Ucho na wymiar

Wielkość, kształt, a nawet kąt odchylenia ucha może nas doprowadzić do frustracji. Coraz częściej decydujemy się na małą korektę tego, czym obdarzyła nas natura. Jak przekonują chirurdzy operacje plastyczne uszu należą do najpopularniejszych zabiegów.

Trójmieście korekta małżowin usznych cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Tylko w gabinecie zabiegowym u doktora Janusza Zdzitowieckiego rocznie wykonuje się około 40 takich operacji. Podobną liczbę pacjentów ma dr Marek Muraszko - Kuźma.

Męski kompleks

- Na korektę małżowin usznych więcej decyduje się mężczyzn, którzy nie akceptują aktualnego kształtu bądź wielkości uszu. Są to mężczyźni od 19 do 30 roku życia, którzy przez rozmiar, kształt małżowiny usznej i kąt odstawania małżowiny nie czują się atrakcyjni. Kobiety zdecydowanie rzadziej decydują się na plastykę. Przyczyną jest większa możliwość przysłonięcia defektu odstających bądź zbyt wielkich uszu - mówi dr Janusz Zdzitowiecki z gdyńskiej Kliniki Chirurgii Plastycznej, Estetycznej i Rekonstrukcyjnej III Gracje.

Zmiana kształtu lub wielkości uszu ma na celu przywrócenie prawidłowego kąta odstawania małżowin, wymodelowanie chrząstki tak, aby uzyskać anatomiczny wygląd i rzeźbę ucha.

- Ponieważ wzrost małżowiny usznej do 5 - 7 roku życia jest prawie zakończony, można podejmować operację jeszcze przed rozpoczęciem szkoły podstawowej. Ale najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy zabieg korekcji odstających uszu jest wykonywany około 7 - 9 roku życia. Nie ma ograniczenia wiekowego powyżej tej granicy - tłumaczy dr Janusz Zdzitowiecki.

Marzenie o akceptacji

Iwona, licencjonowany ekspert z dziedziny turystki z Gdyni, zawsze marzyła o takiej korekcie. Na operację zdecydowała się 3 lata temu.

- Chciałam przede wszystkim zmniejszyć rozmiar, marzyłam o idealnie dopasowanych uszach. Było to marzenie, które wiązało się nie tylko z akceptacją przez rówieśników, ale i również samej siebie - tłumaczy Iwona.

Była przekonana, że jak zniknie kompleks, nie będzie musiała martwić się, czy ktoś widzi jej odstające uszy, czy nie. Zabieg trwał 3 godziny. Operacja była męcząca i czasami bardzo bolesna, ale warta efektu końcowego.

- Bałam się samego zabiegu, ale chęć korekty małżowiny usznej była silniejsza. Po przebudzeniu czułam się fatalnie. Nie mogłam się doczekać powrotu do domu. Z tygodnia na tydzień ból i obrzęk ustępował, a na mojej twarzy pojawiał się coraz to szerszy uśmiech. Dzięki operacji czuję się bardziej atrakcyjna i pewna siebie. Nie zastanawiam się, czy związać włosy czy nie. Nie żałuję swojej decyzji i jestem bardzo szczęśliwa. Przeszłam niezapomnianą przemianę od brzydkiego kaczątka do pięknego łabędzia - wspomina Iwona.

Chirurgiczna zmiana małżowiny usznej ze wskazań estetycznych jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii estetycznej. Ból jest najbardziej odczuwalny w momencie podania znieczulenia i modelowania chrząstki. Natomiast bezpośrednio po operacji może wystąpić bolesność i obrzęk małżowin usznych.

Bezbolesne przygotowanie

W czasie przedoperacyjnej konsultacji pacjent otrzymuje precyzyjne informacje dotyczące przygotowania do zabiegu, sposobu znieczulenia i przebiegu leczenia pooperacyjnego. Potrzebne jest badanie biochemiczne krwi, a w przypadku, gdy zabieg będzie wykonywany w narkozie dodatkowo rentgen klatki piersiowej i EKG. Natomiast w przypadku korekty małżowiny usznej u dzieci potrzebne jest badanie przeprowadzone przez pediatrę. Przez okres około 14 dni przed zabiegiem nie wolno przyjmować Aspiryny, Polopiryny ani żadnego leku w skład, którego wchodzi kwas salicylowy.

Zabieg najczęściej jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby spędzania kilu dni w szpitalu. Z reguły już w godzinę po całej procedurze można wrócić do domu.

- Tuż przed rozpoczęciem operacji tylna powierzchnia małżowiny zostaje znieczulona. Zaczyna się od nacięcia skóry na tylnej powierzchni ucha i na odsłonięciu chrząstki. Po odpowiednim jej ukształtowaniu i założeniu rozpuszczalnych szwów modelujących małżowiny, uszy przylegają do głowy w sposób trwały i mają wygląd zbliżony do anatomicznego - tłumaczy dr Marek Muraszko - Kuźma z Clinica Medica w Gdyni.

- Pełna rekonwalescencja trwa do miesiąca czasu. W pierwszym tygodniu pacjent powinien nosić odpowiedni opatrunek na uszy. Podczas kolejnych dwóch tygodni zalecana jest opaska na dzień i noc, która chroni uszy przed wszelkimi urazami - dodaje dr Marek Muraszko – Kuźma.

Dla prawidłowego ukształtowania chrząstek po zabiegu zalecane jest spanie w opasce elastycznej do 3 miesięcy. W okresie miesiąca od zabiegu należy unikać przeciągów, nadmiernego wysiłku fizycznego, a także dużego natężenia słońca, sauny czy solarium.

Natalia Lebiedź