Walentynkowy koncert Michała Sołtana

środa, 14 luty 2018
godz. 20:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

Dał się poznać polskiej publiczności jako wszechstronny, samowystarczalny jazzujący „one man band”. Wystąpił w popularnym talentshow, nagrał kilka teledysków oraz dwa zespołowe albumy. Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego debiutował dwa lata temu - jako support przed koncertem Lao Che. 14 lutego – w Walentynki – Michał Sołtan powraca do GTS ze swoim premierowym koncertem, promującym pierwszą autorską płytę „MaloGranie”. Tym razem towarzyszy mu również 8-osobowy zespół znakomitych muzyków. 

Michał Sołtan to gitarzysta, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista jazzowy. Po 16 latach działalności twórczej zakochał się i…zaczął śpiewać. - Gdyby nie miłość, nie byłoby mojej płyty – deklaruje w wywiadzie udzielonym Marii Szabłowskiej na antenie Radiowej Jedynki. - Wszystkie historie opowiedziane na płycie, to historie prawdziwe, inspirowane malarstwem mojej życiowej partnerki - Magdaleny Jankowskiej. Inspirowane życiem, twórczością, naszymi wspólnymi MaloGraniami. (…) Materiał to wynik miłości ogromnej, która zaowocowała tekstami, melodiami i … obrazami. Przez 2 lata jako „one man band” testowałem ten repertuar na dużych i małych scenach. Utwierdziłem się w przekonaniu, że warto zbudować zespół, wrócić do świata „prawdziwych instrumentów” i grać moje piosenki ze znakomitymi muzykami. – mówi Michał Sołtan.

„MaloGranie” to jego pierwsza autorska płyta, wydana 17 listopada 2017 roku nakładem wydawnictwa Art Horse 002. Znajdziemy na niej pop-jazz z elementami rocka i funku. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy muzycy jazzowi, a także goście specjalni, wśród których są: Dante Luciani - puzonista, który współpracował z Frankiem Sinatrą oraz Marcin Kajper - saksofonista trzeciego wokalisty Genesis, Raya Wilsona.

Teksty i muzyka, zaaranżowane na Loop Station oraz różnorodne instrumentarium, zaowocowały ponad 80 koncertami w dużych i małych salach w latach 2015 – 2017. Po wydaniu dwóch płyt z zespołem Imagination Quartet Sołtan zdecydował się na karierę solową, nie uciekając jednak od jazzu. W roku 2017 nagrał trzy single o bardziej popowym charakterze, dobrze przyjęte przez stacje radiowe. Przez dwa lata koncertował z Loop Station, prowadząc dodatkowo warsztaty, jak korzystać z tego urządzenia. 

Michał Sołtan – gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, wokalista, multiinstrumentalista, edukator i performer. Związany twórczo z Warszawą i Sopotem. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, absolwent Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiował Muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Lider zespołu Imagination Quartet, z którym grał koncerty na festiwalach jazzowych w Chinach, Niemczech, Danii i Polsce, prezentując autorskie kompozycje. Z zespołem wydał dwie płyty: „IQ” (2011 r.) oraz „Mallada” (2015 r.). Od 6 lat jest współtwórcą poniedziałkowych Funk & Jazz Jam Session w warszawskim klubie Harenda. W 2015 roku rozpoczął solowe eksperymenty z Loop Station. Od początku 2016 roku zorganizował przez swoją firmę Soltan Art Group ponad 40 warsztatów „Uwolnij muzykę”, oraz zagrał ponad 80 koncertów, na których można usłyszeć m.in. single „Pan Sowa” czy „Najlepiej”. Obydwa single prezentowane były w wielu stacjach radiowych, m.in. Trójce, Tok FM, Polskim Radiu Program 1, Radiu Gdańsk, Radiu RDC, RDN Małopolska i wielu innych.

_________________________________

Fragmenty recenzji płyty „MaloGranie”:

„Like a dream.” (Adam Baruch)

„Świetne piosenki (...) zaskakują świeżością, bo jest to muzyka, w której z każdego taktu emanuje radość grania.” (Daniel Wyszogrodzki, Gazeta Wyborcza)

„Michał w sposób wrażliwy i szczery opowiada historie swoim wyjątkowym, oryginalnie brzmiącym głosem. Duży plus za polskie teksty, poczucie humoru i nastrojowe ballady!” (Krystyna Stańko)

„Ostrzegam, można się zakochać.” - 9/10 (Iśka Marchwica, interia.pl)

„Michał Sołtan – MaloGranie - płyta, od której człowiek się uzależnia... po pierwszym przesłuchaniu. Po dwóch latach występowania na scenie solo Michał stworzył potężny brzmieniowo zespół, który zniewala zarówno energią jak i przejmującym liryzmem.” 

(Ryszard Wojciul)

Rozmowa z Marią Szabłowską na antenie Radiowej Jedynki (23.01.2018): https://www.polskieradio.pl/7/160/Artykul/2001930,Michal-Soltan-gdyby-nie-milosc-nie-byloby-mojej-plyty

_______________________________

linki:

Official Trailer Michał Sołtan „MaloGranie”: https://www.youtube.com/watch?v=HvwumDyruag
Teledysk "Weź": https://www.youtube.com/watch?v=r6VdEoDlc44

______________________________

BAND na płycie:

Michał Sołtan – voice, guitar, guitar solos (4,5,6,8,11)
Rafał Dubicki – trumpet, solos (1,5,11)
Michał Tomaszczyk – trombone (1,4,7,10)
Marcin Kajper – tenor and soprano saxophones solos (3,4,6,9,11)
Maciek Kądziela – alto saxhophone (solos 8,9)
Miłosz Oleniecki – stage piano, rhodes (solos (4,7,9)
Łukasz Makowski – double bass, solos (1)
Marcin Jahr – drums (1,3,5,6,7,9)
Tomasz Harry Waldowski – drums (2, 4, 10)
Maciej Dziedzic – drums (8, 11)
String Quartet (2, 8, 9, 11)
Ela Fabiszak – violin
Natalia Maciejewska – violin
Bartłomiej Szymborski – viola
Joanna Marczyk – cello
 

Goście specjalni:
Russ Spiegel (USA) – guitar (2)
Irek Wojtczak (PL) – soprano saxophone (6)
Dante Luciani (USA) – trombone (7)

Tracklista:

1. Dzieje się 4:24

2. W chowanego 4:38

3. Niechaj 4:59

4. Weź 4:12

5. Pan Sowa 5:58

6. SercoSłońce 4:18

7. Najlepiej 6:10

8. Mallada 4:28

9. Wchodzisz 5:22

10. Ciary 4:42

11. Mallada 6:18 (IQ Version)

Bilety:

55 zł – parter (miejsca siedzące)

45 zł - galerie na wprost sceny

40 zł - galerie boczne

Sprzedaż biletów rusza 26 stycznia 2018 o godz. 14:00.

Bilety do nabycia online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie Teatru przy ul. W. Bogusławskiego 1, codziennie w godz. 14:00 – 19:00.