Wspólnie dla osób z autyzmem

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym prowadzi zbiórkę środków na wyremontowanie gdyńskiego Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem. Stan techniczny stuletniej budowli jest zły, a do przeprowadzenia generalnego remontu potrzebna jest pomoc finansowa mieszkańców Trójmiasta.


09 Czerwiec 2020

Chorzy ze spektrum autyzmu należą do grupy osób najbardziej narażonych na wykluczenie społeczne. By mogli prawidłowo się rozwijać, potrzebują miejsca, w którym poczują się bezpiecznie. Jeszcze do niedawna taką przestrzenią było gdyńskie Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem. Niestety z powodu złego stanu technicznego budynku terapie i treningi aktywizacyjne zostały wstrzymane. 

- Mój syn ma już 30 lat i pomimo wielu problemów wynikających z autyzmu osiągnął więcej, niż mogłabym sobie wymarzyć. Potrafi mówić i zadbać o siebie. Chętnie gotuje i zajmuje się rękodziełem. Choć nie jest w stanie żyć samodzielnie, myślę, że jest szczęśliwy, w dużej mierze dzięki Centrum - przyznaje mama dorosłego podopiecznego ośrodka. 

Centrum jest jednym niewielu miejsc w Polsce, w którym dorosłe osoby z autyzmem otrzymują profesjonalną pomoc. Niestety bez funduszy pozwalających na przeprowadzenie remontu ośrodek nie będzie mógł wznowić działalności. Urząd Miasta Gdyni zadeklarował sfinansowanie 70% inwestycji. Zarząd ośrodka musi samodzielnie uzbierać brakujące 30%. 

By wspomóc proces zbierania funduszy, uruchomiona została specjalna internetowa zbiórka środków. Każdy zainteresowany może wpłacić nawet najmniejszą kwotę, a tym samym przyczynić się szybszego powrotu podopiecznych do Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni. Środki można wpłacać na stronie internetowej: www.zrzutka.pl/drugidom.

- Chcemy, aby nasi podopieczni mogli jak najszybciej wrócić do swojej terapii i pracy. W przeciwnym razie postęp, który z tak wielkim trudem osiągnęli, może zostać utracony - dodaje Krzysztof Banach, fundraiser w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym.