Festiwal Wrażliwy - połączenie sztuki, prawdy i wartości

Jak połączyć pomaganie z radością i własnym rozwojem? Zobaczyć więcej niż widać na pierwszy rzut oka? Co sprawia, że pomagamy chętniej i z przekonaniem? To wrażliwość właśnie. To wzruszenie, poczucie siły, które pojawia się gdy ktoś słabszy, inspirujący, inny jest obok. I możemy dla niego coś zrobić. Choćby opowiadając jego historię.


22 luty 2018

prestiz

Właśnie zakończył się nabór reportaży prasowych i filmowych na Festiwal Wrażliwy. W kwietniu startuje kolejna już, druga edycja festiwalu. 05-12 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Szekspirowskim i Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędą się pokazy reportaży i dokumentów filmowych, wystawy sztuki i uroczysta gala wręczenia statuetek dla najwrażliwszych twórców.

W ciągu tych kilku dni będziemy mogli uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z polskimi reporterami, zobaczyć pokazy filmów dokumentalnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, rozmawiać o trudnych i inspirujących tematach oraz brać udział w spotkaniach z najlepszymi polskimi reporterami. Odbędzie się też wystawa malarstwa i grafiki połączona z charytatywną aukcją dzieł sztuki.

Festiwal Wrażliwy powstał by w ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem nieuleczalnie chorym dzieciom i Dziecięcym Hospicjom Domowym poprzez tworzoną właśnie dla nich aplikcję hospiCare, która ułatwia pracę zespołów medycznych.

Całkowity dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na pomoc właśnie im – podopiecznym i partnerom fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.

„Tworząc Festiwal Wrażliwy chcieliśmy jeszcze uważniej rozejrzeć się wokół. Zobaczyć więcej. I zobaczyć to oczami artystów. Filmowców, reporterów, dokumentalistów świata.” Mówi Paula Rettinger dyrektor Festiwalu, prezes Fundacji Zostaw Swój Ślad.

Rodziny nieuleczalnie chorych dzieci i Pomorskie hospicja dziecięce przez cały rok mogły otrzymywać pomoc dzięki środkom zebranym podczas Festiwalu.

„Idęę festiwalu wspierają, obok trójmiejskich firm i przedsiębiorców, także wybitni twórcy ze świata filmu, reportażu i sztuki. W kapitule honorowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Ewa Ewart, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł, Ewa Błaszczyk i Agata Stafiej-Bartosik. I to oni przekazali widowni festiwalowej swoje przesłanie i refleksje dotyczące wrażliwości.” Mówi Paula Rettinger-Wietoszko

Podczas 1 edycji we wszystkich wydarzeniach festiwalowych towarzyszył nam prowadzący wydarzenia Janusz Daszczyński, a poszczególne pokazy festiwalowe, panele i warsztaty prowadzili wybitni dziennikarze Piotr Jacoń, Beata Szewczyk, Adrian Stachowski i Piotr Bucki.

Znakomitym akcentem był panel dyskusyjny z udziałem Magdaleny Grzebałkowskiej, Justyny Kopińskiej i Mariusza Szczygła, a także pokazy i dyskusje z dziećmi i młodzieżą, które zaskoczyły wszystkich swoją ciekawością świata i gorącymi dyskusjami na trudne i ważne tematy takie jak hejt, miłość czy losy uchodźców wojennych.

W tym roku w panelach dyskusyjnych wezmą udział min. Anna Śmigulec z Dużego Formatu, Ewa Żarska z Polsat News czy Łukasz Pilip z Gazety Wyborczej. Szykujemy też mnóstwo niespodzianek zarówno dla dorosłych widzów jak i młodzieży.

Zwieńczeniem festiwalu była Gala Finałowa, która odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Jej gospodarzami i prowadzącymi byli Grażyna Torbicka i Janusz Daszczyński.

„Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym festiwalu, Festiwalu Wrażliwym który wydaje się, że jest pomysłem bardzo oczywistym. A jednak! Nikt na to wcześniej nie wpadł! Wielkie brawa dla organizatorów, za tak oczywistą i autentyczną ideę. – Mówiła Grażyna Torbicka otwierając galę finałową - Sztuka jaką jest reportaż filmowy czy prasowy oczywiście ma uwrażliwiać, ale tu chodzi jeszcze o coś więcej - o pokazanie szczególnych tematów, które powodują że obcujemy ze sztuką, ale wiemy także, że ta sztuka czemuś służy. Czemuś prawdziwemu i bardzo ważnemu.”

Nie zabraknie także inspiracji dla dzieci i młodych widzów. „Wyszukujemy w sieci to, co może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność czy śmierć bliskiej osoby. Krótki „you-tubowy” filmik dotrze do nich znacznie lepiej, niż „kazanie” rodzica czy wychowawcy. I to właśnie nauczycielom i rodzicom chcemy dać pomysły jak pokazać w atrakcyjny sposób trudny temat. – mówi Durga Szymańska główny koordynator Festiwalu - Młodzież chcemy zaś zainspirować, by podczas pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów i dokonań. Dlatego w tym roku powstał towarzyszący festiwalowi projekt Festiwal Wrażliwy KIDS” www.kid.wrazliwy.pl

Nagrodą dla zwycięzców każdej kategorii są przepiękne statuetki autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Marcina Rząsy, który przygotowuje je specjalnie na ta okazję.

Statuetki „Oskarów Wrażliwości” wręczały Magdalena Jacoń – reprezentująca Gdyńskie Centrum Filmowe i prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz – do niedawna dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jury miało bardzo trudne zadanie bo poziom nadesłanych prac był wysoki i wyrównany. Ostatecznie obok nagród głównych w 4 kategoriach przyznano także liczne wyróżnienia.

Reportaż i dokument filmowy – Profesjonaliści
Nagroda główna – Paweł Łoziński WERKA
Wyróżnienie - Kinga Wołoszyn-Kowanda - Dziewczęta z Aushwitz
 
Reportaż i dokument filmowy – Debiutanci

Nagroda główna -  Michał Łebski - Dziurawa Skarpeta
Wyróżnienie -  Anna Domańska - Kurdyjska Kołysanka
 
Reportaż prasowy – profesjonaliści
Joanna Gierak-Onoszko "O psie, który uciekł z Aleppo"
Aleksandra zbroja - Drogi X, Mam HIV, Całuję
 
 

                                                                                         Twórca Szczególnie Wrażliwy (za cykle 3 reportaży prasowych)
                                                                                                               Nagroda główna - Anna Śmigulec
                                                                                                                Wyróżnienie - Magdalena Nimer

                                                                                                                     Wyróżnienie - Łukasz Pilip

Organizatorzy docenili także ludzi wyjątkowych, którzy bezinteresownie pomagają innym.

Człowiek Wrażliwy to szczególna kategoria stworzona, by uhonorować ludzi zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Bez oczekiwań, za to z uważnością. Bez potrzeby rozgłosu - z serca. Wyjątkowi, oddani, pomocni, niezastąpieni. Wrażliwi na innych.

W tym roku, po konsultacjach z Trójmiejskimi hospicjami i rodzinami chorych dzieci, którym pomaga Fundacja Polaku Pomagaj – Zostaw Swój Ślad zostały wybrane i nagrodzone szczególne osoby z różnych środowisk i o różnych rodzajach wrażliwości.

Człowiek Wrażliwy 2017 Oto wyjątkowi ludzie wyróżnieni w tej kategorii:

Jarosław Bieniuk – piłkarz Lechii Gdańsk, ambasador Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej i społecznik.
Krystyna Cywińska - lekarz z wykształcenia, talentu i serca. Wolontariuszka i rewelacyjna rzeczniczka hospicyjnych idei.
Katarzyna Dobrzyniecka - od ponad dekady Dyrektor Loży Gdańskiej BCC. Współzałożycielka Lions Club Amber Gdańsk. Długoletnia Przyjaciółka i Dobroczyńca podopiecznych Fundacji Hospicyjnej, ambasadorka Funduszu Dzieci Osieroconych i programu wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży w żałobie „Tumbo Pomaga”
Dorota Kolak – znakomita aktorka teatralna i filmowa, reżyser i pedagog. Od kilku lat wolontariuszka Fundacji Hospicyjnej i wspaniała ambasadorka jej kilku kampanii edukacyjnych oraz 1-procentowych.

Piotr Landowski – znakomity doktor nauk Medycznych, Specjalista gastroenterolog. Pacjenci szczególnie cenią w nim połączenie profesjonalizmu z pasją i niezwykłym podejściem do swoich małych podopiecznych.

Wojciech Majewski - profesor hydrolog i filantrop. Wspiera podopiecznych gdańskiego Hospicjum Dutkiewicza w odruchu serca i z przekonaniem o celowości niesienia pomocy najsłabszym.

Elżbieta Skowrońska - przełożona pielęgniarek oddziału stacjonarnego Hospicjum Dutkiewicza oraz Domowego Hospicjum dla Dorosłych, a także wojewódzka konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Wielki Autorytet dla zespołu i Wielkie Serce dla chorych.

Beata Szewczyk - dziennikarka Radia Gdańsk, cudowny mix życzliwości i wielkiego zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Prowadząca panele dyskusyjne o wrażliwości z dziećmi i młodzieżą w ramach Festiwalu Wrażliwego

Gale Finałową uświetnili też swoim występem światowej sławy muzycy na czele z  Danielem Stanisławem Kotlińskim, bas-barytonem znanym ze światowych estrad operowych. Wystąpił on w towarzyszeniu znakomitych artystów, którzy zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowany program.
Wzruszającym ariom operowym towarzyszyli Alicja Różycka - wiolonczela, Szymon Laskiewicz - klarnet, Jakub Jakowicz - skrzypce zaś cały koncert poprowadził dyrygent i pianista Rafał Kłoczko.

Wszyscy prowadzący, artyści, uczestnicy i organizatorzy pracowali przy Festiwalu społecznie – nie biorąc w zamian nic prócz radości i satysfakcji jaką daje niesienie pomocy, połączone z rozwojem swojej wrażliwości.

„Dziękujemy z całego serca wszystkim firmom i ludziom, którzy zostawili swój ślad przy tworzeniu i urzeczywistnianiu idei Festiwalu Wrażliwego. Nie sposób wymienić każdego z nich, ale wierzymy, że podobnie jak my, mają ogromna satysfakcję i będą z nami nadal. Szczególnie dziękujemy Gdyńskiemu Centrum Filmowemu, Teatrowi Szekspirowskiemu i naszym sponsorom - Grupie Energa, Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i NDI – dzięki Waszemu zaufaniu Festiwal doszedł do skutku i mógł choć trochę zmienić świat.” – mówi Paula Rettinger-Wietoszko.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz Prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Z pewnością Festiwal na stałe wpisze się w kalendarz trójmiejskich imprez kulturalnych i charytatywnych – zespół festiwalowy już pracuje nad kolejną jego edycją i pokazami pofestiwalowymi w całym kraju.

Tymczasem bilety na festiwal będą do kupienia w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego, a każda złotówka z biletów pomoże zmienić świat na lepsze.