Michał Stankiewicz

Zaczynał w Gazecie Wyborczej, od 1999 r. dziennikarz „Rzeczpospolitej“. Współpracuje też z TVN. Autor wielu reportaży śledczych, m.in. o przemycie na okrętach marynarki wojennej, korupcji w Straży Granicznej czy też tekstów ujawniających istnienie mafii paliwowej. W 2007 roku jako jeden z pierwszych dziennikarzy podjął temat pedofilii w kościele. W 2012 był współautorem filmu dokumentalnego w TVN o finansach kościoła. Laureat wielu ogólnopolskich nagród, m.in. „Watergate“ Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundacji Batorego. Dwukrotnie nominowany do Grand Press, a także do Mediatorów. 

Prywatnie żeglarz, tenisista i muzyk. Założyciel Prestiżu i szef MS Group.

Koło Tortury bez galaretki

„Oślizła galaretka” - takiego określenia użył wobec Rafała Brzozowskiego dziennikarz Interii Paweł Waliński w jednej ze swoich recenzji. Rzecz miała miejsce w latach 2014 i 2015, kiedy dziennikarz opisywał płyty Brzozowskiego. „Jest ładny, ma ciepły głos, pisze piosenki proste, łatwe i przyjemne. Gładki jest jak galaretka i podobnie do niej oślizły” – pisał Waliński. „Uważam, że jest beztalenciem, które trwa na scenie muzycznej tylko i wyłącznie w obły sposób wdzięcząc się do pań w zaawansowanym średnim wieku i wciskając się do każdego możliwego klakierskiego show. Wszystko, co Brzozowski robi jest antytezą sztuki, ale rozumiem, z czegoś żyć trzeba”.

Urażony artysta pozwał za określenia portal i dziennikarza. Finał? Na mocy ugody sądowej Interia musiała właśnie przeprosić, a recenzje zniknęły z Interii. Czy Brzozowski przesadził? Miał z pewnością prawo do reakcji, bo opinia recenzenta wyszła poza analizę jego pracy, a skupiła się na jego osobie. Tylko czy dobrze skalkulował? Gdyby nie spór, pozew i sąd nie tylko ja, ale i zapewne wiele innych osób nigdy nie dowiedziałoby się o tych tekstach i określeniach. A tak z oceną Walińskiego co do talentu i umiejętności Brzozowskiego się zgadzam. 

Nie uważam go jednak za galaretkę, ani tym bardziej oślizłą. Brzozowski nie zagraża nikomu, tymczasem chociażby w kulturze masowej oślizła galaretka nie raz zagroziła ludzkości. W 1958 roku na ekrany kin wszedł film ze Stevem McQueenem w roli głównej o nazwie „The Blob”. To historia oślizłej galaretki z kosmosu, która pożera ludzi. Ambitny scenariusz zmusza do głębokiej refleksji, w dużym skrócie można go opisać tak: ludzie próbują uciekać, a galaretka wciąż ich zżera - staruszka, mechanika, lekarza, pielęgniarkę… Co ciekawe przygody tej oślizłej galaretki okazały się  w USA kasowym sukcesem.

To wszystko jednak dowodzi, że Brzozowski miał absolutną rację pozywając dziennikarza za porównanie. Kierowany ciekawością po przeczytaniu informacji na temat afery galaretkowej postanowiłem nawet obejrzeć program „Koło Tortury”, który Brzozowski prowadzi w TVP. Trafiłem w nim na wykonanie utworu „In de air tunajt” z repertuaru znanego wokalisty i perkusisty Paula Rollinga (nagranie z programu jest na youtube, niestety oryginału Paula Rollinga nie znalazłem, wciąż szukam). Wykonanie naszego artysty zachwyciło mnie, no i przy okazji nie stwierdziłem, by Brzozowski podejmował jakiekolwiek próby pożerania siedzącej w studiu publiczności – tak jak to mają w zwyczaju oślizłe galaretki.

Co do oceny jego twórczości i umiejętności. Myślę, że doskonale nadaje się do występów w telewizji. I szczególnie TVP, gdzie nijaki wokal i utwory, a do tego discopolowa stylistyka są w cenie. Jak się okazuje „Koło Tortury” z prowadzącym Brzozowskim (tutaj warto przypomnieć - nie mającym nic wspólnego z oślizłą galaretką) to jednak nic przy innym programie prowadzonym przez najsławniejszego dzisiaj narodowego wokalistę, czyli „Sławomira”, znanego z numeru „Miłość w Zakopanem”. Na marginesie ten numer można też usłyszeć w „Kole Tortury” w wykonaniu wokalisty nie będącego oślizłą galaretką (to jak kumulacja w Lotto). 

Nowy program muzyczny TVP o nazwie Big Mjuzik Kłiz polega na zgadywaniu numerów i wykonawców przez dwie rywalizujące ze sobą grupy celebrytów. Po zgadnięciu lub nie w studiu następuje przykry dla wszystkich moment - puszczany jest fragment utworu, a uczestnicy w tym czasie muszą udawać, że się cieszą i bawią, z kolei widzowie, że jest to ciekawe. 

Zanurzyliśmy się w instagrama, facebooka, twittera, oglądamy na nich transmisje live, instastory, śledzimy vlogi i youtube. A tymczasem w naszej TVP można znaleźć tyle radości!