Stop zmarszczkom!

-

prestiz

 

Zatrzymać młodość – o tym marzy chyba każda kobieta. Czas biegnie jednak nieubłaganie, a oznaki jego upływu najlepiej widać na naszej twarzy. Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się na niej już po ukończeniu 20. roku życia. Nic więc dziwnego, że wygładzanie zmarszczek to jedne z najbardziej spektakularnych zabiegów medycyny estetycznej.

ajszybciej na twarzy widać efekty tak zwanych zmarszczek mimicznych, które powstają w wyniku zanikania bądź osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych w naszej skórze. Jednak proces występowania zmarszczek możemy opóźnić za sprawą różnorodnych zabiegów kosmetycznych. Zabiegi te możemy podzielić na chirurgiczne, dermatologiczno-estetyczne oraz kosmetyczne, czyli mniej i bardziej inwazyjne.

U chirurga plastyka

Zabiegi chirurgiczne powinny odbywać się pod okiem fachowca, najczęściej chirurga plastycznego. Zwykle wymagają użycia narkozy bądź znieczulenia miejscowego. Zabiegiem cieszącym się największym powodzeniem jest bez wątpienia lifting (face lifting), który polega na odwarstwieniu skóry twarzy i szyi oraz usunięciu nadmiaru niechcianej skóry, a zamierzony efekt uzyskujemy po jej naciągnięciu. Choć metoda ta jest niezwykle skuteczna, jest również kosztowna. Można też wspomnieć o bardzo głębokim chemicznym peelingu, który wykonywany jest pod znieczuleniem ogólnym ze względu na ból, jaki towarzyszy zabiegowi. Wizyta u chirurga plastycznego wiąże się z kilkudniowym urlopem. Chirurgiczne usuwanie zmarszczek to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

U dermatologa estetycznego

Do zabiegów dermatologiczno-kosmetologicznych, które wykonywane są pod okiem dermatologa estetycznego, możemy zaliczyć przede wszystkim ostrzykiwanie, ale też mniej inwazyjne czynności. Najskuteczniejszym zabiegiem jest wstrzykiwanie botoksu. Botoks to wypełniacz, który ulega biodegradacji, a efekt utrzymuje się średnio do około pół roku. Jego działanie polega na czasowym i miejscowym paraliżu mięśni. Te tracą możliwość kurczenia się, co w rezultacie oznacza wygładzenie zmarszczek. Toksynę botulinową aplikuje się za pomocą strzykawki w określony mięsień odpowiedzialny za mimikę danej części twarzy.

– Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a pacjent oprócz ukłucia odczuwa lekkie mrowienie i drętwienie określonych mięśni. Wstrzykiwanie preparatu trwa około 10 minut. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla organizmu, a jeśli wykonywany jest przez doświadczonego specjalistę, to powikłania nie mają prawa wystąpić – mówi uznany trójmiejski dermatolog dr Adam Wilczek.

Botoks na przestrzeni ostatnich lat zyskał ogromną popularność. Jego mała inwazyjność oraz szybki efekt sprawiły, że zabiegi z jego użyciem należą do najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w Polsce.

Innym sposobem na pozbycie się zmarszczek jest mezoterapia igłowa. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu aktywnych preparatów do tkanki podskórnej. Nakłucia są bezbolesne, a efekty widoczne są bardzo szybko. Podobnie jest z kwasem hialuronowym. Odpowiada on za zdolność wiązania wody, gwarantuje sprężystość skóry i opóźnia pojawianie się zmarszczek. Niestety z wiekiem ilość kwasu maleje, dlatego zaleca się jego aplikowanie.

Innym bardzo skutecznym sposobem walki ze zmarszczkami są złote nici. W zabiegu wykorzystuje się nici ze złota najwyższej próby 999,9 (24 karaty) o grubości 0,1 mm. Wszywa się je pod skórę właściwą. Złote nici nadają zwiotczałym mięśniom zupełnie nową konstrukcję. Zalecane są również głębokie peelingi chemiczne. Wszystkie z wyżej wymienionych należy powtarzać co pół roku. Przedział cenowy zabiegów waha się od około 300-400 złotych do nawet kilku tysięcy.

U kosmetyczki

Znacznie tańsze są zabiegi u kosmetyczki. W gabinecie kosmetycznym możemy wykonać mniej inwazyjne zabiegi. Są to między innymi mikrodermabrazja diamentowa bądź korundowa, w zależności od stanu skóry, peelingi chemiczne – działające na powierzchowne warstwy naskórka, mezoterapia bezigłowa oraz peelingi ziołowe. Koszty tych zabiegów utrzymują się na poziomie od kilkudziesięciu do około 500 złotych. Bez względu na wybór zabiegu powinniśmy pamiętać o rekomendacji salonu. Bardzo ważny jest profesjonalizm osób wykonujących zabiegi oraz ich doświadczenie. Ostatnie z wymienionych zabiegów są odwracalne, w przeciwieństwie do tych chirurgicznych.

– Pamiętajmy, że występowanie zmarszczek może być uwarunkowane genetycznie. Na ich tworzenie może mieć wpływ również źle dobrana dieta, klimat w jakim żyjemy, zły tryb życia, woda czy palenie papierosów. Najważniejsze jest nawilżanie od zewnątrz i od środka. Należy pamiętać, że w każdym z przypadków zabiegi te powinny być wykonywane kompleksowo. Efekty nie są wieczne, dlatego trzeba je podtrzymywać – radzi Natalia Gruździś, kosmetyczka z gdyńskiego Studio Body.

PAULINA HASIAK

 

1
12/2009

Joanna Kreft-Baka i Mirosław Baka w  wywiadzie dla magazynu „Prestiż”.