Wielki finał zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych w ramach cyklu JumpOFF Hipodrom

Katarzyna Okońska

W dniach 17-19 marca Hala Pomarańczowa sopockiego Hipodromu będzie tętniła życiem od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. To właśnie w tym czasie odbędzie się wielki finał zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych w ramach cyklu JumpOFF Hipodrom. Organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje dla publiczności, dla której wstęp jest bezpłatny. 

Skoki przez przeszkody to najbardziej popularna dyscyplina jeździecka – a także najbardziej demokratyczna, gdyż na parkurze ścigają się jak równy z równym kobiety i mężczyźni, nastolatki i osoby starsze, a górna granica wieku praktycznie nie istnieje. Widzów obserwujących zmagania zawodników zachwyca często sprawność młodych jeźdźców, nie każdy jednak wie, że w tym sporcie, w którym jest dwóch równych sobie sportowców – człowiek i koń, bardzo ważne jest też doświadczenie zwierzęcia. Stąd często można zobaczyć młodego zawodnika dosiadającego bardzo doświadczonego konia.

W tym sezonie podczas cyklu JumpOFF Hipodrom na sopockim parkurze można było podziwiać młodziutką Paulinę Kiempę, dwunastoletnią zawodniczkę Klubu Lotna Słupsk, startującą na również dwunastoletniej klaczy Karika, należącej do grupy tzw. małych koni, co nie przeszkadza jej rywalizować na równi z końmi dużymi. Para ta zajmowała bardzo wysokie miejsca konkursach podczas kolejnych eliminacji cyklu. Z kolei bardziej doświadczeni zawodnicy często dosiadają młodych zwierząt, które uczą się dopiero tej sztuki. Nierzadko zdarza się, że bardzo dobry, doświadczony jeździec bierze udział w zawodach nie dla nagród, ale po to by trenować konia i oswajać go z parkurem.

Celem organizatorów zawodów JumpOFF Hipodrom jest nie tylko umożliwienie zawodnikom częstych startów, ale także ogólne podnoszenie poziomu jeździectwa.

- Po kilku latach i kolejnych edycjach tego cyklu widać, że rywalizacja, do jakiej zachęca formuła naszych zawodów, przyczynia się do szlifowania umiejętności jeźdźców i zachęca ich do regularnego udziału w zawodach – mówi Agata Jarzycka, dyrektor i sędzia główny cyklu JumpOFF Hipodrom.

– Jest to bardzo ważne, także dla psychiki zawodnika, który zyskuje u nas przygotowanie do zawodów na poziomie mistrzostw.

Udział w cyklu daje zawodnikom prawo do klasyfikacji w rankingu o Puchar JumpOFF Hipodrom. Oznacza to, że od jesieni zawodnicy zbierali punkty, które dawały im miejsca w rankingu. Podczas nadchodzącego finału zawodów odbiorą nagrody finansowe. Łączna pula nagród wynosi 40 tys. złotych.

Przypomnijmy, że zawody w skokach przez przeszkody odbywają się na placu konkursowym zwanym parkurem (od francuskiego słowa parcour), na którym w zależności od rodzaju konkursu ustawia się od 8 do 15 przeszkód. Najbardziej popularne rodzaje przeszkód to: stacjonata, oxer, tripplebarre, mur i rów z wodą. Podczas zawodów rozgrywanych jest wiele konkursów, których trudność stopniowana jest według systemu klas określonych miedzy innymi maksymalną wysokością przeszkód:

- Klasa mini LL – 60 cm

- Klasa LL – do 90 cm

- Klasa L – 100 cm

- Klasa P – 110 cm

- Klasa N – 120 cm

- Klasa C – 130 cm

- Klasa CC – 140 cm

Poszczególne konkursy różnią się nie tylko wysokością przeszkód i trudnością, ale także zasadami. Są zatem tzw. konkursy zwykłe, w których zawodnicy klasyfikowani są według czasu przejazdu, są też konkursy dokładności, szybkości, sztafety, w których udział bierze dwóch lub trzech zawodników, a także konkursy o wzrastającym stopniu trudności.

Podczas cyklu JumpOFF zawodnicy zbierają punkty w klasyfikacji generalnej w następujących rundach:

- Runda Brązowa (klasa LL)

- Runda Srebrna (klasa L)

- Runda Złota (klasa P)

- Runda Platynowa (klasa N)

- Runda Bursztynowa (klasa C)

- Runda Diamentowa (klasa CC)

Zdecydowanym liderem klasyfikacji jest Jacek Grzywacz, który prowadzi w trzech najwyższych rundach: Platynowej, Bursztynowej i Diamentowej. W Sopocie będzie można także zobaczyć przejazdy Mistrzyni Polski Seniorów z 2007 roku - Aleksandry Lusiny, srebrnej medalistki Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców - Weroniki Wilskiej czy młodziutkiej, osiągającej świetne wyniki Igi Biegalskiej.

JumpOFF Hipodrom to także wiele atrakcji dodatkowych - podczas zawodów zarówno zawodnicy jak i publiczność mogli brać udział w konkursach, w których do wygrania były niezwykle atrakcyjne nagrody: rowery miejskie i skuter elektryczny. Zadania nie były trudne, polegały między innymi na wymyśleniu sloganu zachęcającego do odwiedzenia zawodów, wymyślaniu autorskich przepisów kulinarnych czy wyjaśnieniu jurorom, dlaczego zdrowie jest końskie. Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas finału cyklu, w niedzielę. A jeżeli ktoś tym razem przegapił konkursy, to nic straconego – na sopockim Hipodromie zawody jeździeckie odbywają się przez cały rok i nie raz będzie jeszcze można zagrać o ciekawe nagrody.

Wstęp na zawody jest bezpłatny, a na widzów podczas finału czekać będą stoiska z lodami, goframi i kawą. Na Hali Pomarańczowej działa również restauracja jeździecka, która zaprasza na lunche i obiady.

Szczegółowy kalendarz zawodów znajduje się na stronie: www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/kalendarz-imprez Więcej informacji o zawodach znaleźć można na stronie www.hipodrom.sopot.pl oraz na profilu www.facebook.com/SopotHipodrom.