BIAŁORUSKA POLONIA W PGS
Prezentowane na wystawie prace artystów z Grodzieńszczyzny, koncentrują uwagę na różnych poziomach ludzkiego bytu – od zmysłowo-cielesnego, wywołującego przewidywalne reakcje widza, do emocjonalnie-nieświadomego, nakierowanego na asocjacyjną symboliczną indywidualną percepcję.
Rusłan Chilimonczik specjalizuje się w fotografii reklamowej, modelarskiej i portretowej. Twórczość Stanisława Kuźmara charakteryzuje impresjonistyczne postrzeganie świata. Dmitrij Bułdakow jest wybitnym przedstawicielem ekspresjonizmu, pop-artu i neo-popu.
Igor Pieszechonow od 1988 roku działa jako fotograf zawodowy, jest autorem słynnych albumów widokowych. Twórczość Piotra Januszkiewicza jest bardzo zróżnicowana – od witraży i mozaik poprzez grafikę do malarstwa. Giennadij Picko w swoich obrazach pokazuje liryczne odzwierciedlenie ludzkiego świata – od pejzażu, martwej natury do tematu wiecznego – stosunków damsko – męskich.
Wystawa ma jeszcze jeden ważny, charytatywny kierunek - pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone na Hospicjum Dziecka w Grodnie. Od lat zaistniała z inicjatywy Genadiusza Picko tradycja w polonijnym środowisku artystycznym na Białorusi, które zgodnie wyznaje pogląd, że sztuka może i powinna służyć wyższemu dobru.
I potrafią dać temu wyraz. Bo jeżeli sztuka zmienia ludzi, a ludzie zmieniają świat, to sztuka zmienia rzeczywistość. Tą akcją, całkiem materialną i niezbędną, artyści starają się podkreślić, że zmiany rzeczywistości mogą mieć całkiem konkretny i namacalny charakter.