Odważni Wygrywają już od 1 listopada! Start corocznej kampanii na rzecz profilaktyki raka jądra.


06 Listopad 2017

Setki zaangażowanych osób, dziesiątki miejsc, atrakcji i jeden wspólny cel - zaszczepienie praktyki samobadania, aby wygrać z rakiem jądra! Jesienna edycja ogólnopolskiej kampanii Odważni Wygrywają startuje 2 listopada!

Konferencje, prelekcje w szkołach, pokazy samobadania jąder to tylko niewielka część ogólnopolskiej kampanii na rzecz profilaktyki raka jądra - Odważni Wygrywają. Wydarzenie organizowane przez Fundację „Gdyński Most Nadziei” od kilku lat przyciąga uwagę mediów, sponsorów, a przede wszystkim mężczyzn, którym zależy na własnym zdrowiu.

- Temat raka jądra w naszym społeczeństwie jest poruszany niechętnie, co powoduje, że świadomość ewentualnych zagrożeń jest niewielka. Dla wielu mężczyzn rozmowa o swoim ciele i ewentualnych problemach zdrowotnych może być wyjątkowo krępująca. Samoświadomość jest jednak powodem do dumy i oznaką prawdziwego męstwa - mówi Małgorzata Marmajewska, psychoonkolog i prezes Fundacji „Gdyński Most Nadziei”.

Profilaktyka jest niezwykle istotna - dzięki samobadaniu możliwe jest wczesne wykrycie raka jądra. Ten z kolei, we wczesnym stadium, jest wyleczalny niemalże w 100%. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dlatego w ramach listopadowej edycji kampanii Odważni Wygrywają będzie można wykonać łącznie około 200 bezpłatnych badań USG jąder w placówkach partnerów akcji: Przychodni Lekarskiej Witomino, Centrum USG Diagnoson,  WCO Wojewódzkim Centrum Onkologii, Poliklinice evi-Med, Clinica Medica, Medica Assistance S.A., Lekarskiej Spółdzielni Pracy w Gdyni ).

Kampania Odważni Wygrywają to przede wszystkim spotkania, prelekcje, ale także atrakcje w postaci pokazów i treningów osób, które zwyczajowo kojarzą się z męskim zawodami. W wydarzenie zaangażowali się żołnierze elitarnej Jednostki Wojskowej FORMOZA, z którymi trening na Babich Dołach odbędzie się 11. listopada o godz. 10:00. Nie zabrakło także wsparcia czterokrotnych Mistrzów Polski - rugbistów z klubu Arka Gdynia – ćwiczenia z zespołem wystartują 15. listopada o godz. 19:00! Dla fanów koszykówki przygotowano również sparring z drużyną Asseco Gdynia - 27 listopada, w godzinach 18:30 - 20:00 w hali Gdynia Arena.

Nie zabrakło dodatkowych atrakcji (w tym bezpłatnych badań) w CH Riviera, na które organizatorzy zapraszają 25 i 26 listopada.

Tegoroczna edycja Odważnych to także wyjątkowy, charytatywny kalendarz - tym razem w nowej odsłonie! Odważni dla Odważnych są projektem, w którym zobaczyć można niesamowite fotografie żołnierzy FORMOZY w akcji. Kalendarz zamówić można poprzez stronę www.odwazni.com.

W akcji biorą udział liczne, trójmiejskie lokale gastronomiczne. To w nich chętni będą mogli spróbować Odważnych Dań przygotowanych specjalnie z racji kampanii. 10-15% dochodu z ich sprzedaży zostanie przekazane na poczet kampanii.

Aktualne informacje o harmonogramie wydarzeń w ramach listopadowej akcji oraz profilaktyce raka jądra można odnaleźć na stronie www.odwazni.com oraz profilu facebookowym Odważni Wygrywają.

Kampania Odważni Wygrywają prowadzona jest równolegle w Trójmieście i pozostałych miastach: Toruniu, Sosnowcu, Kaliszu, Zamościu, Wrocławiu, Wieliszewie i Białymstoku

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek.

O kampanii Odważni Wygrywają

Kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra Odważni Wygrywają zainicjowana i realizowana przez Fundację „Gdyński Most Nadziei” od 2009 roku to unikatowy w skali Polski projekt. Jego celem jest zbudowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka męskiego samobadania, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która potrafi uratować życie.

Akcje prowadzone podczas kampanii kierowane są głównie do młodych mężczyzn, w wieku od 17 do 35 roku życia, ich partnerek, rodzin oraz przyjaciół. W jej ramach organizowane są prelekcje, pokazy samobadania, happeningi, czynne uczestniczenie w imprezach masowych (m.in. Open’er Festival), imprezach sportowych i plenerowych, tworzenie murali tematycznych w miejscach publicznych Gdyni oraz informowanie za pomocą licznych materiałów promocyjnych.

Aktywność Fundacji prowadzona jest we współpracy z Miastem Gdynia – nieprzerwanie od 2006 roku.