"EMIGRA - Symfonia bez końca" - z muzyką laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka

sobota, 25 luty 2017
godz. 19:00
Miejsce: Gdynia Arena

Ponad 100 artystów, chór, 10 dynamicznych perkusji, multimedia z historycznymi fotografiami i muzyka warta Oscara - “Emigra - Symfonia bez końca” wybrzmi 25 lutego 2017 roku w hali widowiskowej Gdynia Arena.

EMIGRA jest muzyczną impresją doświadczenia emigracji. Widowisko opowiada o przeżytych doświadczeniach samego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka.

Kompozytor sam jest emigrantem, podczas pracy sięga więc do własnych doświadczeń, które zaprowadziły go do Nowego Świata. Choć poznał mnóstwo historii dokumentujących polską emigrację na przestrzeni 200 lat i ma świadomość jej różnorodności, to jak twierdzi, aby utwór był prawdziwy i przekonujący musi być napisany z osobistego punktu widzenia.

“EMIGRA - Symfonia bez końca” zabierze uczestników wydarzenia w swoistą podróż, - od momentu podjęcia decyzji o wyjeździe, przez rozstania, emocje podróży - lęki, oczekiwania - aż po przyjazd do celu, któremu często towarzyszy euforia, puentująca symfonię.

Każde miasto portowe pełne jest opowieści. Gdynia pod tym względem jest szczególna – prawie 100 lat temu została wzniesiona przez ludzi z całej Polski. Tu trafiali ci, którzy szukali szczęścia za oceanem, marzyli o wielkiej karierze w Ameryce, stąd również do Argentyny wypłynął Witold Gombrowicz, a do Kanady wyruszył z rodziną Zbigniew Brzeziński. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym mieście powstało Muzeum Emigracji, które już od trzech lat promuje ważną i pasjonującą historię polskiej emigracji, pełniąc rolę kreatora kultury.

Do współpracy artystycznej przy widowisku Jana A.P. Kaczmarka zaproszeni zostali: dyrygent Wojciech Rajski, Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. Na scenie wystąpi łącznie ponad 100 artystów! W utworze Kompozytor wykorzystał historyczne materiały literackie.

Użyte zostaną również dwa napisane na tę okazję teksty autorstwa Jana Wołka. Utwór orkiestrowy zaprezentowany będzie w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem multimediów: projekcji światła i wizualizacji, w które wkomponowano zbiory Muzeum, m.in. listy, dokumenty, pamiętniki, a także fotografie czy rzeczy osobiste podróżujących emigrantów. “EMIGRA - Symfonia bez końca”, kompozycja wybitnego twórcy muzyki filmowej Jana A.P. Kaczmarka, jest muzyczną impresją doświadczenia emigracji.