Burza w 455. urodziny Szekspira

Tym razem zabieram Cię w podróż, na wyspę. Zawsze asystuję w umieraniu moim mistrzom. W odchodzeniu, w rozstawaniu się z ziemskimi sprawami, w ostatniej jeszcze próbie ich uporządkowania, przekazania dalej tego, co najważniejsze. Testament. Tym właśnie jest dla mnie „Burza” Szekspira. Tak o swoim najnowszym spektaklu mówi Paweł Passini, reżyser „Burzy”, którą zobaczymy na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z okazji 455. Urodzin Szekspira.


12 Marzec 2019

W brytyjskim Stratfordzie nad Avonem, rodzinnym mieście Williama Szekspira, uroczyście obchodzi się jego urodziny. Według zapisanej w księgach parafialnych daty chrztu wielkiego dramaturga przyjęto, że urodził się 23 kwietnia 1564 roku. Gdańsk świętuje urodziny Mistrza ze Stratfordu od 1993 roku, dzięki działaniom Fundacji Theatrum Gedanense, a następnie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Tym razem GTS zaprasza nas do obejrzenia ostatniego arcydzieła Szekspira – „Burzy” zrealizowanej przez neTTheatre i Centrum Kultury w Lublinie.

Według wielu Szekspir nigdy nie istniał. Cuda i dziwy można wyprawiać z tą historią, prawda? Niby wszystko się już wydarzyło, a teraz może się nagle od-wydarzyć… A jednak jego ostatnie dzieło jest o kresie magii, o porzuceniu czarów, a przede wszystkim - o przebaczeniu. – mówią twórcy spektaklu.

Jestem rozbitkiem, ocalałym z pożogi i - jak każdy przywrócony światu - zadaję sobie pytanie: dlaczego ja? Śmierć towarzyszyła moim ponownym narodzinom, i pewnie dlatego potrafię rozmawiać z duchami. One nie przestają mówić. Jestem Prospero i mieszkam na wyspie. Muszę wybaczyć ludziom, którzy odebrali mi świat, zmusili do ucieczki. Muszę to zrobić, aby moje dziecko, mogło do niego powrócić. Muszę uleczyć wyspę, która była mi domem, a którą zatrułem jadem mojej magii. Muszę wreszcie wyrzec się czarów, bo nie mam już na nie siły, bo moje demony zaczynają zwracać się przeciwko mnie. W nocy po raz ostatni wywołałem burzę. Czekałem na tę chwilę, bałem się jej, chociaż przeczuwałem, że nadejdzie.

Wieczoru dopełni urodzinowy tort oraz spotkanie z artystami.

„Burza”

Na podstawie dramatu Williama Szekspira

w przekładzie Stanisława Barańczaka

Producja: neTTheatre i Centrum Kultury w Lublinie

Reżyseria: Paweł Passini

Muzyka: Daniel Słomiński

Kostiumy: El Bruzda

Scenografia: Miro Nordyk Jurczuk

Światło: Grzegorz Polak

Dźwięk: Jakub Dziewa

Wizualizacje: Anita Struk

Ruch sceniczny: Wojciech Kaproń

Obsada: Mariusz Bonaszewski, Dariusz Jeż, Aleksandra Karpiuk, Piotr Michalczuk, Jakub Mieszała, Beata Passini, Jarosław Tomica, Łukasz Witt-Michałowski, Anna Zachciał

Co: 455 Urodziny Szekspira w GTS – „Burza” w reż. P. Passiniego

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 23 kwietnia 2019, g. 19:00

Bilety:

50 zł N, 40 zł U – miejsca siedzące na parterze

40 zł N, 30 zł U – miejsca siedzące na galeriach, poziom I, II i III na wprost sceny

30 zł N, 20 zł U – galerie boczne, miejsca siedzące