Natalia Dawszewska

ALEKSANDRA PRUSINOWSKA

Z opowiadaniem, o tym co robi się w internecie jest trochę jak z zaglądaniem do damskiej torebki. Nie wszystkimi rzeczami skrywanymi na dnie chcemy się pochwalić. Jeśli dotarliśmy już do czeluści damskiej torebki, to śmiało mogę powiedzieć, że nie googluję swojego nazwiska, nie chcę. Nie obchodzi mnie anonimowy hejt, bo później mam zmarnowane dni.

Obecnie moje poranki przy kawie zdominował Instagram. Dawniej ta rola porannego towarzysza przypadała Facebookowi, lecz na jakiś czas go odstawiłam, bo denerwowało mnie, że wpadam w sidła internetowego nałogu. Instagrama prowadzę od niedawna. Namówiła mnie koleżanka i tak rozpoczęła się moja przygoda jako @aleksandraprusinowska

Byłam zaskoczona jak wiele osób korzysta z Instagrama oraz, że w tym komercyjnym świecie, pośród pięknych zdjęć sygnowanych hasztagiem #instaperfectlife, znalazła się jednak przestrzeń artystyczna. Kroki na tej płaszczyźnie stawiam dość ostrożnie, bo jeszcze uczę się jak to działa. Pamiętam, że byłam zaskoczona kiedy zadzwonili do mnie z Fundacji APH i przywitali mnie w gronie oficjalnych Instagramowiczów. W dalszej części rozmowy zapytali, czy mogą udostępnić na swoim profilu
@konkursaph moje koty. Byłam zdumiona, że nawet tak prestiżowy konkurs Artystyczna Podroż Hestii, którego jestem laureatką, ma swój profil.

Moje późne założenie konta wynika z dwóch powodów. Pierwszy – dopiero niedawno dowiedziałam się o istnieniu aplikacji, drugi – nie należę do narcyzów i ekshibicjonistów. Biorąc pod uwagę moją znikomą wiedzę na temat czym jest Snapchat i Instastory, wychodzi na to, że jestem internetowym outsiderem. 

Jeśli chodzi o aplikacje zainstalowane na telefonie, to tutaj panuje maksymalny minimalizm, bo moje top5 to:  Instagram, Messenger, Shazzam, Gmail, Facebook. Aplikacja, która jest moim odkryciem i chwalę się znajomym to MyTaxi, może dlatego, że za pierwszy kurs z Gdańska do Gdyni, nic nie zapłaciłam. Uwielbiam też Shazzam. Dzięki temu sprytnemu wykrywaczowi dźwięków moja playlista jest pełna wyjątkowych utworów.

W sieci widnieję jeszcze w dwóch miejscach, na Facebooku – Aleksandra Prusinowska/ Malarstwo i Grafika oraz www.aleksandraprusinowska.com. Pierwsza powstała stronna www, a później profil na portalu społecznościowym. Dla mnie Facebook jest pomocny w przekazywaniu informacji o wystawach, wernisażach, lecz drażni mnie, że jest tam natłok informacyjny. Reklamy atakują z każdej strony i robi się internetowe śmietnisko. Pod tym względem jestem zachwycona Instagramem, obraz jest najważniejszym przekazem, przez co jest bardziej sugestywny.

Zaliczam się do lokalnych patriotów, więc kiedy robię research informacyjny, co się dzieje na naszym podwórku odwiedzam trójmiasto.pl oraz gdynia.pl. W sezonie letnim królują u mnie w przeglądarce www.google.com oraz wszystkie portale pogodowe, jak www.windy.comwww.meteo.com, www.windguru.com, gdyż jestem fanką kitesurfingu. Latem jestem pływam i surfuję, a zimą maluję obrazy i przygotowuję nowe grafiki. W czasie jesiennej aury towarzyszką mi seriale Netflixa, oglądam The Stranger Things, Fargo, Black Mirror i Grę o tron.

Na Facebooku śledzę wrocławską Galerię Miejską oraz profil konkursu Bielska Jesień. Na Instagramie followuję kitesurferów z Trójmiasta, niektórych nie znam, ale podziwiam i dlatego podglądam. Między innymi są to: @katarzynalange, @karolinawinkowska, @viktorborsuk, @ikiteit. Z instagramowej grupy artystycznej śledzę @magdalenaczajka. Tutaj działam trochę incognito, gdyż nie jestem jeszcze gotowa lub zwyczajnie się wstydzę dać znać szerszemu gronu artystów działających na Insta, że też już tu jestem.

 

ALEKSANDRA  PRUSINOWSKA

Aleksandra Prusinowska absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom w pracowni malarstwa prof. Macieja Świeszewskiego oraz aneks z linorytu w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. Obecnie, na wydziale Grafiki, jest asystentką w pracowni linorytu prof. Janusza Akermanna. Uprawia malarstwo i grafikę artystyczną. W swoich pracach lubi sięgać po wzorce z pop-kultury, nawiązując do filmów, reklam, zdjęć prasowych; a także komiksów, z właściwym im sposobem kadrowania. Laureatka wielu prestiżowych konkursów, między innymi Artystyczna Podróż Hestii.

87
12/2017

Pesymista zawsze narzeka na wiatr. Optymista oczekuje, że ten szybko się zmieni, pozwalając pójść z prądem w obranym kierunku.