Młodzi naukowcy znad morza

Jak pomóc mizofonikom, walczyć z globalnym ociepleniem lub umożliwić biodegradację styropianu za pomocą...drewnojadów? Niejeden dorosły chwyciłby się za głowę, słysząc podobne pytania. Tymczasem, odpowiedzi na nie udzielają nastolatki. I to nie tylko teoretycznie; do Konkursu Naukowego E(x)plory 2018 zgłosili również opracowane przez siebie rozwiązania wymienionych problemów. Także w tym roku, młodzi mogą zgłaszać się do kolejnej, ósmej już edycji E(x)plory 2019. Rekrutacja trwa do 31 stycznia.


30 Styczeń 2019

Ilu ludzi wie, czym jest mizofonia? Uczniowie pomorskich szkół (Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej z Sopotu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i II L.O. w Słupsku) przeprowadzili ankiety wśród swoich rówieśników, znajomych, a także lekarzy specjalistów. Okazało się, że istnieją osoby, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mają wyższą niż inni, wrażliwość na dźwięki. To choroba, którą trudno zdiagnozować. Osoby cierpiące na mizofonię nie potrafią znieść odgłosów, które dla innych ludzi mogą wydawać się zupełnie nieistotne lub nawet niezauważone. Co ciekawe, dźwięki najtrudniejsze do zniesienia to zwykle te, wydawane przez najbliższych: mlaskanie, chrapanie, pociąganie nosem.

Anna Kuźmińska, Natalia Kempa i Błażej Smorawski opracowali projekt tłumika, który miałby wygłuszyć alikwoty najbardziej nieznośnych dźwięków. Przygotowali również program terapii, mającej złagodzić lub całkowicie usunąć objawy mizofonii. Za ten pomysł otrzymali II Nagrodę Specjalną dla Innowacji Społecznej pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podczas VII edycji Konkursu Naukowego E(x)plory 2018.

Drewnojady na pomoc środowisku

Styropian trudno przetworzyć, a jego rozkład może zająć nawet kilkaset lat. Ten rodzaj plastiku jest bardzo lekki, co ułatwia przenoszenie go przez wiatr do mórz i oceanów. Tam z kolei, styropian jest ogromnym zagrożeniem dla organizmów morskich. Agata Momot, uczennica I L.O. w Stargardzie, zaczęła badać wpływ drewnojadów (owadów żywiących się m.in. drewnem) na biodegradację różnych rodzajów styropianu. Dzięki próbom badawczym, Agata może stworzyć plan optymalizacji rozkładu styropianu za pomocą drewnojadów. Jej projekt otrzymał II Nagrodę Główną w Konkursie Naukowym E(x)plory 2018.

Odnawialne źródła energii

Anna Skierska z II L.O. w Szczecinie chciała zbadać właściwości nanokrystalicznego ogniwa słonecznego, czyli elementu, który przetwarza energię słoneczną w energię elektryczną. Dzięki ustaleniu przy jakich właściwościach biologiczno-chemicznych ogniwo będzie wytwarzało najwięcej ciepła, Anna ma nadzieję zastąpić nieodnawialne źródła energii, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Za przygotowanie takiego pomysłu Anna otrzymała możliwość wyjazdu na staż międzynarodowy - INTEL ISEF 2019, w ramach Konkursu Naukowego E(x)plory 2018.

Konkurs Naukowy E(x)plory

Konkurs jest skierowany do młodych naukowców - osób z całej Polski w wieku od 13 do 20 lat. Jest organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii od 2012 roku. Zanim młodzi dostaną się do finału, odbywającego się w Gdyni pod koniec października, muszą przejść eliminacje regionalne. W tym roku miastami goszczącymi eliminacje regionalne są Szczecin, Toruń, Wrocław i Łódź. Laureaci przedsięwzięcia mogą zdobyć liczne nagrody - od pieniężnych, przeznaczonych na rozwijanie swoich badań, po wyjazdy i staże w renomowanych firmach i instytucjach, również międzynarodowych. W VII edycji konkursu E(x)plory aż 6 projektów finałowych pochodziło z województwa pomorskiego lub zachodniopomorskiego.

Od 2012 r. Do konkursu zgłosiło się już ponad 1200 młodych naukowców.

Do 31 stycznia trwa rekrutacja do ósmej już edycji Konkursu Naukowego E(x)plory. Szczegóły na stronie www.explory.pl/rekrutacja

 

 

 

 

 

INFORMACJE O ORGANIZACJI

 

Fundacja Zaawansowanych Technologii powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Celem Fundacji Zaawansowanych Technologii jest promowanie i wspieranie badań, rozwoju technologicznego, przedsiębiorczości, a także transferu i wdrażania nowych technologii. Wspiera innowacyjność i promuje kulturę technologii, a także wzmacnia relacje pomiędzy władzami publicznymi, przedsiębiorstwami i sektorem edukacji. Flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii jest Program E(x)plory. Więcej na www.fzt.org.pl