Debata „Gdynia. Morze wizji i możliwości” w ramach festiwalu Open House

W jakim kierunku Gdynia rozwijała się w ostatnim czasie i jaka będzie w przyszłości? Które realizacje wpisały się już trwale w krajobraz miasta i potwierdziły jego wizerunek? Co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu nowych inwestycji i kreowaniu tożsamości kolejnych dzielnic? Na te i inne pytanie odpowiedzą specjaliści w dziedzinie projektowania 25 maja (piątek) w godzinach 18:00-19:00 na debacie "Gdynia. Morze wizji i możliwości", będącej elementem festiwalu Open House. Wydarzenie odbędzie się w hotelu Mercure, przy ulicy Armii Krajowej 22.


22 Maj 2018

prestiz

W spotkaniu wezmą udział prelegenci: Marek Karzyński - Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens - Kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, dr hab. Jan Sikora – Kierownik Katedry Architektury Przestrzeni Kulturowych na Akademii Sztuk Pięknych, architekt Jerzy Wolski – Wolski Architekci, architekt Tomasz Janiszewski – BJK Architekci oraz Katarzyna Rodziewicz z POTEarchitekci. Debatę poprowadzi Maciej Dzwonnik.

Choć Gdynia zawsze była i będzie ośrodkiem portowym, to jej dynamiczny rozwój w ostatnich latach zaprowadził znaczące zmiany w tkance miejskiej, niemal niezależne od działalności portu. "Miasto z morza i marzeń" tętni życiem zarówno za dnia, jak i w nocy, a rozwija i rozbudowuje się nie tylko
w centrum, ale i na obrzeżach. Stały napływ nowych mieszkańców z całej Polski i zagranicy determinuje nowe kierunki ewolucji. Jakie inwestycje mieszkaniowe są więc potrzebne, żeby budować harmonijny i spójny wizerunek miejsca nowoczesnego i przyjaznego?

Jednym z głównych tematów debaty będą projekty, których pojawienie się na mapie budzi wiele emocji i ma szczególny wpływ na kształtowanie Gdyni. Oprócz budynków już istniejących, np. Sea Towers, Baltiq Plaza, Transatlantyk, omówione zostaną inwestycje planowane i w trakcie realizacji, jak powstająca w Śródmieściu Portova. Organizatorzy zapowiadają też rozmowę o rewitalizacjach oraz aktualnych kierunkach przekształceń tkanki miejskiej w odniesieniu do przeszłości. W okresie 20-lecia międzywojennego w całym kraju mówiono o wzorowym "gdyńskim tempie rozwoju". Spotkanie będzie dobrą okazją do wspólnej refleksji czy status ten jest nadal aktualny oraz czy zachodzące zmiany uwzględniają unikalny, nadmorski charakter miasta. Eksperci postarają się też odpowiedzieć na pytanie, gdzie lokalnie mieszka się najlepiej oraz w jakich miejscach komfort życia wkrótce wzrośnie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie obowiązują też zapisy. Debata odbędzie się w ramach festiwalu architektury i designu Open House Gdynia, którego mecenasem jest Invest Komfort. To polska odsłona międzynarodowej inicjatywy, mającej na celu edukację na temat dobrze zaprojektowanej przestrzeni. W czasie jednego weekendu organizatorzy zapraszają do najciekawszych miejskich lokalizacji, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających: budynków użyteczności publicznej, mieszkań prywatnych czy pracowni artystów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „morze”. Więcej informacji o festiwalu i debacie można znaleźć na stronach: www.ohgdynia.org i www.investkomfort.pl.