Książki pod choinką

Święta to najlepszy czas, żeby obdarować kogoś literaturą. Proponowanych pozycji jest mnóstwo.


21 Styczeń 2021

prestiz

Czy książka to dobry prezent?

Książki to jeden z najbardziej częstych świątecznych prezentów. Dlatego niektórzy myślą, że jest to pomysł mało oryginalny. Warto jednak pamiętać, że kupienie komuś bliskiemu literatury, która trafi w jego gust nie jest łatwe i świadczy o tym, że naprawdę dobrze znamy daną osobę. Książki niosą też za sobą przesłanie, jeśli chcemy na przykład prezentem coś "powiedzieć" warto w książce zaznaczyć lub wpisać cytat. Taki upominek jest przemyślany i na pewno sprawi radość obdarowywanej osobie.

Literatura świąteczna

W grudniowe popołudnia wielu osobom najlepiej czyta się literaturę świąteczną. To ona pozwala wprowadzić w klimat nadchodzącego Bożego Narodzenia. Jeśli już widzieliście urokliwy serial "Dash i Lilly", warto sięgnąć po kontynuację książki, na podstawie której powstał - "12 dni świąt Dasha i Lilly" Rachel Cohn i Davida Levithana. Akcja drugiej części dzieje się w rok po pierwszym tomie. Świąteczne usposobienie Lilly zostaje wystawione na dużą próbę, czy Dash zdoła przywrócić jej magię Bożego Narodzenia?

Jeżeli zawsze marzyło Wam się spędzić święta w bajkowym, małym miasteczku, w którym każdy dom przyozdobiony jest lampkami, idealną książką na ten czas będzie "Na święta przytul psa" Lizzie Shane. Fotografka Ally opuszcza Nowy Jork, żeby zająć się babcią i dziadkiem i ich schroniskiem dla psów, które wkrótce może zostać zamknięte. Jej ścieżki przetnie Ben, samotnie wychowujący siostrzenicę, która na punkcie psów ma bzika. Powieść od pierwszej strony skrzy się świąteczną radością.

Powieścią naprawdę idealną dla fanów filmów takich jak "To właśnie miłość", którzy uwielbiają romantyczny klimat Bożego Narodzenia będzie pozycja "Jeden dzień w grudniu" Josie Silver. Akcja powieści dzieje się w ciągu kolejnych 10 lat, a następujące po sobie święta są zawsze punktem zwrotnym w historii. Czy Laurie i Jack odnajdą drogę do siebie? Tego dowiedziecie z powieści Silver. To pozycja obowiązkowa na świątecznej półce.

Powrót do dziecięcej magii

Są takie książki dla młodszych czytelników, do których i dorośli zajrzą z rozrzewnieniem. Literatura skandynawska zdecydowanie przoduje w tym rankingu. "Dzieci z Bullerbyn" należą do tych pozycji. Rozdziały opisujące bajkową zimę i święta pozwolą wczuć nam się w wyjątkowy klimat. Kolejną książka, do której z radością można wrócić po latach jest "Zima Muminków". Odkrywanie powieści Tove Jansson jako dorosły człowiek także jest nie lada gratką. W święta wszyscy potrzebujemy nieco magii. A dla młodszych i starszych miłośników twórczości J.K. Rowling - na rynku pojawił się Ikabog. Książka leżała w "szufladzie" autorki przez lata, opowiadała tę baśń swoim dzieciom gdy były małe. W czasie pandemii pisarka postanowiła wypuszczać do internetu kolejne rozdziały niezwykłej historii dziejącej się w królestwie Coniemiary. Do polskich czytelników rodzime tłumaczenie trafiło niedawno. Książkę ilustrowały dzieci co daje jej niepowtarzalny urok.

Czas na klasykę

Na półkach z nowościami książek przybywa w niesamowitym tempie. Próbujemy je wszystkie pochłaniać, a jednocześnie brakuje nam często czasu na klasykę światowej literatury, co jakiś czas wznawianą w pięknych wydaniach. Warto w okresie okołoświątecznym sięgnąć po jedną z klasycznych powieści, na przykład Lwa Tołstoja. "Wojna i Pokój" czy "Anna Karenina" to idealne książki na mroźne grudniowe wieczory. Z okazji filmowej adaptacji wznowiono też "Rebekę" Daphne du Maunier - możemy przeczytać a potem od razu porównać oryginał z filmem. 

Szeroki wybór książek znaleźć można na przykład na Allegro. W bogatej ofercie z łatwością znajdziemy coś ciekawego.