Leszek Kułakowski Ensemble piccolo - Code Numbers

sobota, 07 Lipiec 2018
godz. 21:00
Miejsce: Teatr Boto

Najnowszy projekt kompozytora i pianisty Leszka Kułakowskiego prezentujący premierowe utwory na jazzowe Ensemble piccolo z udziałem gwiazd polskiego jazzu. 

Muzyka jest bardzo osobista, szeroka, ekologiczna, pełna sonorystycznych planów dźwiękowych. Naczelna ideą koncepcyjnej płyty Leszka Kułakowskiego są stosunki między dźwiękami – wertykalne (harmoniczne) i linearne (melodyczne - interwałowe, rytmiczne). Poszczególne utwory są skonstruowane wg. kodów cyfrowych odwzorujących muzyczne zdarzenia w utworach. Tytuły utworów to wymienione już wcześniej kody, ”współczesne piny muzyczne” - „1212222", ”44244”, ”66665” itd. 

Zespół tworzą:

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianino
Piotr Kułakowski - kontrabas
Tomasz Sowinski - perkusja

Leszek Kułakowski nazywany „wizjonerem jazzu” jest uważany przez krytykę za jednego z najwybitniejszych polskich artystów jazzowych lat 90-tych (płyta Eurofonia została uznana w ankiecie Jazz Forum 2000 „Albumem Roku”, zaś Leszek Kułakowski został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej). Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) i w Stanach Zjednoczonych. W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jest jazzem traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyka artystyczną tzw. „Third Stream”. Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem [Aleatomodalblues] , serializmem [Seriablueslizm], polimodalizmem, politonalnością [Gonitwa nr. 7].

„(...) L. Kułakowski reprezentuje w pełnym wymiarze typ idealnego muzyka poruszającego się ze swobodą po bardzo różnych gatunkach muzyki współczesnej i jazzowej. To jedna z najciekawszych postaci twórczych polskiego jazzu, zasługujący bez wątpienia na znacznie bardziej eksponowane miejsce w świadomości i pamięci fanów."
ROMAN KOWAL - JAZZ FORUM 

„(...) Dzięki głębokiej znajomości jazzowego rzemiosła dotychczasowe dokonania Kułakowskiego charakteryzują się świeżością, oryginalnością i wnoszą w świat polskiego jazzu nowe spojrzenie na muzykę .” 
ROBERT BUCZEK - GAZETA WYBORCZA 

BILETY:
>>> 40 zł
>>> online: http://teatrboto.bilety.interticket.pl/