Małgorzata Rakowiec

Dziennikarka, prezenter Panoramy TVP Gdańsk. Wieloletnia korespondentka Polskiej Agencji Prasowej i Agencji Reuters. Laureatka Ostrego Pióra, nagrody przyznawanej przez Business Centre Club.

Wolność, wolność i wolność

Przed meczetem i synagogą w Gdańsku dodatkowe patrole. Policja czujna na wypadek, gdyby komuś w Polsce przyszło na myśl wziąć odwet za to, co wydarzyło się we Francji w redakcji Charlie Hebdo. Hymmm. Nie przyszłoby to chyba nikomu do głowy, ale teraz, jak tam stanęły patrole, to mogą kogoś zainspirować. Ale nie o tym chciałam.

To co się wydarzyło we Francji to zbrodnia. Muszę napisać to na początku jasno i wyraźnie, w kontekście tego, co napisać chcę za chwilę. Mordowanie ludzi jest oburzające, karygodne, godne największego potępienia.

Tak myślę. Tyle, że to myślenie nie jest jednoznaczne z tym, że w ramach poparcia dla tych co zginęli i piętnując tych, co to zrobili, muszę akceptować to, co robiła/robi redakcja Charlie Hebdo.

Mojego współczucia dla rodzin nie umniejsza to, że uważam, iż obrażanie wartości religijnych i to w sposób ordynarny jest nie w porządku. To tykanie sfery, która dla kogoś jest bardzo ważna. Po co? Przecież to w dzisiejszych czasach żadna odwaga. To trochę tak, jakby obrażać komuś matkę lub ojca. Jeszcze raz zadam pytanie: po co?

Nie zgadzam się z tym, co próbowano mi po tym ataku wmówić, że najwyższą wartością jest wolność. Moi koledzy dziennikarze powtarzali to w kółko. „Ten terrorystyczny atak to uderzenie w najwyższą wartość naszej cywilizacji – wolność”.

Wolność jest ważna, ale do momentu, w którym nie ogranicza wolności innej osoby, bo gdy tak się dzieje to wolność traci swoją rangę. Zgadzamy się wszyscy (albo prawie wszyscy) na to, żeby ograniczyć swoją wolność na drodze przestrzegając przepisów drogowych uznając, że tak będzie lepiej dla wszystkich. Zgadzamy się na takie ograniczenia w wielu innych dziedzinach, bo uznajemy, że, aby funkcjonować w społeczeństwie, w zbiorowości musimy posługiwać się pewnymi regułami.

Według mnie w tych regułach powinien być szacunek dla tego, co ważne dla innych, między innymi dla tych, którzy wierzą. Wolności bardzo blisko do egoizmu. Egoizmu, który wyraża się na przykład w chęci do zarabiania pieniędzy, zyskania popularności, czy leczenia własnych kompleksów.

To prawda, że to, co się wydarzyło we Francji to zamach na kluczową wartość dla naszej cywilizacji. Wartość, jaką jest prawo do życia. Niezależnie od poglądów.

Małgorzata Rakowiec