Najszybsze konie, piękne kapelusze i tradycja starsza niż sam Sopot

Aby letniej tradycji stało się zadość, na sopockim Hipodromie w dwa weekendy lipca rozegrane zostaną wyścigi konne. Bomba pójdzie w górę już 14 lipca. Przed nami 26 gonitw, konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej oraz kłusaki francuskie. Tegoroczne dwa weekendy wyścigowe zapowiadają się bardzo emocjonująco. Serdecznie zapraszamy na Hipodrom w dniach 14-15 oraz 21-22 lipca, w godzinach 15.00 – 19.00. Wstęp na wyścigi jest bezpłatny.


11 Lipiec 2018

prestiz

Wyścigi konne to tradycja starsza niż sam Sopot – pierwsze gonitwy odbywały się na terenie dzisiejszego Hipodromu już w 1898 roku (zaś w ogóle w Polsce pierwsze gonitwy rozgrywano już w 1777 roku). Dziś jest to jedyna w swoim rodzaju impreza, która łączy tę najbardziej widowiskową dyscyplinę jeździecką z licznymi atrakcjami dodatkowymi. Nieodłączną tradycją wyścigów konnych są eleganckie stroje i wymyślne kapelusze – tradycją jest także konkurs na najpiękniejszy kapelusz, w którym udział mogą wziąć nie tylko panie.

Sopockie gonitwy mają charakter płaski, konie mają tu do pokonania ustalony dystans, nie muszą natomiast pokonywać żadnych przeszkód. Oddzielne odbywają się gonitwy koni pełnej krwi angielskiej i gonitwy koni czystej krwi arabskiej. Od kilku lat dodatkowo w Sopocie rozgrywa się gonitwy kłusaków francuskich, które dopiero niedawno zyskały popularność nad Wisłą.

Konie pełnej krwi angielskiej, nazywane folblutami, to jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Te pochodzące z Anglii zwierzęta są obecnie najszybszymi końmi na świecie – najsłynniejsze konie wyścigowe świata, m.in. legendarny Secretariat, słynny chamipon Phar Lap czy równie znana klacz Ruffian były folblutami.

Z kolei konie czystej krwi arabskiej, również gorącokrwiste, znane były na Półwyspie Arabskim już ponad 2 500 lat temu. Te piękne zwierzęta, o wspaniałej linii, uważane za kwintesencję piękna, są także doskonałymi biegaczami. W Polsce przez lata pracowano nad stworzeniem tzw. Polskiego araba, który łączyłby dzielność i wytrzymałość konia sportowego z wdziękiem i elegancją, typowymi dla tej rasy. Jednym z najbardziej znanych był ogier Comet, urodzony w hodowli SK Nowy Dwór.

Stosunkowo nowe są w Polsce wyścigi kłusaków francuskich. Konie te ścigają się w zaprzęgach zwanych sulkami. W odróżnieniu folblutów czy arabów, które podczas wyścigów galopują, kłusaki, jak sama nazwa wskazuje, biegają kłusa. Konie tej rasy mają kłusowanie zaprogramowane w genach, jest to ich najbardziej wydajny rodzaj biegu.

 

 

 

 

 

Wyścigi w Sopocie to także familijny piknik – na zwiedzających czekać będą food trucki i stoiska handlowe. Na konkurs kapeluszy zapraszamy w niedzielę, 22 lipca.


Hipodrom Sopot

ul. Polna 1

godz. 15:00-19:00

Więcej na stronie: www.hipodrom.sopot.pl