Wizyta w Gdańskim teatrze Szekspirowskim była jednym z głównych punktów wizyty Księcia i Księżnej Cambridge w Gdańsku. Po uroczystym powitaniu przez dyrektora teatru, profesora Jerzego Limona, Kate i William obejrzeli krótki występ artystyczny  w uliczce między budynkiem teatru a okalającym go murem, będący zapowiedzią widowiska, czekającego na gości w sali głównej teatru. 

Do wnętrza Sali głównej prowadzili Parę Książęcą pracownicy biura obsługi teatru, zatrudnieni dzięki współpracy z Fundacją Ja Też, działająca na rzecz osób z zespołem Downa. Goście z zaciekawieniem słuchali profesora Jerzego Limona, który opowiadał o historii wizyt aktorów angielskich w Gdańsku, powstaniu Teatru Szekspirowskiego oraz jego niezwykłym budynku i możliwościach technicznych sceny. 

Prezentację wzbogacały zmieniające się na oczach widzów układy sceny oraz otwarcie dachu, a następnie występ artystyczny. Trójmiejscy aktorzy i tancerze, ubrani w bogato zdobione kostiumy i maski autorstwa Alicji Grucy, będący „cytatami” z różnych sztuk Szekspira - również w ich najodważniejszych interpretacjach - wyjechali spod sceny jedną z zapadni, a następnie ustawili się w żywy, zmieniający się kilkukrotnie obraz. 

Ostatnim punktem wizyty w Teatrze Szekspirowskim było kameralne spotkanie w drewnianym foyer, w którym z Parą Książęcą spotkali się zaproszeni przez Ambasadę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce przedstawiciele kultury, sztuki i mediów. Książę William i Księżna Kate otrzymali również podarunki.

Od profesora Jerzego Limona Para Książęca otrzymała dwa upominki: pamiątkowe medale z wizerunkiem Williama Szekspira i budynkiem Teatru Szekspirowskiego oraz dołączonym kawałkiem drewna, pochodzącym z fundamentów wybudowanego w 1635 roku w Gdańsku teatru elżbietańskiego, oraz biżuterię, wykonaną z bursztynu i liczącego niemal 400 lat drewna ze wspomnianych fundamentów dawnego teatru.

Wizyta Książęcej Pary Williama i Kate była dla Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego ważnym historycznie i symbolicznie wydarzeniem. W 1991 roku JKW Książę Walii objął swoim patronatem działania fundacji na rzecz odbudowy istniejącego w Gdańsku na przełomie XVI i XVII wieku teatru elżbietańskiego. Teatr ten, zwany również Szkołą Fechtunku, wybudowany został na kształt londyńskiego Teatru Fortuna i był miejscem, w którym jeszcze za życia Szekspira występowali w Gdańsku angielscy aktorzy.

W 1993 roku Książę Karol odwiedził Gdańsk i wziął udział w symbolicznym przekazaniu terenu pod budowę nowego teatru. W kolejnych latach profesor Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gościł w Clarence House oraz Highgrove na zaproszenie Księcia. W 2014 roku profesor Jerzy Limon został uhonorowany przez Jej Wysokość Królową Elżbietę II Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera.