Otwórz się na Oliwę

III edycja Open House Gdańsk

W ostatni weekend września odbędzie się kolejna gdańska odsłona międzynarodowego festiwalu architektury. Tym razem organizatorzy otworzą drzwi i bramy oliwskich mieszkań prywatnych, instytucji publicznych i parków. Festiwal zainauguruje debata z udziałem architektów i miejskich aktywistów „Oliwa-archipelag piękna. Przyszłość dzielnicy ogrodów".


prestiz

Pierwsza edycja festiwalu Open House Gdańsk otworzyła dla zwiedzających ponad 70 lokalizacji w obrębie Głównego Miasta, Dolnego Miasta, Stoczni i Biskupiej Górki, przebijając sukces gdyńskich edycji festiwalu. Z kolei druga, ukazała wnętrza dzielnicy Wrzeszcz, a liczba uczestników przekroczyła 10000. W festiwalu, w roli gospodarzy, wzięli udział wybitni twórcy życia kulturalnego miasta.

W tym roku tematem przewodnim jest Oliwa – fascynująca dzielnica Gdańska, której historia sięga XII wieku. Niemal nietknięta działaniami drugiej wojny światowej, zachowała swój pierwotny charakter z obiektami, które powstając na przestrzeni wieków decydowały o jej spójnym obrazie. W latach powojennych, za sprawą powstania Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Wychowania Fizycznego, hali widowiskowo-sportowej Olivia czy ostatnio kompleksu Olivia Business Center, dzielnica zyskała oprócz charakteru mieszkaniowego również walor akademicko-biznesowy. 

- Oliwa to miejsce, gdzie w obrębie jednej jednostki administracyjnej miasta odnajdziemy osadzoną w krajobrazie zabytkową kuźnię wodną, będącą wspaniałym przykładem cennej architektury powojennej halę Olivia i najnowsze realizacje – biurowce Argon i Olivia Buseness Centre. Sielska atmosfera łączy się tu ze współczesną architekturą. W ramach festiwalu chcemy porozmawiać z mieszkańcami w ich pracowniach, zapytać o życie w dzielnicy, odwiedzić ich mieszkania pełne niesamowitych historii i zadać pytania o przyszłość Oliwy na debacie – mówi Diana Lenart, dyrektor generalna festiwalu. 

Festiwal zainauguruje debata z udziałem architektów i miejskich aktywistów Oliwa - archipelag piękna. Przyszłość dzielnicy ogrodów. Wydarzenie odbędzie się 27 września o godzinie 18:00 we wnętrzach odremontowanego budynku Spichlerza Opackiego z początku XVIII wieku, mieszczącego się na terenie Parku Oliwskiego w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Tuż po niej odbędzie się premierowa prezentacja nowej inwestycji oraz ogólnodostępnego parku, które deweloper Invest Komfort wybuduje przy ulicy Opackiej. O koncepcji opowiedzą architekci odpowiedzialni za projekt osiedla – Jakub Bladowski z Roark Studio oraz Magdalena Sobótka ze Studia Krajobraz.  

Festiwal odbędzie się w dniach 28-29 września. Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny, do niektórych obowiązują zapisy. Rezerwacje będą dostępne na stronie www.ohgdansk.org.

 

108
09/2019

Na przełomie lat 70. i 80 był twarzą awangardowego Kombi, znanego m.in. z Muzyki Młodej Generacji, czy też występu na pierwszym Jarocinie. W latach 90. m.in. z Agnieszką Chylińską - jako O.N.A.