Listopad przyniósł ze sobą krótkie dni i długie noce – a to idealny klimat na ciekawe i dobre lektury! W listopadowym zestawieniu nowości wydawniczych tradycyjnie zadbaliśmy o lektury z trójmiejskim pierwiastkiem. Jest trochę o samoświadomości, trochę o miłości, a także coś dla dzieci, by rozświetlić te nudne i ciemne popołudnia!

Odwyk mentalny. Pięć kroków do lepszej codzienności

Autor: Erik Bertrand Larssen

Wydawnictwo: Smak Słowa

Porażki są znane każdemu człowiekowi – nie ma zresztą ludzi nieomylnych. I dobrze, inaczej byłoby nudno. Jednak to, jak radzimy sobie z takimi sytuacjami, mówi o nas wiele. Jedni wychodzą obronną ręką lub wyciągają z tego lekcję, inni poddają się lub nie zgadzają się na porażki. O tym pisze Larssen – jak przygotować się na lepsze, codzienne życie. A wiele do tego nie potrzeba – wystarczy zmienić własne myślenie. Autor proponuje kilka kwestii, którym warto się przyjrzeć w życiu – jak zaczynamy dzień, jakie mamy nawyki, jak podchodzimy do codziennych zadań, czy wierzymy w siebie oraz czy jesteśmy otwarci na innych. Od tego, jak odpowiemy na te pytania, zależy, jak podchodzimy do życia. 

 

FarMagia i sekret lodowego klucza 

Autor: Magdalena Jasny

Wydawnictwo: Novae Res

To propozycja dla dzieci, które chcą uciec od szarej i burej listopadowej rzeczywistości w świat bajek i marzeń. Tym bardziej, gdy jest to miejsce pełne akceptacji dla każdego rodzaju istot – bo FarMagia to kraina pełna niezwykłych stworzeń, żyjących ze sobą w jednym miejscu. A opiekę nad nimi sprawuje Tereska – opiekunka z dobrym sercem i delikatną ręką do niefrasobliwych podopiecznych. Mimo tego, że te istoty pełne są energii to słuchają się poleceń dziewczyny - jednak nie zawsze kończy się to dobrze, dlatego na farmie zawsze się coś dzieje. A jakie nowe wyzwania stoją przed bohaterami? O tym można dowiedzieć się z 2 tomu opowieści. 

Już cię kiedyś kochałam

Autor: Katarzyna Misiołek

Wydawnictwo: Filia

Powieść skierowana jest głównie do kobiet – bo to romans. Ale nie wykluczamy także chętnych panów, którzy chcieliby zakosztować tej pozycji. A warto! Historia rodem z opowieści o Bridget Jones i jej perypetii miłosnych i nie tylko! Dominika, główna bohaterka, rozstaje się z facetem i wyjeżdża do rodzinnej wsi na Kaszubach. Jeszcze nie wie, że to będzie dla niej męczące doświadczenie, bo matka nie da spokoju i będzie lamentować przez cały czas o staropanieństwie córki. I za namową rodzicielki chodzi na spotkania z mężczyznami. W tym samym czasie jej kuzynka przeżywa dramat, bo nie wie, czy wychodzić za mąż. Dwie kobiety, dwie perspektywy na miłość – jak to wszystko się skończy?

 

Do kości i do krwi

Autor: Dominik Draba

Wydawnictwo: Region

Na koniec trochę czegoś na pobudzenie, bo nic bardziej nie straszy w ciemne i głuche noce, jak horror! A w przypadku tej pozycji jest czego się bać! Jest 2099 rok. Na miejscu współczesnego Trójmiasta powstaje Gedanopolis, a rządzi nim Wielkorosja – potęga militarna nowej Europy. Pandemia, wojny oraz wielkie zlodowacenie zmieniły zarówno świat polityczny, jak i geograficzny. Stary świat upadł, a teraz nawet natura coraz częściej dyktuje warunki życia poprzez ciągłe ataki żywiołów. Jednak to nie wszystko, bo na dodatek do ludzkiej rzeczywistości zaczynają przemykać siły, niekoniecznie z tego świata i z tej ziemi. Skąd to się wzięło oraz czy można temu zapobiec? O tym dowiecie się po przeczytaniu powieści!