Doskonała wydajność, przyjemność stosowania, zdrowy skład, uniwersalność, długofalowe działanie i minimalistyczny design — takie są dzisiaj kosmetyki naturalne, które coraz częściej wybierane są przez osoby dbające o siebie świadomie. Zebraliśmy dla was kilka powodów, dlaczego warto po nie sięgnąć.

BEZ ZBĘDNEJ CHEMII

W latach 50. XX wieku na rynek weszło ponad 100 000 nowych syntetycznych preparatów, które dzisiaj stosowane są w produkcji kosmetyków tradycyjnych, powszechnie dostępnych w drogeriach. Często działają one alergizująco, podrażniająco i wysuszająco. Pośród wspomnianych szkodliwych substancji chemicznych znajdują się m.in. parabeny, SLS-y, glikole, PEG-i czy oleje mineralne. Niektóre z tych substancji mogą mieć wysoce niepożądane skutki nawet przy bardzo niskich stężeniach. Z kolei kosmetyki naturalne są opracowywane na bazie produktów roślinnych i zawierają zazwyczaj wyłącznie naturalne substancje nawilżające, maceraty, oleje czy ekstrakty. Są bezpieczniejsze zarówno dla ludzkiego ciała, jak i środowiska.

JEDEN PRODUKT, WIELE ZASTOSOWAŃ

To, co wyróżnia naturalne kosmetyki to fakt, że można je stosować do zarówno do ciała, jak i do twarzy. W dodatku, tylko w nielicznych przypadkach dzielą się na te, które są przeznaczone wyłącznie dla kobiet. To idealne rozwiązanie dla par, które cenią sobie minimalizm, ograniczają konsumpcjonizm czy często podróżują. Uniwersalność zastosowania dotyczy przede wszystkim olejów roślinnych. Olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów, czy olej arganowy możemy stosować do pielęgnacji całego ciała, twarzy, włosów. Świetnie sprawdzą się również do nawilżania ciała, do kąpieli, a nawet do łagodzenia podrażnień. Dodatkowo jeden produkt do wielu zastosowań pozwala na zmniejszenie produkcji śmieci oraz na skrócenie czasu spędzonego na rytuałach pielęgnacyjnych. Popękane usta, matowa skóra na ciele czy przesuszona cera – na te wszystkie problemy pomoże jeden ekologiczny
krem.

DŁUGOFALOWE DZIAŁANIE

Konwencjonalne kosmetyki często maskują problemy skóry, zamiast pobudzać ją do regeneracji. Efekt jest, ale powierzchowny. Co prawda znika błyszcząca strefa T, ale zostaje ona wysuszona, natomiast zmarszczki zostają tylko wypełnione silikonami. Kosmetyki naturalne działają zupełnie inaczej — wspomagają procesy fizjologiczne zachodzące w naszej skórze i mobilizują ją do odbudowy. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo domeną kosmetyków naturalnych jest działanie od środka, skuteczna regeneracja, poprawa ogólnej kondycji i zdrowia włosów oraz skóry, a dopiero to przekłada się na ich upiększenie. Efekty działania przychodzą później, ale za to powodują długotrwałą poprawę stanu skóry.

TROSKA O ZWIERZAKI I ŚRODOWISKO

By przygotować kosmetyki naturalne, trzeba spełnić wiele norm już na etapie uprawy roślin. Składniki pochodzą zawsze z wyselekcjonowanych hodowli, w których nie stosuje się sztucznych nawozów i chemii. Co więcej, stosując polskie kosmetyki zmniejsza się również ślad węglowy. Ważne jest też samo opakowanie, które często tworzone jest z materiałów pochodzących z recyklingu. Kremy i oleje naturalne pakowane są w szklane słoiczki lub butelki z ekologicznym wieczkiem.

Niepodważalnym argumentem jest też to, że kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach ani nie zawierają w swoich składach substancji pochodzących od martwych zwierząt, co sprawia, że są wyborem nie tylko zdrowszym dla naszej skóry, ale także znacznie bardziej etycznym. Wszystkie ewentualne składniki odzwierzęce, takie jak mleko, jajka, śluz ślimaka, pozyskiwane są od stworzeń żyjących. Można również postawić na produkty, które są w 100% wegańskie. Żeby mieć pewność, że dany produkt został wyprodukowany z poszanowaniem dobrostanu zwierząt, można dodatkowo szukać na opakowaniach np. logo Ecocert, VeganSociety, czy Cruelty Free.