Dystyngowana elegancja, czyli Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu

W dniach 9-11 listopada na Hali Pomarańczowej sopockiego Hipodromu będzie można zobaczyć zmagania mistrzów ujeżdżenia z całej Europy. Odbędą się tu Międzynarodowe Zawody w CDI 3*.


06 Listopad 2018

prestiz

Ujeżdżenie to najbardziej elegancka z dyscyplin jeździeckich. Uważana także za najwyższy stopnień wtajemniczenia. Konkurs ujeżdżenia polega na wykonaniu przez jeźdźca i konia odpowiednich figur, ale to co wydaje się łatwe oglądane z boku, okazuje się niezwykle wymagającym sportem.

Konkursy ujeżdżeniowe odbywają się na placu zwanym czworobokiem, oceniane są każdorazowo przez pięciu sędziów, którzy w skupieniu analizują każdy, nawet najdrobniejszy ruch konia, każdą zmianę tempa i kierunku jazdy. Jeździec i koń prezentują figury i chody: stęp, kłus i galop, płynne przejścia pomiędzy chodami oraz zmiany tempa. Wszystkie ruchy konia powinny być wykonane przy użyciu niewidocznych pomocy i bez widocznego wysiłku ze strony zawodnika.

Niezwykła trudność polega tutaj na długim procesie przygotowywania – znacznie dłużej niż w innych dyscyplinach jeździeckich trwa, zanim zawodnik i koń się zgrają, a osiągnięcie wymaganej perfekcji zajmuje czasami całe lata. W istocie marzeniem każdego zawodnika uprawiającego ten sport jest dojście do takiej harmonii i wzajemnego zgrania, by koń rozumiał nie tyle ruch człowieka, ale samo napięcie mięśni, które zaledwie sugeruje zamiar zmiany kierunku jazdy czy rodzaju chodu. Osiągnięcie tak perfekcyjnej synchronizacji wymaga wielu lat ćwiczeń i ogromnej cierpliwości.

Dla podkreślenia elegancji tego sportu wymagany jest specjalny strój i rząd, które są szczegółowo opisane w regulaminie. Nie ma mowy o dowolności, strój zawodnika składa się obowiązkowo z czarnego lub granatowego fraka, cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg. Ze względów bezpieczeństwa młodzi zawodnicy muszą, a starsi mogą nosić – zamiast cylindra - kask. Z kolei jeźdźcy uprawnieni do noszenia munduru mogą w nim występować na zawodach. Wówczas zamiast ukłonu obowiązuje salutowanie.

U konia obowiązuje specjalne siodło ujeżdżeniowe, zaś sam koń musi być zadbany i czysty, a jego grzywa zapleciona.

Materiały prasowe.

Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu CDI 3*

Hipodrom Sopot, Hala Pomarańczowa

(wejście od ul. Łokietka lub kładką od strony Żabianki)

9-11 listopada 2018

Godz. 9:00 – 17:00

WSTĘP BEZPŁATNY