TENSOR X I BALTIQ PLAZA WYRÓŻNIONE

Biurowiec Tensor X najlepszą gdyńską inwestycją, zaś w kategorii Architektura nagroda główna trafia w ręce arch. Jerzego Wolskiego za budynek mieszkalno-usługowy Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej 43-45 – takie są rozstrzygnięcia konkursu Czas Gdyni honorującego najlepsze inwestycje w mieście. 


14 luty 2017

Biurowiec Tensor X najlepszą gdyńską inwestycją, zaś w kategorii Architektura nagroda główna trafia w ręce arch. Jerzego Wolskiego za budynek mieszkalno-usługowy Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej 43-45 – takie są rozstrzygnięcia konkursu Czas Gdyni honorującego najlepsze inwestycje w mieście. 

Tensor X to część kompleksu biurowego zrealizowane przez Euro Styl przy ul. Łużyckiej 8A w Gdyni. W ubiegłym roku zostały oddane dwa pierwsze budynku X i Y, a w II kw. 2017 roku inwestor przekaże ostatni budynek Z. Warto wspomnieć, że prawie cały kompleks biurowy jest już skomercjalizowany.

- To nagroda za stworzenie dobrze zaprojektowanego miejsca, przyciągającego pracodawców dających pracę setkom ludzi o wysokich kwalifikacjach i aspiracjach z kraju i ze świata, dla których Gdynia może stać się domem - mówiła Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: firma K&K Wojtanowicz za salon samochodowy z częścią serwisową i stacją kontroli pojazdów przy ul. Kcyńskiej 21 A oraz Browar Portowy za pawilon gastronomiczny na Bulwarze im. Feliksa Nowowiejskiego 2. Firmę K&K Wojtanowicz Kapituła doceniła za przeniesienie do Gdyni już istniejących oraz stworzenie nowych, bardzo nowoczesnych miejsc pracy, spełniających najwyższe standardy w swojej branży.

Z kolei firmę Browar Portowy wyróżniono za stworzenie pierwszego w Gdyni miejsca, gdzie piwo się warzy i kulturalnie spożywa. A wszystko to w oprawie architektury zaprojektowanej tak, by się samej nie narzucać, lecz eksponować - w jedną stronę piwowarską technologię, a w drugą - unikalny morski krajobraz.

Nagrodę Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2016 „Czas Gdyni" w kategorii Architektura otrzymał mgr inż. arch. Jerzy Wolski - Pracownia Wolski Architekci za budynek mieszkalno-usługowy Baltiq Plaza przy ul. Świętojańskiej 43-45.

- To nagroda przyznana za zaprojektowanie atrakcyjnej, współczesnej architektury twórczo wpisującej się w obszar Pomnika Historii, jakim jest Śródmieście Gdyni, spełniającej wszystkie założenia wymagającego planu oraz stanowiącej godną oprawę Pomnika Gdyńskich Harcerzy - bohaterów II wojny światowej - podkreśliła Joanna Zielińska.

Baltiq Plaza została oddana do użytku w maju 2016 roku. Składa się z dwubryłowego budynku połączonego dwiema podziemnymi kondygnacjami. Na poziomie -2 znajduje się wielostanowiskowa hala garażowa, na poziomie -1 – miejsca postojowe oraz lokale usługowe. Na pozostałych kondygnacjach są luksusowe apartamenty oraz powierzchnie
zaprojektowane z myślą o usługach i biznesie. Plac pomiędzy północną i południową częścią budynku tworzy eleganckie patio. Architekci zadbali o jego przyjazną aranżację: ławki i klomby.

Patio otwiera ul. Świętojańską w stronę Kamiennej Góry i najważniejszych w ostatnich latach miejskich inwestycji: Gdyńskiej Szkoły Filmowej, nowego placu Grunwaldzkiego oraz kolejki linowej na Kamienną Górę. Tu również nową godną oprawę zyskał odnowiony przez firmę Moderna Pomnik Harcerzy Gdyńskich.

– Wielokrotnie podkreślałem, że Baltiq Plaza jest niezwykłą inwestycją i powodem do dumy. Tym bardziej cieszy nas fakt, że jej wyjątkowość i znaczenie dla Śródmieścia Gdyni dostrzegło i nagrodziło grono ekspertów i osób, którym rozwój miasta leży mocno na sercu. Jesteśmy zaszczyceni i podtrzymujemy nasze wcześniejsze deklaracje realizacji kolejnych, spektakularnych inwestycji w Gdyni – mówi Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna.

Wyróżnienie w kategorii Architektura otrzymali mgr inż. arch. Anna Bogusławska-Szulska, Pracownia Moduł 3000 w Gdyni, za budynek mieszkalny przy ul. Inżynierskiej 25 oraz mgr inż. arch. Jerzy Wolski - Pracownia Wolski Architekci za budynek biurowy przy ul. Inżynierskiej 1.

W pierwszym przypadku Kapituła doceniła pokazanie, że architektura małego domu mieszkalnego, budowanego także dla celów komercyjnych, nie musi być ani banalna ani sztampowa. Inwestycja pokazuje też tchnięcie nowego, modernistycznego ducha w ten segment budownictwa w mieście.

Z kolei budynek biurowy przy ul. Inżynierskiej 1 nagrodzono za rozwiązanie trudnych problemów technicznych wynikających z wysokich wymagań ekologicznych i ubranie tych rozwiązań w dobrze dobraną architektoniczną szatę oraz zapewnienie pracownikom komfortu pracy w estetycznym otoczeniu.

Warto dodać, że do tegorocznej Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni Czas Gdyni zgłoszono 42 budynki oddane do użytku w ubiegłym roku. Wśród nich 26 budynków mieszkalnych, 8 handlowo-usługowych, 5 biurowców, 2 obiekty przemysłowe i 1 portowy.