Upiększa i koryguje

-

prestiz

 

Poranne robienie się na bóstwo, czyli malowanie, i wieczorny demakijaż to stały rytuał niemal każdej kobiety. Szczególnie takiej, dla której dobry, atrakcyjny wygląd jest podstawą nie tylko dobrego samopoczucia, ale też sukcesu zawodowego. „Prestiż” podpowiada zatem, jak zrobić się na bóstwo.

Zrobienie starannego makijażu zajmuje bardzo dużo czasu, nic więc dziwnego, że w codziennym pośpiechu pudrujemy nos czy malujemy usta w samochodzie na czerwonym świetle lub w windzie firmowego biurowca. Alternatywą jest cieszący się coraz większą popularnością makijaż permanentny – idealny makijaż, który upiększy każdą twarz, oszczędzając przy tym czas tracony codziennie w łazience. Niewątpliwie jest to znakomity sposób na perfekcyjny i stały make-up. Poznajmy zatem wady i zalety makijażu permanentnego. Kto może go wykonać i za jaką cenę? Dlaczego coraz więcej kobiet decyduje się na skorygowanie linii ust czy korektę brwi?

Na czym polega conture make-up?

Pojęcie stałego makijażu pojawiło się pod koniec lat 70. Już wtedy był uważany za zabieg, który ma na celu upiększyć kobietę oraz ukryć naturalne defekty i niedoskonałości na jej twarzy. Conture make-up to inaczej makijaż permanentny lub mikropigmentacja. To nic innego jak tatuaż o bardzo płytkim przenikaniu barwnika. Mikropigmentację stosuje się przede wszystkim w celu wypełnienia i skorygowania linii ust, nadania kształtu lub korekty brwi, zrobienia kresek na powiekach lub tuszowania blizn. Jednakże aby uzyskać efekt „wyraźniejszej” twarzy, pigment musi zostać idealnie dobrany do koloru skóry, włosów oraz osobowości klientki. Takiej oceny może dokonać tylko i wyłącznie dyplomowana linergistka.

– Zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej, jednorazowej igły z odpowiednim barwnikiem płytko w naskórek. Kobieta musi się przygotować na to, że spędzi u nas od jednej do trzech godzin, w zależności od rodzaju zabiegu. Przykładowo makijaż oczu trwa godzinę, natomiast podkreślenie i wypełnienie ust trwa do trzech godzin. Na brwi trzeba poświęcić około dwóch godzin. Makijaż jest zabiegiem bezpiecznym i wykonywanym ze znieczuleniem miejscowym – mówi Bożena Hermann, dyplomowana stylistka makijażu permanentnego z gdyńskiego salonu La Visage.

Stały makijaż utrzymuje się na twarzy od trzech do pięciu lat, w zależności od rodzaju skóry. Gdy makijaż zacznie tracić kolor, można się zdecydować na odnowienie mikropigmentacji.

Dlaczego warto?

Conture make-up ma przede wszystkim podkreślić walory kobiecego piękna, takie jak naturalne rysy i kontury twarzy. Makijaż permanentny jest alternatywą dla zwykłego, czasochłonnego makijażu. Nie zajmuje czasu i nie wymaga wysiłku. Przede wszystkim zmienia wygląd twarzy – oczy stają się bardziej wyraziste, zaś usta większe i pełniejsze. Koryguje drobne mankamenty twarzy. Dzięki mikropigmentacji możemy uzyskać odpowiedni kształt brwi i podkreślić kontur ust. Dodatkowo barwnik nadaje intensywny kolor ustom i brwiom, co w efekcie odmładza twarz, nadając jej świeży wygląd.

– Zawsze miałam kompleks na punkcie moich ust. Były wąskie i takie mało wyraziste. Chirurgiczna interwencja nie wchodziła w rachubę, jakoś do silikonu w ustach chyba się nigdy nie przekonam. Koleżanka namówiła mnie jednak na makijaż permanentny. Najpierw skorygowałam linię ust, potem jeszcze wymodelowałam brwi i zrobiłam kreski na powiekach. Wszystko bardzo delikatne, ale efekt jest niesamowity. Kompleksy zostawiłam za drzwiami gabinetu kosmetycznego – mówi Dorota Wojtczak, dyrektor handlowy sieci sklepów z telefonami komórkowymi.

Efekt „po”

Zabieg może doprowadzić do podrażnienia, zaczerwienienia lub obrzęku skóry, dlatego bardzo ważne jest, aby stosować się do zaleceń linergistki. Tego typu skutki uboczne znikają w ciągu kilku dni. W zależności od rodzaju skóry dwa lub trzy dni po zabiegu miejsce makijażu zaczyna się lekko złuszczać, co jest naturalnym następstwem. Należy używać odpowiednich maści, aby uzyskać oczekiwany efekt zabiegu.

Do tygodnia nie powinno się drażnić skóry mydłem czy innymi kosmetykami. Ważne jest również, aby przez miesiąc nie korzystać z solarium i sauny. Po zejściu opuchlizny koniecznie trzeba zgłosić się do gabinetu na kontrolę. Linergistka sprawdzi, czy barwnik równomiernie się rozprowadził i ewentualnie skoryguje nierówności. Należy również pamiętać, że makijaż permanentny nie zastępuje całkowicie tradycyjnego makijażu. Zawsze warto nałożyć na twarz podkład, róż i puder, na rzęsy tusz, a usta pomalować zmysłową szminką lub błyszczykiem.

Makijaż permanentny nie dla wszystkich

Niestety, zabieg mikropigmentacji nie jest dla wszystkich, aczkolwiek przeciwwskazań do jego wykonania nie ma zbyt wielu. Na pewno nie mogą z niego skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, chore na nowotwór, cukrzycę, choroby skóry oraz osoby przyjmujące leki sterydowe. Zabieg nie jest również wskazany dla osób z nadwrażliwością na ból. Wielokrotne nakłuwanie skóry igłą do przyjemnych nie należy, nawet wtedy, gdy nakłuwane miejsca są znieczulone.

Czy conture make-up można usunąć?

Tak jak tradycyjny tatuaż, makijaż permanentny można usunąć laserowo lub metodą elektrokoagulacji, która polega na zebraniu wierzchniej warstwy naskórka i w rezultacie doprowadza do naturalnego wyłuszczania się barwnika. Zabieg musi być powtarzany regularnie co miesiąc, aż do całkowitego usunięcia pigmentu. W efekcie nie pozostawia blizn i żadnych mankamentów. Decydując się na makijaż permanentny, musimy zdawać sobie sprawę, że jest to tatuaż, który utrzymuje się na naszej skórze maksymalnie do pięciu lat, po czym pigment traci początkowy kolor lub znika z naszej skóry, co w rezultacie zmusza nas do powtórnego zabiegu.

NATALIA LEBIEDŹ

Ceny makijażu permanentnego w Trójmieście 

  • brwi: od 700-800 zł,
  • usta (kontur): od 450-550 zł,
  • usta (pełne): od 900-950 zł,
  • kreska na powiece górnej: od 400-460 zł,
  • kreska na powiece dolnej: od 300-350 zł,
  • usuwanie makijażu permanentnego: w zależności odmiejsca i koloru cena zaczyna się od 300 zł.

 

1
12/2009

Joanna Kreft-Baka i Mirosław Baka w  wywiadzie dla magazynu „Prestiż”.