Daleka Północ przeniosła się do Gdańska - pierwsza edycja Nordic Talking za Nami

14 kwietnia odbyła się pierwsza edycja wydarzenia, którego nie powinien był przegapić żaden miłośnik Północy. Nordic Talking to spotkanie wszystkich tych, dla których kraje nordyckie stanowią drugi dom. W gdańskiej Sztuce Wyboru zgromadziło się około 40 blogerów i youtuberów, dzięki którym na co dzień możecie przenieść się do Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, a także na Islandię i Wyspy Owcze. Mimo pięknej pogody, goście nie zawiedli i przez cały dzień sala była wypełniona aż po brzegi, a w wydarzeniu wzięło udział blisko 600 osób.


30 Kwiecień 2018

Prelekcje dotyczyły wielu interesujących kwestii. Anna Kurek (Norwegolożka) próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy każdy Norweg poluje na łosie, a weekend spędza w górskiej chatce, Paulina Marchwica (Marchewkowa Skandynawia) podzieliła się z nami praktycznymi wskazówkami na temat tego, jak łatwo i tanio podróżować po Skandynawii, a Natalia Kołaczek (Szwecjoblog) przybliżyła zgromadzonym kulisy szwedzkiej sztuki życia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie, w którym Michał Czub (Hi! Arctic) opowiadał o swoich podróżach na Grenlandię i Spitsbergen. Po tych i innych prelekcjach przyszła pora na panel dyskusyjny. Wzięli w nim udział blogerzy zamieszkujący różne zakątki Europy Północnej. Było m.in. o tym, co najbardziej zaskoczyło ich po przeprowadzce, czego im tam brakuje oraz jak są odbierani jako Polacy. Ostatni punkt programu stanowiła projekcja filmu „Rower”, opowiadającego o samotnym ojcu wychowującym w Szwecji dwóch synów, i o tym, jak państwo opiekuńcze może wpłynąć na życie mieszkańców. Reżyser filmu, Adam Hartwiński, był obecny na wydarzeniu i odpowiedział na liczne pytania od publiczności. Filmy z niemal wszystkich wystąpień są dostępne na facebookowej stronie szkoły języka norweskiego Trolltunga.

Na gości wiele atrakcji czekało także poza główną salą. Mieli oni możliwość zakupu książek od wydawnictw takich jak Smak Słowa, Wiatr od morza czy wreszcie Wydawnictwa Poznańskiego, które wydało aż trzy książki napisane przez blogerów biorących udział w Nordic Talking. Mowa o „I cóż, że o Szwecji” Natalii Kołaczek, „Rekin i baran” Marty i Adama Biernatów oraz „Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach” autorstwa Anny Kurek. Ponadto swoje stoisko miała firma Wipro świadcząca usługi z zakresu technologii informacyjnych i consultingu. Osoby posługujące się jednym z języków skandynawskich miały zatem świetną okazję, by dowiedzieć się więcej na temat ofert pracy w gdańskim oddziale firmy. Nordic Talking odwiedzili także goście z Islandii, a mianowicie Hafnarstræti Hostel Iceland, położony w samym centrum Akureyri (drugiego co do wielkości miasta Islandii). Jego właściciele proponują turystom wyjątkowe przeżycie w postaci noclegu w pojedynczych bądź podwójnych modernistycznych kapsułach. Co więcej, do końca maja na hasło „nordictalking” (podane przy rezerwacji) otrzymacie 10% zniżki na pobyt w tym nietypowym miejscu. W Sztuce Wyboru pojawili się również przedstawiciele firmy Stena Line, która była jednym z głównym partnerów wydarzenia.

Organizatorki – Magdalena Łącka-Wojciechowska (Moods of Scandinavia), Magdalena Szczepańska (Trolltunga) i Ewelina Małkowska (Trolltunga) – przyznają, że zainteresowanie przeszło ich najśmielsze oczekiwania i już zapowiadają kolejną edycję. A żeby informacja o niej nigdzie Wam nie umknęła, warto śledzić fanpage Nordic Talking na Facebooku. Tam również znajdziecie więcej zdjęć i krótki film z wydarzenia, których autorkami są kolejno Katrina Lukina oraz Aldona Hartwińska. Zapraszamy!

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Ambasada Republiki Finlandii w Warszawie, Ambasada Królestwa Szwecji w Warszawie, Ambasada Królestwa Danii w Warszawie, Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie, Polsko-Norweska Izba Gospodarcza, oraz Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Patronami medialnymi I edycji Nordic Talking byli: Portal Trojmiasto.pl, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Moja Norwegia, magazyn Zew Północy, Radio Gdańsk, a także Iceland News Polska i magazyn Zupełnie Inny Świat.