Salon to raj dla audiofilów. Najnowszej generacji telewizor, zestaw audio z głośnikami Magnepan i końcówką mocy firmy NAD oraz wszystkie dostępne na rynku platformy cyfrowe zadowolą nawet najbardziej wymagających.

Ten dom pobudza wyobraźnię, a jego wnętrze sprawia, że nie chce się z niego wychodzić. Wszystko zaprojektowane z klasą, smakiem i w najdrobniejszym szczególe. Z rozmachem i fantazją. Oryginalnie i nowocześnie. Nawet supernowocześnie.

Najbardziej niezwykłym elementem tego domu jest innowacyjny inteligentny system zarządzania budynkiem czuwający nad bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Dlaczego innowacyjny? Domownicy wszelkimi elementami systemu mogą sterować z jednego dotykowego panelu sterowania, dla którego zostało stworzone specjalne oprogramowanie.

Domowa inteligencja

– To bardzo rozbudowany, ale jednocześnie prosty i bardzo intuicyjny system, który został oparty na automatyce, a nie jak to bywa w  zwyczaju – na elektronice – mówi właściciel domu Marcin Suchocki, prezes zarządu trójmiejskiej Kancelarii Finansowej Tritum Group. – Zwykle przy zastosowaniu systemu zarządzania budynkiem inny panel sterowania obsługuje domofon, inny oświetlenie, jeszcze inny ogrzewanie, alarm, kamery czy sprzęt audio. Ja chciałem tego uniknąć, dlatego też zamówiłem innowacyjne oprogramowanie sterujące wszystkimi funkcjami inteligentnego domu – dodaje pan Marcin.

A tych funkcji jest naprawdę sporo. Wszystkimi steruje dotykowy 13-calowy ekran LCD umieszczony w salonie. Do monitora dostęp mamy również przez internet.

– Na swoim komputerze możemy podglądać co się dzieje w  domu oraz w  pełni sterować systemem, jakbyśmy byli w  domu, czyli włączać i wyłączać światła, regulować temperaturę ogrzewania, podglądać widoki z kamer zewnętrznych i  wewnętrznych, itp. Można nawet włączyć i wyłączyć muzykę. Dostęp do systemu jest zabezpieczony hasłem o standardzie zabezpieczeń bankowych – mówi Marcin Suchocki.

Komfort i bezpieczeństwo

W każdym pomieszczeniu zostały zamontowane mniejsze 3,5-calowe panele sterowania, także dotykowe, które uruchamiają dla danego pomieszczenia oświetlenie, muzykę, alarm i ogrzewanie. Także otwieranie i  zamykanie bramy garażowej i  wjazdowej jest sterowane z  panelu inteligentnego domu. W  system został także wbudowany alarm z  podziałem na strefy oraz serwer muzyczny pozwalający słuchać w każdym pomieszczeniu innej muzyki i  zarchiwizować nawet trzy tysiące płyt.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji jest programowanie temperatury w  poszczególnych pomieszczeniach dla każdego dnia tygodnia i godziny, dostosowując ją do trybu życia mieszkańców. Bardzo interesująca jest także funkcja WITAJ, którą włącza się przy drzwiach wejściowych. Kliknięcie tego przycisku na panelu sterowania uruchamia zaprogramowane akcje świetlne – właściciele zdecydowali, że będzie to uruchomienie sekwencji świateł włączanych co dwie sekundy, prowadzących do kuchni, gdyż zwykle z zakupami w  pierwszej kolejności kierujemy swoje kroki właśnie do kuchni. W całym domu zostały także rozmieszczone czujki zalania wodą, czujki dymowe i  czujki gazu usypiającego w sypialniach.

Dla ciała i ducha

Na szczęście całe piękno tego domu nie zostało ukryte tylko pod tynkiem i   w  rozdzielnicach inteligentnego systemu zarządzania budynkiem. Wnętrze zostało zaprojektowane przez znanych projektantów Piotra Gajdę i Annę Serafin. Część parterowa to właściwie otwarta przestrzeń – strefa dzienna. Otwarta kuchnia to spełnienie marzeń pani domu. Kuchnia jest nie tylko reprezentacyjna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Czarne meble na wysoki połysk z wyspą i długim na trzy metry oknem przy samej podłodze nadają elegancji. Jednocześnie dzięki czarnemu kolorowi kuchnia zdaje się być troszkę ukryta.

Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością antresola przy klatce schodowej przechodząca przez trzy poziomy domu. Efektownie podświetlona i obłożona pikowaniem z alcantary daje wrażenie ogromnej przestrzeni w domu, a na każdym z pięter podświetlone kwiaty rzucają cienie. W sypialni dominującym elementem jest oczywiście łóżko. Tutaj wyjątkowe, gdyż z  podświetlonym pikowaniem zarówno na ścianie, jak i na suficie. Prawdziwy raj zaczyna się po przekroczeniu progu pokoju kąpielowego, do którego dostęp jest prosto z sypialni. Kabina prysznicowa z sauną parową z  funkcją aromaterapii i chromoterapii oraz z  efektem prawdziwego deszczu, wygodna wanna i muzyka z wbudowanych w sufit głośników, podłączonych pod system inteligentnego domu, pozwalają na cudowne chwile relaksu w  zależności od upodobań.

Intymnie i spokojnie

Prywatność i intymność zapewnia też ogród zimowy na dachu z przeszkleniem na trzy strony świata i tarasem położonym od strony południowej. To miejsce automatycznie stało się jednym z głównych atutów domu. Tu w ciszy i spokoju można poobserwować przez okna padający śnieg, poczytać książkę, wypić dobrą kawę, latem poopalać się na osłoniętych od oczu gapiów leżakach, czy nawet popracować, jeśli jest taka potrzeba.

– To dom naszych marzeń. Chcieliśmy, aby projektanci w  taki sposób wprowadzili w  życie nasze pomysły, by wnętrze harmonizowało z  tym, co nam w  duszy gra. I to się udało – puentuje Katarzyna Suchocka.

Jakub Jakubowski