Aplikacja Buslive - obserwuj na żywo pozycję pojazdów komunikacji miejskiej w Trójmieście!

BusLive.pl - Trójmiasto to aplikacja dla pasażerów komunikacji miejskiej, dzięki której można w wygodny sposób zaplanować podróże autobusami lub tramwajami.


21 Maj 2019

No i gdzie ten autobus? W ubiegłym tygodniu Gdańsk na platformie Otwarte Dane udostępnił informacje o aktualnej pozycji pojazdów komunikacji miejskiej. 

Na efekty nie trzeba było długo czekać - parę dni później w Trójmieście zaczęła działać aplikacja BusLive, znana dotychczas między innymi mieszkańcom Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. Aplikacja ta umożliwia śledzenie za pomocą telefonu bieżącego położenia autobusów i tramwajów poruszających się po mieście. 

Autorzy aplikacji śmiało stwierdzają: 

"Mając możliwość zobaczenia na żywo wszystkich pojazdów, rozkłady jazdy to już przeżytek. Wszyscy wiemy że nie sprawdzają się one w godzinach szczytu. Jeżeli pozwolimy pasażerowi zobaczyć gdzie są poszczególne pojazdy, będzie on w stanie sam zaplanować swoją podróż znacznie szybciej i dokładniej, niż zrobi to jakikolwiek planer podróży". 

Rzucając okiem na ekran telefonu możecie odpowiedzieć na pytania takie jak: 

- czy muszę już wychodzić, czy mam jeszcze chwilkę? 

- czy powinienem iść na autobus, czy może szybciej podjedzie tramwaj? 

- czy przesiąść się teraz, czy może jednak złapię inną linię na kolejnym przystanku ? 

Podejmowanie takich decyzji wymaga znacznie dokładniejszych i aktualniejszych danych niż mogą nam dać rozkłady jazdy. Informacja jest aktualizowana co kilka sekund. 

Zupełnie inaczej czeka się też na przystanku, kiedy widzimy na ekranie, gdzie dokładnie jest nasz autobus lub tramwaj. Przyzwyczailiśmy się już do tego np. zamawiając taksówkę. Lubimy zerkać na ekran, gdzie w aplikacji widzimy jadący po nas pojazd. Daje nam to poczucie kontroli i pewności, że wszystko idzie zgodnie z planem. Podobnie może być z autobusem - przekonują autorzy. 

Czy aplikacja przyjmie się w Gdańsku tak, jak w innych miastach? Czy śladem Gdańska podąży również ZKM Gdynia? Będziemy informować.