Kto zwycięży w finale zawodów konnych JumpOFF Hipodrom?

Przed nami finał cyklicznych zawodów w skokach przez przeszkody JumpOFF, tradycyjnie rozgrywanych od października do marca na Hali Pomarańczowej sopockiego Hipodromu. Czy w tym roku na parkurze ponownie zatriumfuje zeszłoroczny zwycięzca, który spektakularnym przejazdem finałowym porwał sopocką publiczność?


12 Marzec 2018

prestiz

JumpOFF Hipodrom pierwszy raz rozegrane zostały kilka lat temu jako odpowiedź na potrzeby jeźdźców. Jak się okazało, formuła cyklu zawodów, w których sportowcy zbierają punkty zdobywane w kolejnych eliminacjach, a podczas finału odbierają za nie nagrody finansowe, doskonale sprawdziła się podczas imprezy rozgrywanej na szczeblu regionalnym.

Większość zawodników to stali bywalcy sopockiego Hipodromu. Przyjeżdżają na zawody z kilkoma końmi, na których startują w różnych konkursach, w zależności od wieku, umiejętności i stopnia przygotowania konia.

Uważny widz może też zauważyć, że pomiędzy zawodnikami panuje duch dobrej, sportowej rywalizacji – takie zawody to doskonała szkoła charakterów, tutaj bowiem liczy się opanowanie i umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji, które nie zagrożą ani jeźdźcowi, ani jego wierzchowcowi, ale też zwiększą szansę na zwycięstwo.

Ubiegłorocznym największym zwycięzcą cyklu został Jacek Grzywacz na gniadej klaczy Doravella. Zawodnik ten także w tegorocznej klasyfikacji generalnej prowadzi, i to w czterech najwyższych rundach. Gonią go Piotr Zielonka i Mateusz Kiempa, obaj również doskonale znani sopockiej publiczności.

Zawody w skokach rozgrywane są na placu zwanym parkurem, a w poszczególne konkursy różnią się od siebie stopniem trudności i wysokością przeszkód. Zawodnicy pokonują przeszkody według ustalonej kolejności (przeszkody są numerowane), a pomyłka lub pominięcie którejś powoduje eliminację, podobnie jak sytuacja, w której koń odmawia przeskoczenia przeszkody.

Punkty liczone są za czas przejazdu, a odejmowane za zrzutki i przekroczenie normy czasu.

Skoki przez przeszkody wymagają odpowiednich umiejętności zarówno od konia, jak i od jeźdźca. Mówi się, że w tym sporcie jest dwóch równorzędnych sportowców i jest to prawda. I ten duet musi umieć także współpracować ze sobą – bez wzajemnego zrozumienia i zaufania nie ma mowy o bezpiecznych przejazdach, zakończonych sukcesami.

Podczas zawodów JumpOFF Hipodrom zawodnicy mogą wziąć udział w konkursach o różnej trudności i różnej wysokości przeszkód, a zaliczanych do następujących rund:

Runda Pony – wysokość przeszkód do 50cm

Runda Biała – wysokość przeszkód do 60 cm

Runda Brązowa - wysokość przeszkód do 90 cm

Runda Srebrna - wysokość przeszkód do 105 cm

Runda Złota - wysokość przeszkód do 115 cm

Runda Platynowa - wysokość przeszkód do 125 cm

Runda Bursztynowa - wysokość przeszkód do 135 cm

Runda Diamentowa - wysokość przeszkód do 145 cm

Rozgrywki potrwają trzy dni, od piątku do niedzieli w godzinach 8:00 – 19:00.

Dla publiczności organizatorzy przewidzieli dodatkowe atrakcje: stoiska handlowe (między innymi z biżuterią inspirowaną jeździectwem), kawę i gofry oraz food trucki 3Burger i Przystanek California, które spotkać będzie można na podwórzu koło stajni.

Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Więcej o zawodach można znaleźć na stronie: www.hipodrom.sopot.pl oraz na profilu Hipodromu na facebooku: facebook.com/SopotHipodrom

Hipodrom Sopot, Hala Pomarańczowa, wejście bramą od ul. Łokietka lub bramką dla pieszych od strony Żabianki