Hypnotic Brass Ensemble

czwartek, 04 Kwiecień 2019
godz. 20:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

Nieziemsko utalentowani i nieziemsko przystojni. Ich koncertom towarzyszą często określenia typu: „tornado”, „huragan”, względnie „sztorm”. Kultowa chicagowska formacja Hypnotic Brass Ensemble, autorzy hitu „War” z „Igrzysk Śmierci”, wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 4 kwietnia 2019 roku. Zagrają m.in. utwory ze swojego najnowszego albumu „Bad Boys of Jazz”.

Ta niezwykła orkiestra dęta z Chicago składa się z 8 braci dorastających w muzykalnej rodzinie trębacza Phila Cohrana – członka legendarnej Sun Ra Arkestra. Oprócz praktycznych umiejętności gry na instrumentach dętych, synowie wynieśli z domu także zamiłowanie do jazzowej awangardy, choć sami przyznają, że w pewnym momencie potajemnie słuchali pod kołdrą hip hopu, a ich idolami byli raperzy: Ice Cube i Eazy-E.

W 1999 roku bracia zaczęli grać na ulicach i stacjach metra w Chicago. Niedługo później stworzyli zespół brassowy. Wtedy też rozwinął się i ukształtował ich niepowtarzalny styl – połączenie jazzowej tradycji brass bandów z funkiem, soulem i hip-hopem. Od tamtej pory występowali i nagrywali m.in. z Erykah Badu, Gorillaz, Flea z Red Hot Chilli Peppers, Tony Allenem, Princem, Mos Defem, De La Soul, Ghostface Killah, Wu-Tang Clanem, czy Childish Gambino, a ich najpopularniejszy utwór „War”, trafił na ścieżkę dźwiękową kinowego hitu „Igrzyska Śmierci”.

W listopadzie 2017 roku w wytwórni Honest Jon’s ukazał się ich dziewiąty album „Book of Sound”, będący hołdem dla spuścizny zmarłego w zeszłym roku Phila Cohrana i jego filozofii afrocentrycznego astralnego jazzu. Pod koniec 2018 roku ukazał się ich dziesiąty album „Bad Boys of Jazz”, z którego utwory zespół zaprezentuje podczas koncertu w Gdańsku.

Opisywanie ich koncertów to niezwykle trudna sprawa, a spotykane często określenia, takie jak: „huragan”, „sztorm” czy „tornado”, nawet w połowie nie oddają tego, co dzieje się zarówno na scenie, jak i wśród publiczności. Nie bez powodu HBE znani są również jako “The Bad Boys of Jazz”. – Damian Tomczyk, Jazzsoul.pl

W skład zespołu wchodzą:

Gabriel Hubert (Hudah) – trąbka

Saiph Graves (Cid) – puzon

Tycho Cohran (L.T.) – suzafon

Amal Baji Hubert (Baji/June Body) – trąbka

Jafar Baji Graves (Yoshi) – trąbka

Seba Graves (Clef) – puzon

Tarik Graves (Smoov) – trąbka

Christopher Anderson (360) – perkusja

Uttama Hubert (Rocco) – baryton

Official: https://www.hypnoticbrassensemble.com/

FB: https://web.facebook.com/hypnoticbrassensemble/?fref=ts

„War”: https://www.youtube.com/watch?v=ggOVNYFlP7Q

Warsaw Summer Jazz Days 2014: https://www.youtube.com/watch?v=7IcP4iZIezk&t=98s

„Planet Gibbous” Live: https://www.youtube.com/watch?v=nacbm4ppYi4

Gorillaz & Hypnotic Brass Ensemble Live: https://www.youtube.com/watch?v=HWFSIvg4Dkc

Co: Koncert Hypnotic Brass Ensemble

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 4 kwietnia 2019, g. 20.00

Bilety: I pula: 45 zł, II pula: 55 zł

Dostępne online na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS przy ul. Wojciecha Bogusławskiego 1 w Gdańsku codziennie w g. 14.00 – 19.00.