Kameralna w nowym wydaniu

Kameralna w nowym wydaniu

prestiz

 

Niewygodne krzesła, zawiesista, wręcz nie do wytrzymania atmosfera. Jedynie dobra sztuka była w stanie utrzymać widzów na miejscach. Tak wielu wspomina pobyt w Scenie Kameralnej w Sopocie.

Te czasy miną bezpowrotnie, gdy w miejscu obecnego kina Bałtyk przy ul. Bohaterów Monte Cassino powstanie całkiem nowa, klimatyzowana sala na 250 miejsc. Nowoczesny wystrój, funkcjonalne zaplecze, garderoba dla aktorów – to tylko niektóre z udogodnień nowej siedziby Sceny Kameralnej, należącej do Teatru Wybrzeże. Dotychczasowa, znajdująca się również przy „Monciaku“, w budynku dawnego kinia Polonia, najprawdopodobniej zmieni się w centrum handlowo-gastronomiczne. Na budowę nowej sceny potrzeba około 9 mln zł. Pieniądze wyłożą marszałek województwa pomorskiego, któremu podlega Teatr Wybrzeże, oraz miasto Sopot.

– To bardzo ważne przedsięwzięcie dla Sopotu, zwłaszcza że Scena Kameralna Teatru Wybrzeże ma już wiele lat i cieszymy się, że nie zniknie z mapy miasta, ale przeobrazi się w coś zupełnie nowego. Będzie to przede wszystkim nowoczesny piękny budynek, na który i my, i mieszkańcy czekamy z niecierpliwością. Ta scena jest elementem tożsamości miasta – powiedziała „Prestiżowi” Halina Biernacka, naczelnik wydziału kultury Urzędu Miasta w Sopocie. Jeśli nie będzie opóźnień, pierwsze przedstawienie w nowych warunkach widzowie obejrzą w połowie przyszłego roku.

– Scena Kameralna jest jedną z naszych najważniejszych scen i odgrywa nie mniejszą rolę niż Teatr Malarnia czy Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim. Cieszymy się, że już niedługo nastąpią tak pozytywne zmiany – mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Modernizacja sceny to dobry znak w okresie komercjalizacji sztuki. Od dłuższego czasu można zauważyć smutną tendencję, jaką jest zamykanie mniejszych, nie przynoszących zysków kin. Wchłaniają je multipleksy. Protesty pod kinem Polonia, w których brali udział nie tylko mieszkańcy, ale również ludzie filmu i teatru, nie dały żadnych rezultatów. Nowy właściciel kina, firma Capital Park, planuje prowadzić w tym miejscu działalność handlowo-gastronomiczną.

– Kino Polonia działa, wyświetlane są tam filmy, jak długo jednak to potrwa, tego nie potrafimy powiedzieć – usłyszeliśmy w siedzibie Capital Parku.

W takiej sytuacji idea odtworzenia Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże w kinie Bałtyk jest osłodą dla wszystkich tych, którzy niechętnie będą przechodzić obok kolejnego centrum handlowego. Zawsze mogą odwrócić głowę i spojrzeć na afisze spektakli i wybrać się na jedną ze sztuk, wystawianych w odnowionej Scenie Kameralnej w Sopocie.

Dorota Patzer

 

1
12/2009

Joanna Kreft-Baka i Mirosław Baka w  wywiadzie dla magazynu „Prestiż”.