Mistrzostwa Polski Seniorów podczas WKKW Tour w Sopocie

Mistrzostwa Polski odbędą się w ramach Zawodów Międzynarodowych we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, podczas których wystartuje ponad trzysta koni i jeźdźców z kilkunastu krajów całego świata.


25 Kwiecień 2019

O tytuł Mistrza Polski walczyć będą między innymi ubiegłoroczny zwycięzca Jan Kamiński i Joanna Pawlak, która rok temu zajęła drugie miejsce. Sopocka publiczność będzie mogła kibicować także najwyżej sklasyfikowanemu w rankingu FEI polskiemu zawodnikowi tej dyscypliny, sześciokrotnemu Mistrzowi Polski Seniorów, Pawłowi Spisakowi.

Na zawodach zobaczymy również Pawła Warszawskiego, Mateusza Kiempę, Ksawerego Śnieguckiego, Mariusza Kleniuka i Michała Hyckiego.

Pierwsze przejazdy konkursowe już w czwartek 25 kwietnia, kiedy to jako pierwsi pojadą zawodnicy krótkich CCI2 oraz CCI3. W piątek od rana ciąg dalszy ujeżdżenia oraz próby skoków w klasach L i P, a w sobotę cross wszystkich klas międzynarodowych i klasy P. Cross dla klasy L zaplanowany jest na niedzielę rano. W niedzielę wielki finał i ostateczne rozdanie kart w ramach tegorocznych Mistrzostw Polski. Klasyfikacja prowadzona będzie w konkursie CCI4.

Frekwencja w tym roku jest imponująca, po raz kolejny padł rekord - w zawodach wystartuje ponad trzysta par, a wśród nich między innymi znany już sopockiej publiczności Joshiaki Oiwa z Japonii, reprezentanci Niemiec Andreas Ostholt i Beeke Jankowski czy Kevin McNab z Australii.

WKKW nazywany jeździeckim triathlonem, to jedna z olimpijskich konkurencji jeździeckich - bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca. Zawody WKKW zwyczajowo trwają trzy lub cztery dni, podczas których zawodnicy biorą udział w trzech etapach: ujeżdżeniu, próbie terenowej (ang. cross country) oraz skokach przez przeszkody na parkurze.

Próba ujeżdżenia polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie wygrodzonym placu. Ta elegancka dyscyplina kładzie specjalny nacisk na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja. Z tego powodu ujeżdżenie porównuje się do tańca.

Próba terenowa rozgrywana jest na znacznie większym obszarze – jest to bieg w terenie urozmaiconym różnego rodzaju przeszkodami, także wodnymi. Jest to też najbardziej widowiskowa cześć tych zawodów, która przyciąga co roku rzesze fanów jeździectwa oraz osoby, które łączą kibicowanie z piknikiem na świeżym powietrzu.

Próba skoków stanowi z kolei sprawdzian dokładności i kondycji konia. Każda zrzutka to punkty karne. Konkurs rozgrywany jest na placu zwanym parkurem, a wysokość i rodzaj przeszkód zależą od klasy zawodów.

W tym roku Hipodrom zaprasza na Międzynarodowe i Krajowe WKKW w dniach 25-28 kwietnia oraz 3-5 maja. Serdecznie zapraszamy do Sopotu i zachęcamy do kibicowania polskim zawodnikom. WSTĘP NA ZAWODY JEST BEZPŁATNY.