DO DENTYSTY PO ZDROWIE I PIĘKNY UŚMIECH

Dokładne zrozumienie potrzeb pacjenta i postawienie właściwej diagnozy to klucz do kompleksowej i fachowej opieki stomatologicznej. Możliwości nowoczesnej stomatologii są dzisiaj naprawdę imponujące. Zęby leczy się szybko i praktycznie bez bólu, ratując nawet te najbardziej zaniedbane. Na fotelu dentystycznym coraz częściej siadają jednak pacjenci, którzy nie skarżą się na ból zębów, a zależy im na poprawieniu estetyki uśmiechu – przekonuje lek. stom, Anna Sarzyńska, właścicielka Anna Dental Clinic w Gdańsku.   


Matylda Promień

Pani doktor, z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci?

Pacjenci najczęściej zgłaszają się z bólem spowodowanym długotrwałym odwlekaniem wizyty. Jednak coraz rzadziej obserwujemy u pacjentów powikłania w postaci obrzęków i bardziej zaawansowanych stanów zapalnych takich jak ropień. Zdecydowanie większe znaczenie w obecnych czasach ma dla pacjentów estetyka. Wielu pacjentów zgłasza się w celu poprawy uśmiechu. Świadomość konieczności profesjonalnego czyszczenia zębów co 6-8 miesięcy na zachodzie jest już od wielu lat, u nas dopiero teraz się to kształtuje. 

Jakimi możliwościami leczenia zębów, dbania o zęby dysponuje Anna Dental Clinic? 

W Anna Dental Clinic oferujemy pełen zakres usług stomatologicznych, posiadamy również własną pracownię protetyczną na miejscu, co umożliwia szybsze i bardziej indywidualne stworzenie uśmiechu. Począwszy od profilaktyki, przez stomatologię zachowawczą, periodontologie oraz leczenie kanałowe pod mikroskopem, po wszelkie rozwiązania protetyczno-estetyczne, również cały zakres usług chirurgii łącznie z implantami. 

Skąd bierze się tak wiele problemów z zębami w dzisiejszych czasach? Kiedyś nie było tak bardzo powszechne, np. noszenie aparatów ortodontycznych.

Nie tyle co jest więcej problemów, co zwiększyła się świadomość społeczeństwa odnośnie dbania o zęby oraz potrzeby estetyczne. W dzisiejszych czasach rodzice wiedzą, że pozostawienie dziecka bez opieki ortodontycznej będzie skutkowało w dojrzałym wieku powikłaniami w postaci problemów z dziąsłami, zwiększonym ryzykiem próchnicy oraz przyspieszoną utratą zębów. Problemy zgryzowe mogą prowadzić nawet do silnych bólów głowy oraz problemów ze snem. 

Zdrowie Twoich Zębów zależy w 90% od Ciebie, a w 10% od lekarza. Ile w tym jest prawdy?

Odpowiednia profilaktyka pozwala uniknąć problemów z zębami. Ważne jest przede wszystkim utrzymanie prawidłowej higieny przez samego pacjenta. Mycie zębów dokładnie przez 2 minuty przynajmniej 3 razy dziennie oraz używanie nici dentystycznych zapobiega rozwojowi próchnicy i powstawaniu kamienia. Jakość wykonanych usług zależy od tylko i wyłącznie stomatologa, natomiast to jak efekt leczenia będzie trwały, zależy od dbania przez pacjenta o higienę, dietę, nie palenia papierosów, które jak wiemy mają ogromny wpływ również na uzębienie. Oczywiście ważne są regularne wizyty kontrolne. 

Zdrowe zęby to jedno, ale ich wygląd, estetyka to drugie. Jednym ze sposobów na zadbane zęby są licówki. Kiedy je możemy zastosować, w jakich przypadkach i jaki dają efekt?

W obecnych czasach przy odpowiedniej technologii, licówki możemy zastosować w większości przypadków gdy zęby nie są bardzo z niszczone, gdyż wtedy już konieczne są korony częściowe lub całkowite. Licówki porcelanowe są tak trwałe jak korony, natomiast pozwalają uniknąć nadmiernego szlifowania zębów. W niektórych przypadkach można je zastosować nawet całkowicie bez szlifowania, gdyż mogą być bardzo cienkie. Używane są do pokrycia zębów przebarwionych, do zamykania szpar między zębami, do wydłużenia zębów np. startych, ale także w przypadku zębów pokrzywionych, gdy pacjent z różnych powodów nie może lub nie chce stosować aparatów ortodontycznych. 

Czy licówki zakłada się na stałe i nosimy je do końca życia?

Licówki cementowane są do szkliwa zębów, a połączenie jest tak silne, że są stałym rozwiązaniem. Stosowane są na wiele lat, podobnie jak korony. Gdy np. po 15 latach poziom dziąseł zmieni się lub pacjent będzie chciał zmienić wygląd swojego uśmiechu, wtedy można usunąć je przez zeszlifowanie porcelany i wykonać nowe.

Zabiegi związane z nałożeniem licówek są często praktykowane przez celebrytów, ze względu na ich trwałość oraz pewność uzyskania zamierzonego efektu.

 

ANNA DENTAL CLINIC

Gdańsk, ul. Szeroka 119/120, tel: 58 300 01 94, 795 439 660

www.annadentalclinic.com

 

90
03/2018

W dzieciństwie marzyła o zdobyciu Nagrody Nobla z... geografii. Małej marzycielce nikt nie powiedział, że nie jest to możliwe, bo w tej akurat dziedzinie, nagroda ta nie jest przyznawana.