Gładko i miękko

Jasne, ciemne, trudne do usunięcia i doprowadzające do prawdziwego szału. Zbędne włoski potrafią wyprowadzić nas z równowagi, szczególnie, że ledwo udało nam się ich pozbyć, a już odrastają. Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania „nadprogramowego” owłosienia jest depilacja laserowa. Czy sprawdza się w każdym przypadku? Na co zwracać uwagę wybierając gabinet kosmetyczny? 

Poszukiwania idealnego sposobu na gładkie nogi, czy okolice bikini przypominają nieomalże poszukiwania kamienia filozoficznego. Depilacja laserowa, choć rosnącą popularnością cieszy się od wielu lat, to jednak teraz dostępne są na tyle zaawansowane technologie, że radzą sobie nawet z najbardziej uporczywymi włoskami. 

LASER VECTUS

– Wykorzystywane w naszym gabinecie urządzenie Vectus to laser diodowy o długości fali 810 nm, który posiada duże powinowactwo do melaniny, czyli do barwnika włosa. Światło zostaje zaabsorbowane przez barwnik, co w konsekwencji doprowadza do fototermolizy mieszka włosowego, a więc do jego termicznej destrukcji – tłumaczy kosmetolog Katarzyna Barańska z Centrum Medycznego dr Kubik w Gdyni. 

Diody na głowicy rozłożone są równomiernie, dzięki czemu energia równo rozchodzi się na całej powierzchni. Istnieją dwa rodzaje głowic – mniejsze do usuwania zbędnego owłosienia na twarzy oraz większe do obszarów takich jak nogi, pachy, czy okolice bikini. Największym wyzwaniem są jednak jasne włoski, które posiadają małą ilość barwnika.

– Pomimo, że Vectus to na chwilę obecną najsilniejszy laser medyczny, który daje najlepsze efekty, jeśli chodzi o usuwanie zbędnego owłosienia, to w przypadku jasnych włosków zabieg musi być powtarzany kilkukrotnie. Siwe włosy to zupełnie inna bajka – włos pozbawiony pigmentu, lub posiadający go zbyt mało niestety jest trudny do usunięcia, w tym wypadku nie dajemy gwarancji skuteczności zabiegu – mówi kosmetolog Aleksandra Pawłowska z Centrum Medycznego dr Kubik. 

LASER XLASE PLUS 

Urządzenie to wykorzystywane jest w gabinecie DermicLAB w Gdańsku. Wykonywane z jego użyciem zabiegi dobrze sprawdzają się także w przypadku włosów jasnych, rudych, czy nawet siwych. 

– Światło emitowane przez urządzenie jest absorbowane przez melaninę zawartą w łodydze włosa, a następnie jest ono przekształcane w ciepło, które dociera do korzenia włosa, uszkadzając brodawkę, bez której włos nie może rosnąć. Zaletą Xlase Plus jest wykonywanie epilacji metodą motion speed – ruchem ciągłym, co daje pewność bezbolesnego i bezpiecznego wykonania zabiegu. Urządzenie posiada różne głowice, jedna z nich Nd:Yag 1064 nm pozwala na usunięcie włosów blond – bez pigmentów, włosów rudych oraz siwych. Doprowadzamy do uszkodzenia termicznego danej cebulki, przez to, że wiązkę pochłania oksyhemoglobina zawarta w cebulkach. Dzięki temu mamy 100% pewność usunięcia włosków jasnych bez pigmentu – podkreśla Katarzyna Hallman z gabinetu DermicLAB. 

SYSTEM ELLIPSE

System Ellipse wykorzystywany jest w Studio Urody Stenia w Gdyni i obejmuje bezpieczne, skuteczne i długotrwałe zabiegi depilacji niepożądanego owłosienia. Jego odpowiednio dostosowane pulsy promieni świetlnych przenikają górną warstwę skóry i są pochłaniane przez jeden z barwnik – melaninę, która znajduje się w torebkach włosowych. Ta zamienia promienie świetlne na energię cieplną, a transmitowane do torebek włosowych ciepło niszczy je. Zabieg ten jest skuteczny jedynie wtedy, gdy jest przeprowadzany na rosnących włosach (gdyż są one ciągle połączone z torebkami włosowymi). 

NEXIS PRO

Z kolei w Sopockiej Fabryce Urody dostępne jest słynące z doskonałych rezultatów estetycznych znakomite urządzenie Nexis Pro – CTL 392 generujące intensywne, impulsowe światło, zaprojektowane do szerokiej gamy zastosowań w dermatologii estetycznej. Szczególnie efektywne i szybkie usuwanie owłosienia dzięki głowicy zabiegowej o dużym polu roboczym, dochodzącym do 50mm x 25mm. Odpowiednie nakładki pozwalają na ograniczanie rozmiarów tego pola. 

Efekty zabiegów wykonywanych laserem są trwałe i nieodwracalne, wymagają jednak przeprowadzenia kilku (zwykle do 10) serii w odpowiednich odstępach czasu (4-6 do 8 tygodni), w zależności od obszaru zabiegowego. Efekty zaobserwować możemy już po upływie tygodnia. 

55
04/2015

Muza Warlikowskiego i Jarzyny, aktorka Nowego Teatru i jedna z najwybitniejszych polskich aktorek.