Michał Stankiewicz

Zaczynał w Gazecie Wyborczej, od 1999 r. dziennikarz „Rzeczpospolitej“. Współpracuje też z TVN. Autor wielu reportaży śledczych, m.in. o przemycie na okrętach marynarki wojennej, korupcji w Straży Granicznej czy też tekstów ujawniających istnienie mafii paliwowej. W 2007 roku jako jeden z pierwszych dziennikarzy podjął temat pedofilii w kościele. W 2012 był współautorem filmu dokumentalnego w TVN o finansach kościoła. Laureat wielu ogólnopolskich nagród, m.in. „Watergate“ Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Fundacji Batorego. Dwukrotnie nominowany do Grand Press, a także do Mediatorów. 

Prywatnie żeglarz, tenisista i muzyk. Założyciel Prestiżu i szef MS Group.

Krzywym Okiem

Samorządowcy i urzędnicy z 18 państw debatowali i odpoczywali przez 3 dni w sopockim Grand Hotelu. Okazja: 20 - lecie Europejskiego Związku Uzdrowisk. Z Polski – oprócz przedstawicieli miasta gospodarza, pojawiły się delegacje z innych gmin uzdrowiskowych, m.in. prezydent Kołobrzegu, czy burmistrz Muszyny. Temat rozmów: współpraca kurortów. 

 

Najciekawsze wystąpienie miał przedstawiciel Komisji Europejskiej. Bo turystyka – wszystkim kojarzy się dość banalnie - z ładnymi widokami, ciekawymi miejscami, przyrodą, zabytkami, dobrym jedzeniem, pyszną kawą, winem, sportem, rozrywką, odpoczynkiem. Ktoś korzysta z tych przyjemności i wydaje na nie pieniądze, a ktoś inny to wszystko organizuje i na tym zarabia. Do tego są miejsca lepsze i gorsze, bardziej popularne i rzadziej odwiedzane. W sumie można by rzec: turystyką rządzą proste zasady. Zaraz! O ile nie pochyli się nad nimi Unia Europejska, bo jak zapowiedział Alain Libero z KE – Bruksela pomoże europejskiej turystyce. 

 

Wszystko będzie mierzone, liczone, wspierane, dotowane i unifikowane. Zajmą się tym odpowiedni urzędnicy. Powstanie europejska sieć do promocji turystyki, a także mapa klastrów turystycznych, których w Europie jest już sporo. To organizacje zrzeszające firmy i instytucje działające w turystyce w danym regionie, stanowią w pewnym sensie kolejne szczeble administracji i same korzystają z funduszy unijnych. Urzędnicy KE będą szukać najlepszych ich zdaniem klastrów, by następnie pozostałym narzucić praktyki tych pierwszych, tak by wszystko ujednolicić. No i najważniejsze, do realizacji tych celów UE będzie musiała zapewne powołać kolejnych urzędników. Można? Można.

 

Trwa walka państwa z kierowcami. Po zaostrzeniu przepisów wskutek, których łatwo można stracić prawo jazdy pojawiły się nowe pomysły. Ten najnowszy to zniesienie tolerancji w fotoradarach. Obecnie nasza prędkość nie jest rejestrowana, jeżeli nie jedziemy szybciej niż 10 km ponad dopuszczalną prędkość. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce znieść tolerancję. Zawsze trochę więcej kasy wpadnie. Bo, przecież nie o bezpieczeństwo chodzi. 

 

Homofobia. Pewien młody aktor z serialu rodzinka.pl – niejaki Daniel Dziorek w ub roku pisał na swoim profilu na FB negatywnie o uczestnikach parady równości. Zareagowały krytycznie władze TVP, a także wiele znanych osób, w tym Karolina Korwin Piotrowska. Reakcją było nawet nawoływanie do bojkotu soków Hortex, bo tenże aktor wziął udział w jednej z reklam. Teraz o homofobię oskarżana jest przez środowska LGBT sama Korwin Piotrowska. Za opinię, że dziwi się przedstawicielom LGBT, że głosują na Andrzeja Dudę.

 

Homfobem został też Filip Chajzer za krytykę Conchity Wurst, a ostatnio androgenicznego celebryty Madoxa (siedział w makijażu i damskim kapeluszu, co Chajzer skomentował pytaniem jak wytłumaczyć dziecku co to znaczy być mężczyzną?). Na liście są też Joanna Szczepkowska, Agnieszka Kaczorowska (tancerka, za sprzeciw wobec adopcji dzieci przez pary homoseksualne), Maciej Musiał (za krytykę Anny Grodzkiej), Cezary Pazura (za Conchitę Wurst), a jakiś czas temu Lech Wałęsa.

 

Jak tak dalej pójdzie to homofobem zostanie prokurator stawiajacy zarzuty osobie homoseksualnej za kradzież, nauczyciel stawiający pałę za oblany sprawdzian, a dyrygent za usunięcie fałszującego muzyka z orkiestry. Czas na akcję „Je suis homofob“?

 
57
06/2015

Do lata pozostało już niewiele czasu. Pewnie każdy z nas marzy o tym, by na plaży móc się pochwalić zgrabną sylwetką.