokalnych ośrodków kultury, artystów, osób związanych z kulturą i historią i zaprezentowanie szerokiego programu artystycznego i kulturalnego dla mieszkańców dzielnicy i okolic. Będzie to świetna okazja do integracji mieszkańców ponieważ wszystkie wydarzenia odbędą się w przestrzeni całej dzielnicy, zarówno w plenerze jak i lokalnych ośrodkach, a pomiędzy atrakcjami i punktami programu będzie można się przemieszczać zabytkowym autobusem Ikarus. Kultowy Ikarus (czyli Ikarus 260.04) to zabytkowy autobus miejski, który przez 23 lata woził mieszkańców Gdańska, w latach 1986-2009. Dziś, w pełni odrestaurowany, nadal służy jako stylowy środek lokomocji, zapewniając jednak dużo więcej wrażeń niż za swych dni w ZKM.

Program pierwszej edycji Święta Grabówka zapowiada się bardzo bogato. Do projektu przyłączyło się ponad 20 lokalnych partnerów – szkoły podstawowe, gimnazjalne, uczelnie wyższe, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury, Świetlica Terapeutyczna, sale zabaw i tańca i wiele innych - przygotowując specjalne i bezpłatne atrakcje dla mieszkańców. Będzie można uczestniczyć w wycieczkach plenerowych po dzielnicy, w grze miejskiej, darmowych lekcjach tańca, w głośnym czytaniu książek i akcji Bookcrossing – uwolnij książkę czy spotkaniu z poetką Jolantą Kmieć-Saburą, Będzie można obejrzeć wystawę plenerową ukazującą Grabówek w jego współczesnej i historycznej odsłonie, wystawę prac m.in. Jerzego Stachury, Bogumiła Oświęcimskiego, filmy, których zdjęcia kręcone były na tej dzielnicy oraz spektakle teatralne. Część muzyczną imprezy wypełnią lokalni bardowie, poeci i zespoły. Sporą ilość zabaw i gier dla dzieci przygotował Młodzieżowy Dom Kultury, Gimnazjum nr 4, sala zabaw Bajkowo i Gdyńskie stowarzyszenie „Familia”.

Program święta został podzielony na dwie części – pierwsza to atrakcje przygotowane w ośrodkach od godz. 10.00 do godz. 15.00, druga część to część plenerowa i festyn od godz. 15.30. z częścią artystyczną. O godz. 14.30 nastąpi uroczysty przemarsz spod Biblioteki przy ul. Morskiej na festyn odbywający się na terenie Akademii Morskiej.

Wyjątkowym wydarzeniem w ramach Święta Grabówka będzie publikacja ilustrowanego albumu o Grabówku autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej „Grabówek stolica reszta okolica. Choć mijają lata Grabówek pępkiem świata.”, który opowiada o dziejach i ważniejszych wydarzeniach tej dzielnicy, szkolnictwie, architekturze oraz kulturze i mieszkających na Grabówku artystach. - „Grabówek może nie jest dzielnicą reprezentacyjną, pewnie nie startowałby w konkursie na najpiękniejszą dzielnicę. Grabówek ma od lat przylepioną łatkę dzielnicy biednej, robotniczej, takie zaplecze Gdyni Głównej, „Pekin”, „chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chylonii…”, kładka nad torami prowadząca do portu i stoczni. Jest to obraz dalece niepełny i skrzywiony. Grabówek to miejsce niezwykłe. Jest tam właściwie wszystko co kojarzy się z Gdynią – niezwykła energia, tempo, inicjatywa, różnorodność, potencjał edukacyjny, kolebka wielu malarzy, poetów i artystów gdyńskich. Taki Grabówek chcemy odkryć na nowo dla mieszkańców Trójmiasta i mieszkańców Grabówka. ” – mówi Danuta Sadowska z Rady Grabówka, współorganizator imprezy.

Udział we wszystkich atrakcjach „Święta Grabówka” jest bezpłatny. Więcej informacji o imprezie oraz szczegółowy program można znaleźć na www.swietograbowka.pl. „Święto Grabówka” to projekt przygotowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa i Radę Dzielnicy Grabówek.