PERSPEKTYWY INWESTOWANIA DLA KLIENTA INDYWIDUALNEGO

Rozbudowa portfela inwestycyjnego o powierzchnie komercyjne to nowość dla większości inwestorów indywidualnych. Metropolitan Investment S.A. jako pierwsza firma w Polsce tworzy rozwiązania dostępne do niedawna tylko dla największych funduszy oraz firm zagranicznych i dostosowuje je do potrzeb klienta indywidualnego. O perspektywach inwestowania w nieruchomości dochodowe opowiada Maciej Straszkiewicz – Senior Wealth Manager w firmie Metropolitan Investment S.A.

Jakie są możliwości inwestowania w nieruchomości komercyjne?    

Rozmawiając o nieruchomościach komercyjnych mamy na myśli przede wszystkim biura, powierzchnie magazynowe, hotele, galerie handlowe, jak i cieszące się coraz większą popularnością retail parki. Portfele naszych klientów rozbudowujemy właśnie o udziały w małych centrach handlowych. Tego typu możliwości stwarzamy już od kwot zaangażowania rzędu 200-300 tys. złotych. Wzrost zainteresowania na rynku nieruchomości komercyjnych jest bez wątpienia wynikiem niskich stóp procentowych, poszukiwania bezpiecznych form lokowania kapitału i możliwości wygenerowania wyższych rentowności niż w przypadku inwestycji mieszkaniowych. 

Dlaczego Metropolitan Investment realizuje inwestycje handlowe w mniejszych miastach?

Nasycony rynek centrów handlowych w dużych miastach w Polsce sprawia, że szczególnie intensywnie rozwija się koncept niewielkich obiektów handlowo - usługowych. Jeszcze kilka lat temu duże galerie handlowe były atrakcją i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Sytuacja się zmieniła. Jeżeli chcemy zrobić proste zakupy po pracy to nie mamy już ochoty jechać do wielkiej galerii handlowej, stać w korkach, by następnie szukać miejsca na pełnym parkingu. Podstawowe zakupy robimy bliżej, łatwiej i szybciej jeśli za rogiem mam wygodny park handlowy, gdzie w jednym miejscu znajduje się sklep spożywczy, drogeria, apteka czy sklep obuwniczy. Miasta od 15 do 50 tys. mieszkańców to rynek o największym potencjale. 

Czy jest to atrakcyjna forma inwestycji? 

Jeżeli inwestora interesują stopy zwrotu na poziomie 8-12 % w skali roku, przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa poprzez inwestycję w nieruchomość odpowiedź brzmi: tak! Przez 10 lat mojej pracy w bankowości z klientem zamożnym zauważyłem, że z jego punktu widzenia, kluczowa jest dywersyfikacja portfela, ale musi być on budowany na solidnych fundamentach, które opierają się na stabilności, przewidywalności i powtarzalności wyniku. Wszystkie te cechy spełniają nieruchomości dochodowe, które proponujemy w Metropolitan Investment. Wielu inwestorów traktuje tego typu inwestycje typowo rentiersko, jako alternatywa dla ofert instytucji finansowych. Dzięki odpowiedniej optymalizacji prawno-podatkowej jest to również idealne rozwiązanie dla klienta, który lubi otrzymywać cyklicznie odsetki od zainwestowanego kapitału. 

Nie ma inwestycji bez ryzyka, co jednak dzieje się w momencie zapadalności umów z najemcami?

Ryzyko to ograniczamy poprzez fakt, że zostajemy zarządzającym każdym z naszych obiektów. To na naszych barkach pozostają negocjacje, ewentualna rekomercjalizacja obiektu. Dla klienta posiadanie tego typu inwestycji ma być bezobsługowe. Jako Metropolitan Investment przy komercjalizacji obiektów opieramy się na pewnych i sprawdzonych najemcach obecnych na rynkach całej Europy. Gwarantuje to nam długoletnie umowy najmu z pewnymi graczami na rynku. Każda z podpisywanych umów z najemcami jest podpisywana w EURO, indeksowana o wskaźnik inflacji, przez to zabezpieczamy się przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych i ryzkiem rynkowym. Z punktu widzenia klienta jest to dodatkowe zabezpieczenie. 

Czym jest projekt Metropolitan Park Biała Podlaska?

Realizowany obecnie Metropolitan Park w Białej Podlaskiej stanowić będzie zespół budynków handlowo – usługowych. Bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy oraz dużych osiedli mieszkaniowych zapewnia kompleksową usługę poprzez połączenie kilku sklepów w jednym miejscu. Wśród najemców znajdą uznane sieciowe marki, takie jak Rossmann, Neonet, Pepco, CCC, Kik, KS Sport i Martes Sport oraz jeden z operatorów branży spożywczej. Dla potencjalnego inwestora posiadanie w portfelu tego typu nieruchomości to unikalna możliwość rozszerzenia swojego portfolio inwestycyjnego o dochodową nieruchomość. Doskonała znajomość specyfiki danego miasta, potencjału zakupowego i nawyków zakupowych klientów stwarza możliwości otwierania obiektów, które są w stanie spełnić oczekiwania najemców, mieszkańców oraz społeczności lokalnej.

METROPOLITAN INVESTMENT S.A.

Centrala Warszawa | ul. Grzybowska 5A, 00-132 Warszawa | 48 535 50 20 50

Oddział Gdańsk | al. Grunwaldzka 103A, 80-244 Gdańsk | 48 535 80 80 40

Oddział Poznań | ul. Święty Marcin 24, 61-805 Poznań | 48 535 80 50 80

Oddział Kraków | al. Pokoju 1, 31-548 Kraków | 48 535 50 70 70

www.metropolitaninvestment.pl info@metropolitaninvestment.pl