BIBLIOTECZKA PRESTIŻU

Lato w pełni, a wraz z wysoką temperaturą, dotarły do nas gorące nowości wydawnicze. W lipcowym zestawieniu prestiżowej biblioteczki znajdziecie jeden z najbardziej oczekiwanych komiksów roku autorki z Gdyni, poznacie zdolności psychopompa - nastolatki, która będzie próbowała pogodzić zwykłe życie i niezwykłe umiejętności oraz dowiecie się do czego może doprowadzić dyskusja pomiędzy ojcem alkoholikiem a synem nieudacznikiem. Zachęcamy do lektury!

 

FALE

Autor:  A J Dungo
Wydawnictwo:  Marginesy

 

Życie jest za krótkie, by choć raz tego nie spróbować… by choć raz nie złapać największej z fal. Zachwycający wizualnie komiks, w którym surfer i ilustrator AJ Dungo opowiada o swojej dziewczynie i ich wspólnej miłości do surfingu, a także o chorobie i odchodzeniu ukochanej. A J Dungo po raz pierwszy spotkał Kristen na szkolnej dyskotece i od tamtego przypadkowego spotkania dziewczyna stała się nieodłączną częścią jego życia. Nie tylko była jego pierwszą miłością, ale odkryła przed nim niesamowity świat surfingu. Osobista historia autora przeplatana jest rozdziałami, w których w fascynujący sposób opowiada on o korzeniach, ewolucji i najważniejszych dla tej dyscypliny sportu, a w zasadzie stylu życia, postaciach. Dla A J Dungo to nie tylko hobby, ale także filozofia pozwalająca radzić sobie z najtrudniejszymi życiowymi falami.

 

 

ZAWISZA CZARNY. PIERWSZY ŻAGLOWIEC HARCERZY

Autor: Jacek Sieński

Wydawnictwo: Marpress

W 1934 roku Związek Harcerstwa Polskiego zakupił ze składek społecznych trójmasztowy szwedzki szkuner Petrea, któremu nadano imię Zawisza Czarny. Harcerze i studenci wyremontowali go i przerobili na statek szkolny. I tak zaczęła się historia największego na świecie żaglowca należącego do organizacji skautowskiej. Autor, dzięki osobistym kontaktom z „zawiszakami”: kapitanami jachtowymi i harcmistrzami, opisał początki i rozwój żeglugi harcerskiej. To opowieść o przedwojennych rejsach pod dowództwem pierwszego kpt. gen. Mariusza Zaruskiego, historii zniszczenia żaglowca przez niemieckiego agresora, a także o budowie Zawiszy Czarnego II.

 

 

FAJBUS. 997 Z PRZYPADKÓW ŻYCIA 

Autor: Magda Omilianowicz, Michał Fajbusiewicz

Wydawnictwo: Kompania Mediowa

Michała Fajbusiewicza nie trzeba długo przedstawiać. To twórca kultowego programu „Magazyn kryminalny 997”, który przez lata elektryzował całą Polskę. Człowiek orkiestra, dziecko szczęścia, miłośnik dobrej zabawy, dziennikarz, wymagający szef, zdyscyplinowany, choć rozrywkowy. Szczerze opowiada o sobie, o plusach i minusach sławy, kulisach pracy dziennikarza i swej przewrotnej naturze. Nie oszczędza też TVP, do której niedawno wrócił, lecz na bardzo krótko… W książce czytelnik znajdzie zagadkowe zbrodnie sprzed lat, zabawne i przerażające anegdoty z planu i z życia oraz liczne fotografie.

 

 

ARCHITEKTURA ZESPOŁU POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ 1904-2018

Autorka: Jakub Szczepański

Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria

Politechnika Gdańska jest doskonałym dokumentem przemian architektury w XX wieku. Niezależnie od będącej przedmiotem dyskusji ciągłości lub nieciągłości dziejów uczelni jako instytucji prowadzącej badania naukowe i kształcącej studentów, jej architektura stanowi jednolitą całość. W 1979 roku poszczególne budynki zespołu Politechniki powstałe na początku XX wieku i jego historyczny układ jako całość zostały wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Dziś wydaje się to bezdyskusyjne, ale pod koniec lat siedemdziesiątych wartość historyczna i estetyczna obiektów z epoki historyzmu nie była oczywista. Obecnie toczą się dyskusje na temat wartości architektury z czasów PRL. Książka jest głosem w tej dyskusji.

 

 

SPADKOBIERCA

Autor: Agnieszka Pruska

Wydawnictwo: Oficynka

Gdańsk jest przez lata nękany serią tajemniczych morderstw, których początki sięgają 1945 roku. Pod koniec 2016 roku na jednym z gdańskich osiedli zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny. Instynkt podpowiada komisarzowi Uszkierowi, że nie jest to tak prosta zbrodnia, na jaką wygląda. Zapowiada się długie i skomplikowane śledztwo. Agnieszka Pruska – autorka powieści Zwłoki powinny być martwe oraz serii z komisarzem Barnabą Uszkierem w roli głównej. Podobnie jak jej bohater, ćwiczy aikido. Członkini Oliwskiego Klubu Kryminału, felietonistka i recenzentka serwisu Zbrodnia w Bibliotece.

 

 

PSYCHOPOMP

Autorka: Agatha Rae

Wydawnictwo: Marpress

Koszula w kratę – jest. Walkman i zapasowe baterie – są. Kaseta Pearl Jamu – jest. Dla Aśki, dwudziestoletniej gdynianki, rock to nie tylko pasja, ale też remedium na życiowe zawirowania. A tych ma niemało – na głowie matura, egzaminy na studia, nowa miłość i w dodatku… zdolności psychopompa, które nieoczekiwanie odkrywa w sobie pewnej sierpniowej nocy. Okazuje się, że Aśka rozmawia z umierającymi i pomaga im „przejść na drugą stronę”. Jak pogodzić zwykłe życie i niezwykłe umiejętności? Czy stąpająca twardo po ziemi nastolatka zaakceptuje swój dar? Warto wspomnieć, że akcja powieści przenosi nas do Gdyni i Gdańska lat 90., jest to zatem swoista podróż do przeszłości!

 

 

ŻYCIE PSA NA BALKONIE

Autor: Tomasz Górski

Wydawnictwo: Novae Res

Do czego może doprowadzić dyskusja pomiędzy ojcem alkoholikiem a synem nieudacznikiem? „Życie psa na balkonie” to obraz naiwności pokoleniowej, o którą ocieramy się każdego dnia. To rozmowa, która udowadnia, że nieustannie tkwimy w błędnym przeświadczeniu o właściwości własnych ideałów i własnej rzeczywistości. W końcu to opowieść o mieszkaniu zduszonym w smrodzie pustych butelek po wódce, przykrytym stosem ulotek, w którym tylko jedne drzwi pozostają szczelnie zamknięte. Co kryje się za tymi drzwiami i czy istnieje odpowiedni moment, by je otworzyć?

 

 

DOBRA ROBOTA. CERAMIK, OPIEKUNKA FOK I INNE CIEKAWE ZAWODY

Autorka: Pałasz Elżbieta

Wydawnictwo: Adamada

Co robią: opiekunka fok, nurek, marynarz, nauczycielka kaszubskiego i wiele innych mieszkańców Pomorza? Dowiecie się tego z arcyciekawej książki dla dzieci 

„Dobra robota”, w której pracowici Pomorzanie opowiadają o swojej pracy. Zawiera 12 wywiadów spisanych przez Elżbietę Pałasz i zilustrowanych przez 

Joannę Czaplewską.