Moc ukryta w dotyku

 

Może być leczniczy, odchudzający, relaksacyjny czy aromatyczny. Poprawia krążenie, modeluje sylwetkę, nadaje skórze elastyczność. Jego zbawienne dla ciała i duszy właściwości znane były już w starożytności. Masaż przeżywa prawdziwy renesans popularności,o czym świadczy bogactwo tego typu usług w Trójmieście.

 

Salony masażu wyrastają jak grzyby po deszczu. Tajskie, ajurwedyjskie, hawajskie i wiele innych – każdy z nich ma zbawienny wpływ na kondycję naszego ciała. Począwszy od skóry, mięśni i więzadeł, aż po układ nerwowy i krwionośny. Oprócz masaży orientalnych znajdziemy również te lecznicze, sportowe czy odchudzające. Wiele masaży modeluje sylwetkę i wiele skupia się na masowaniu poszczególnych części ciała, jak stopy czy kręgosłup.

Dla zdrowia, wyglądu i samopoczucia

Masaż przede wszystkim wpływa na lepsze krążenie krwi i limfy, likwiduje obrzęki, powoduje lepszą przemianę materii. Ułatwia pracę serca poprzez wzrost szybkości obiegu krwi. Każda z wykonywanych czynności, takich jak ugniatanie czy oklepywanie, wspomaga przepływ płynów w układzie naczyniowym i przede wszystkim zwiększa ilość krwi bogatej w tlen, dostarczanej w ten sposób do różnych narządów i układów naszego ciała, polepszając jego ukrwienie. Zabieg ten wpływa zbawiennie na większość bądź nawet wszystkie z narządów i układów naszego organizmu. Znacznie poprawia kondycję układu oddechowego (aromaterapia), krwionośnego czy nerwowego.

– Pozytywne skutki masowania odczuwają również nasze mięśnie i stawy. Zabieg ten wpływa na lepsze zaopatrywanie tkanki mięśniowej w tlen, a przy okazji poprawia zdolność pracy zmęczonych mięśni. Pod wpływem masażu wzrasta elastyczność i wytrzymałość ścięgien. Jest to ważne przede wszystkim u osób uprawiających sport, żyjących aktywnie. Po wysiłku, gdy mamy tak zwane zakwasy, warto zregenerować się właśnie odpowiednim masażem – mówi Jarosław Popiołkiewicz, masażysta mistrza olimpijskiego w gimnastyce Leszka Blanika i mistrzyń Polski w koszykówce z Lotosu Gdynia.

Masaż dla każdego i na wszystko

Efekty masażu odczuwalne i widoczne są również na naszej skórze. Ta nabiera zdrowego kolorytu, staje się jędrna i gładka. Znacznie poprawia się praca gruczołów potowych i łojowych.

Zanim jednak wybierzemy się do salonu masażu, warto się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Oferta na rynku jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, że ile masaży, tyle zastosowań. „Prestiż” odsłania kulisy tych najbardziej egzotycznych, znanych przeważnie tylko koneserom, ale bardzo przyjemnych i mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Masaż tajski - spokój ciała i ducha

Skutecznie wpływa na krążenie krwi i limfy, wzmacnia układ odpornościowy organizmu, a przy tym także poprawia sprawność ruchową. Oprócz medycznych aspektów, takich jak bóle pleców, karku, ramion, usuwa zmęczenie nóg, przynosząc ulgę w bólach głowy, zapewnia głęboki relaks, wywołując w organizmie wiele pozytywnych zmian, jak równowaga i harmonia. Tradycyjny masaż tajski to jedyna w swoim rodzaju starożytna metoda terapii, będąca sekwencją mistrzowskich technik, stanowiących połączenie głębokiej akupresury najistotniejszych punktów ciała, refleksologii z elementami pasywnej jogi. Dzięki temu połączeniu masaż ten poprawia kondycję fizyczną, emocjonalną i intelektualną. Do masażu tajskiego często używa się kompresów ziołowych i olejków aromatycznych.

Masaż stemplami ziołowymi

Ten masaż ma swe źródła w Tajlandii, niemniej w różnych formach praktykowany jest niemal w całej Azji. Wykonywany jest za pomocą specjalnych bawełnianych stempli (woreczków), wewnątrz których znajdziemy między innymi: imbir lekarski, cynamonowiec kamforowy, trawę cytrynową, limonkę, liście eukaliptusa czy kurkumę. W krajach europejskich, w tym w Polsce, używa się również soli morskich, alg i guarany mających silne właściwości pobudzające, odmładzające i wpływające na przemianę tłuszczu. Zalecane są m.in. do zabiegów antycellulitowych, modelujących i wspomagających odchudzanie. Stemple są podgrzewane, bo właśnie wtedy olejki eteryczne zawarte w ziołach uwalniają się i można nimi masować ciało. Gdy te stają się już chłodniejsze, intensywność masażu wzrasta, by uwolnić zawarte w roślinach substancje czynne. Ten rodzaj masażu zalecany jest przede wszystkim na stawy i mięśnie. Działa przeciwbólowo, zmniejszając dolegliwości. Jak większość masaży, poprawia krążenie krwi i limfy. Przyspiesza przemianę materii, usuwając z organizmu toksyny. Zabieg ten należy do niezwykle relaksujących i aromatycznych.

Lomi Lomi Nui

Jeden z najbardziej tajemniczych rodzajów masaży. Lomi Lomi Nui pochodzi z Hawajów. Wykonywany był w hawajskich świątyniach w celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Stanowił również etap inicjacji i wejścia w dorosłe życie. Dzisiaj ma właściwości przede wszystkim relaksacyjne. Lomi Lomi Nui zalecany jest przede wszystkim osobom prowadzącym niezwykle stresujący tryb życia. Ma delikatne, ale głębokie oddziaływanie na mięśnie poprzez ciągły płynny ruch i nacisk. Celem masażu jest powrót do zdrowia i harmonii. Charakterystyczne w tym masażu jest to, iż masażysta używa do masowania również przedramion i wykonuje taneczne, pełne gracji ruchy. Nadaje to charakteru rytualnego i charakteryzuje się wyjątkową harmonią i pięknem. Masaż ten jest również wskazany dla kobiet w ciąży, gdyż głęboko relaksuje, zmniejsza ból pleców i ulepsza funkcje brzuszne.

Kahi Loa

Kahi Loa to kolejna forma masażu, którego korzenie pochodzą z Hawajów. Masaż wykonywany jest zazwyczaj w ubraniu, bez użycia olejków i jest bardzo energetyczny. Według starych hawajskich tradycji i wierzeń Kahi Loa wykorzystuje moc siedmiu żywiołów do uzdrowienia ciała (ogień, woda, wiatr, kamień, rośliny, zwierzęta, ludzie). Masażysta przywołuje ich uzdrawiające energie, aby wspierały go podczas zabiegu. Podczas Kahi Loa pacjent skupia się na wskazówkach masażysty i wyobraża sobie każdy żywioł. Myśli pacjenta podążąja za ruchami masażysty i nie mogą od nich odbiegać. W praktyce masaż ten pozytywnie wpływa na naszą skórę. Skóra jest dotykana lub lekko głaskana, ponieważ jest ona największym organem naszego ciała i bez dobrze funkcjonującej skóry nie moglibyśmy żyć.

Masaż kamieniami wulkanicznymi

Podczas masażu wykorzystywane są kamienie pochodzenia wulkanicznego. Te niezwykle magazynują ciepło, a podczas kontaktu z ciałem wytwarzają swoją energię. Kamienie te rozgrzewają organizm, przyśpieszając tym samym krążenie krwi. Działają relaksująco, niwelują stres. Masaż twarzy ciepłymi kamieniami wulkanicznymi zmniejsza zaczerwienienia skórne oraz likwiduje stany zapalne w przypadku cery trądzikowej. Masaż ten zalecany jest przede wszystkim osobom prowadzącym bardzo aktywny tryb życia, a także ludziom z dolegliwościami reumatycznymi, bólami stawów i korzonków.

Masaże ajurwedyjskie

Istotą masażu ajurwedyjskiego nie jest chwilowe usunięcie dolegliwości, ale poradzenie sobie z ich przyczyną. Do tego celu wykorzystuje się masaż klasyczny i akupresurę. Masaż taki eliminuje również stres i działa relaksująco. Masażów ajurwedyjskich jest wiele. W Trójmieście najpopularniejsze to:

Abhyanga: masaż wykonywany jest przy użyciu dużej ilości ciepłego oleju sezamowego. Ten przywraca jędrność ciału, oczyszcza organizm z toksyn oraz działa energetyzująco. Kończy się peelingiem z mieszanki orientalnych ziół i pestek owoców.

Udvartana: to masaż pudrowy. Masaż wykonywany jest mieszanką ziół ajurwedyjskich, które odchudzają i działają antycellulitowo. Poprawia krążenie i gładkość skóry.

Mukabhyanga: masaż i zabieg kosmetyczny twarzy i dekoltu z zastosowaniem naturalnych produktów przygotowanych według tradycyjnych ajurwedyjskich przepisów. Ma działanie oczyszczające.

Shirodhara: często nazywany też „masażem trzeciego oka”. Jest to masaż, podczas którego strużka ciepłego oleju delikatnie wcierana jest w czoło, lecząc tym samym bóle migrenowe, bóle głowy, wspomaga lepszy sen i poprawia ogólną kondycję ciała.

Paulina Hasiak